Nedenlere Dayalı Bir Yaşam... NEDEN?

• Konuyu açan Scarred_Face
  • Başlangıç tarihi
S

Scarred_Face

Bunu istiyorum ben, Neden sorusuna bir cevap, evet sonuçta biliyorum ve tüm uygarlıkları katsam içine anlatmam ve göstermem bolca zamanıma mal olur. Ama sizin bu konudaki fikirleriniz nelerdir? Yani Sizler hayatınızı nasıl yaşarsınız? Neye dayanır ve nelerden güç alırsınız? Neleri gördüğünüzde ya da neler üzerinize geldiğinde gücünüz gider çevrenizden, sahibi olduğunuz bedenin içeriğinden...

Aslında bunlarda bir nedene bağlı; Alışkanlıklarımız, yaptıklarımız, hayal kırıklıklarımız, yanlışlarımız ve önemlilerden sayabileceğim yaşamak... :)

Ne yani yaşayıp-yaşayıp iyi ve kötüleri aynı torbada saklayıp,, sonra da oldu deyipte hayatın akışına karıştrdığımızı sandığımız...
Ama aslında herşeyden biz sorumluyuz ve herşeyinde bir nedeni var.
İnsanoğlu her zaman bir nedene dayalı yaşamış ve yaşatmıştır.
Örnek olarak; Sevgi ve savaş nedenleri, zafer ve yenilgi nedenleri sayılabilir. Kölelerin nedenleri hizmet etmek(Aslında özgürlüğüne kavuşmak.) ya da insanın nedeni istenilenleri yapmak mı? :)

Bence çok tartışılacak ve çok cevaplanacak soru var. Sadece burda da değil, yaşadığımız hayatbaşta olmak üzere sonrasında kendimiz, BIZ...

"Neden" uçsuz bucaksızdır. Ya biz uçsuz bucaksız mıyız? Sonsuz muyuz?

Saygı ve Sevgi. :?:

Nedenleri araştırmak aslında yaşadıklarını kabullenememişliktir bence.Kimi kader der kabullenir,kimi benim hatam der kabullenir.Kimisi de bizim gibi :D kabullenemez ve sürekli kurcalar.Neden böyle,neden şöyle der.Çünkü mükemmelliyetçidir ve sebepleri bulmadan asla rahat edemez.Hayatı boyuncada huzuru bulamaz :LOL:

nedenle başlayan sorular insana özgüdür ve bunları yapmak kadar doğal bir şey yok.insan çünkü ze_ze nin de dediği gibi mükemmel olmayı amaçlar ve evren hakkında bu tür sorular sorarak daha iyi bir yaşama sahip olacağını düşünür.

hayatta nedenler hiçbi zaman bitmez bitmicek bitmedide hep nedenler olmuştr tabi hepimizn hayatında zaten olmasalardı da hayat anlamsız olurdu bence herşeyin bi nedeni olmalı ve vardırda kesinlikle

Scarred_Face demiş ki:
Bunu istiyorum ben, Neden sorusuna bir cevap, evet sonuçta biliyorum ve tüm uygarlıkları katsam içine anlatmam ve göstermem bolca zamanıma mal olur. Ama sizin bu konudaki fikirleriniz nelerdir? Yani Sizler hayatınızı nasıl yaşarsınız? Neye dayanır ve nelerden güç alırsınız? Neleri gördüğünüzde ya da neler üzerinize geldiğinde gücünüz gider çevrenizden, sahibi olduğunuz bedenin içeriğinden...

Aslında bunlarda bir nedene bağlı; Alışkanlıklarımız, yaptıklarımız, hayal kırıklıklarımız, yanlışlarımız ve önemlilerden sayabileceğim yaşamak... :)

Ne yani yaşayıp-yaşayıp iyi ve kötüleri aynı torbada saklayıp,, sonra da oldu deyipte hayatın akışına karıştrdığımızı sandığımız...
Ama aslında herşeyden biz sorumluyuz ve herşeyinde bir nedeni var.
İnsanoğlu her zaman bir nedene dayalı yaşamış ve yaşatmıştır.
Örnek olarak; Sevgi ve savaş nedenleri, zafer ve yenilgi nedenleri sayılabilir. Kölelerin nedenleri hizmet etmek(Aslında özgürlüğüne kavuşmak.) ya da insanın nedeni istenilenleri yapmak mı? :)

Bence çok tartışılacak ve çok cevaplanacak soru var. Sadece burda da değil, yaşadığımız hayatbaşta olmak üzere sonrasında kendimiz, BIZ...

"Neden" uçsuz bucaksızdır. Ya biz uçsuz bucaksız mıyız? Sonsuz muyuz?

Saygı ve Sevgi. :?:

vaLLaha iyice kafam karıştı ... :roll:

neden sorulari bi noktada hayattan koparir seni cunku bi noktadan sonra sorular cevaplarini bulumayacak ve buda seni bi belirsizlige suruklucek
tabi nedensiz yasamak olamaz fakat bazende ole kabul etmek gerekir . birde bence neden sorulari kisilere verilen gorevleri kisilerin yerine getirmemek icin direk basvurduklari bir seydir.

Genelde çocuklar sorduğunda kitlenerek cevap vermediğin soru kalıbıdır.
-Anne bu ne?
- Ağaç
-Neden?
-?
gibi türevleri üretilebilir. İnsanoğlu nasıl sorusuna yanıt bulabilmiştir ama neden sorusuna cevap verme konusunda biraz geri kalmıştır. Bu telefon nasıl çalışır? sorusuna verilecek yanıt kolaydır ama neden doğduk? sorusunun yanıtı zordur.

Geri