Mitoloji, Efsaneler, Tanrılar, Yaratıklar...

valla burda mitoloji varmış ben görmemişim.valla mitoloji konusunda kendimi ''mitolog''görecek kadar (çok kastım bende yaw) seviyor ve biliyorum.mitoloji her zaman benim için vazgeçilmez bir alan olmuştur.mnayak bir şeydir mitoloji insanlar her zaman merak ettikleri şeyleri mitolojide kendi yaratmış oldukları dünyaya yüklemişler ''ve herşeyin bir açıklaması vardır yoluna gitmişlerdir'' tahsin kozanoğlu diye bi yazarın mitoloji sözlüğü var onu alamnızı tavsiye eder.anlatacağım hikayeleri takip etmenizi reca ederim.ukalalık yaptıysamda affola

Efsaneye göre, Lilith Adem'e hizmet etmeyi reddettikten sonra kendi isteğiyle Cennet'i terk eder ve bir mağaraya çekilir. Burada Şeytan'la anlaşıp ondan çocuklar doğurmaya başlar. Adem'in şikeyetlerini duyan Tanrı Lilith'i çağırmaları için adları Senoy, Sansenoy, ve Semangolef olan üç meleği gönderir. Bu melekler Lilith'i Adem'e dönmezse her gün yüz çocuğunu öldürmekle tehdit ederler. Lilith bu cezayı geri dönmeye tercih eder ve intikam amacıyla insan çocuklarını yaralamaya ve öldürmeye başlar. Melekler ona verdikleri cezayı, yanında bu meleklerin adını veya tasvirini taşıyan eşyalar olan çocuklara zarar vermemesi şartıyla kaldırırlar. Bu inanış Lilith'i erkekleri uyurken baştan çıkarıp onların çocuğunu taşıyan, bebekleri doğumları sırasında ya da sonrasında öldüren bir gece yaratığı olarak betimler. Çocuklarında dişi olanları "Lilim" adıyla anılır.

Incubus ve Sucubbus hakkında birden fazla öykü vardır. Lilith'in çocukları ya da düşmüş melekler olarak anlatılırlar. Bunların amacı insanlarla birlikte olarak çocuk sahibi olmaktır. Incubusların genelde kadının tanıdığı ve sevdiği birinin şeklini aldığına inanıldığından, orta çağda bir kadına saldırmakla suçlanan erkek bunu yapanın kendisi değil onu taklit eden bir şeytan olduğunu iddia edebilirdi. Pek çok evli olmayan kadın da hamile kalışını bu şekilde açıklardı. Hatta bu şeytanlar tarafından rahatsız edildiklerini söyleyen rahip ve rahibeler bile vardı. Kısacası cinselliğin suç sayıldığı dönemlerde, bu mit pek çok kişiyi vicdan azabından ve toplumun gazabından korumuştur.

Incubus genellikle succubustan daha popülerdir ve daha çok öyküye konu olmuştur. Sucubbusların prensesi Nahemah'tır. Ona çok fazla kaynakta rastlanmamakla beraber çok güçlü olduğu, ölü ya da diri herhangi bir kadının vücudunu kullanabileceği söylenir. Bunu ya o kadını bir kukla haline getirerek ya da kendi o bedenin içine girerek yapar.

Aynı veya benzer karakterlere farklı isimlerle (Mora, Mara, Lamia, Inuus) Roma, Slav, Kelt vb. inançlarında da rastlanır. Mesela Lamia mezarlıklarda yardıma ihtiyacı olan güzel bir kadın görüntüsüyle ortaya çıkar. Yanına giden erkekleri yaşam enerjilerini içerek öldürür. Onunla karşılaşıldığında ona soru sormak gerekir, çünkü bir yılanın diline sahiptir ve konuşamayıp tıslar.

AnJeLiQ demiş ki:
bide narkissosla ilgili bişey var.. eğer yanlış hatırlamıyorsam böyleydi yani

Narkissos yaşadığı yerin en yakışıklı en güçlü kuvvetli en muhteşem erkeğiymiş...
durmadan çalışır onu seven hiçbir kıza dönüp bakmazmış..Etrafında dolaşan dedikoducu 'eko'perilerini bile farketmemiş...
bir gün ava çıkmış...O sırada eko perilerinden biri narkissosa aşık olmuş..onun dikkatini çekmeye çalışmış ama nafile başarılı olamamış...
böylece eko perisi sinirlenerek olanları tanrıça hera ya yetiştirmiş...Hera çok sinirlenmiş ve kibirinden dolayı narkissosu cezalandırmak istemiş...
Narkissos av dönüşü hiç yapmadığı birşeyi yapmak istemiş su içmek için bir dere kenarına inmiş..o sırada hiç farketmediği kendi güzelliğini görmüş ve kendine aşık olmuş...Bunu gören hera ve eko perisi çok mutlu olmuş..narkissos artık işini gücünü bırakmış saatlerce kendisini izlemeye başlamış..böyle bir günde eriyip toprağa karışmış ve NERGİS çiçeğine dönüşmüş...nergisler bir rivayete göre su kıyılarında yaşarmış...

kesinlikle Yunan mitolojisinde en sevdigim hikaye, Narcissius ;)

Bir de "Oceanid" ler var sanıyorum, su perileri. Onların da böyle meşhur hikayeleri var mıdır acaba? Hani "Siren" lerin "The Odyssey" deki rolleri gibi. (Yoksa Siren ler, Oceanidlerin bir alt türü mü?

Bunu bilse bilse sevgili Oceanides bilir. ;)

bu konu açılmışken ben de konuşuyum dedim

ben bir age of mythology hastasıyım onda medusalar mınaratourlar cycopyl ler troller .... çook şey var ben de bir HADES hastasıyım ve size bir öneri age of mythology alın birde bulursanız titans ekini alın mükemmel bir oyun troya savaşında troya atını yapıp içine arkantos odyseus agamemnonu koyup kapıyı yıkmaya çalısiyorsunuz ve mısır da mitoloji ne görürsünüz mısırın son bölümünde düşman fillier atlı okçular gargarensis ve kemsty savaşa geliyor biz ise arkantos ajax amanra chiron setna sınız arkada büyücüler bir anda ölüyo gargarensis what no diye bağırıyor o anda bir dev geliyor OSİRİS şimşeklerle düşmanı yok ediyor he bu ara gargarensis ve kemsty kaçıyor sonra 27. bolumde kronosu kurtarmaya çalışan düşmana bizimkiler dalıyo sonra ateş devleri geliyor 22ye yakın artık bizimkiler kaçarken bi anda chiron en arkada bir kayalığa çfte atıyor tam geliyim diyor ama yol kapanıyor oda napsın orda öluyor

Cheiron muthis bir Centaur ;) Achilles, Jason ve Asclepius gibi kahraman savascilari hep o yetistirmis.. Herakles onu oldurdugu (yanlisklikla, o oldugunu bilmeden) icin, Herakles en sevmedigim karakter Yunan Mitolojisinde..

ben daha çok mitolojideki yan karakterleri severim.yan karakter ne demekse artık mesela ölüleri styx nehrinin karşısına geçiren geçiren kayıkçı kharon çok hoşuma gider.adam birde madem kayıkçıyım gizemli takılayım der.bi ara herkül dizizisinde herkül beni karşıya geçirmessen ırzına geçerim tipinden laflar edip zorla karşı tarafa geçti ya ona kıl olurum giiti güzelim adamın karizması heheü

AnJeLiQ demiş ki:
bide narkissosla ilgili bişey var.. eğer yanlış hatırlamıyorsam böyleydi yani

Narkissos yaşadığı yerin en yakışıklı en güçlü kuvvetli en muhteşem erkeğiymiş...
durmadan çalışır onu seven hiçbir kıza dönüp bakmazmış..Etrafında dolaşan dedikoducu 'eko'perilerini bile farketmemiş...
bir gün ava çıkmış...O sırada eko perilerinden biri narkissosa aşık olmuş..onun dikkatini çekmeye çalışmış ama nafile başarılı olamamış...
böylece eko perisi sinirlenerek olanları tanrıça hera ya yetiştirmiş...Hera çok sinirlenmiş ve kibirinden dolayı narkissosu cezalandırmak istemiş...
Narkissos av dönüşü hiç yapmadığı birşeyi yapmak istemiş su içmek için bir dere kenarına inmiş..o sırada hiç farketmediği kendi güzelliğini görmüş ve kendine aşık olmuş...Bunu gören hera ve eko perisi çok mutlu olmuş..narkissos artık işini gücünü bırakmış saatlerce kendisini izlemeye başlamış..böyle bir günde eriyip toprağa karışmış ve NERGİS çiçeğine dönüşmüş...nergisler bir rivayete göre su kıyılarında yaşarmış...

benim bildiğimde de; hikayenin sonu, narkissos derede gördüğü yansımasına aşık oluyo. sarılmak istiyo. sarılınca da boğulup ölüyo. sonra orda nergisler çıkıyo falan.

Re: Mitoloji, efsaneler, tanrılar, yeni yaratıklar...

dark_gipsy demiş ki:
Efsaneler...Tolkien hayal dünyasının da çıkış noktası...İskandinav mitolojisi...Bu dersi ilk kez bu yıl alıyorum, çok ilgimi çekti.Aslında Yunan mitolojisi daha da bi ilgi çekici.Tavsiye ediceğiniz efsane, hikaye veya akımlar var mı? Site sakinleri ne düşünüyo??

yunan mitolojisinda Artemisin masalini okumani oneririm. senelerce bayildigim karakter. ilerde kizim olursa adini Artemis koycam o ayar :)

Ben Herkülün Cerberus'u yakaladığı düşünülen şehirde doğdum büyüdüm Heraklia Ponticusta
orda kocayusuf mağrası var yani cehenneme giriş yapılan yer hatta duvardaki yazıtlarda ordaki eğreti otlarının cerberusun ağzından dökülen salyalar sayesinde oluştuğu yazıyor
Enteresan bir yerdir adı Yunan tarihinde farklı bir mağara olarak geçer ama türkçeleşince Kocayusuf olmuştur çünkü yerel halk Kocayusufun çok güçlü olduğunu bildiği için oraya onun adı verilmiştir(herkülde güçlü olduğundan heralde)
Mağranın dışında 2 tane daha mağra var yakında biride Hristiyanlığın doğuşuna ve yasak olduğu dönemlere şahitlik etmiş Ayazma mağrasıdır(kilise mağra) ki burda yerde çok değerli mozaikler vardı ve aptal belediye dozerleri Hatta GERZEK diyebiliriz kendileri için yeri kazıyıp mahvetmişlerdir sonrada değerini anlamışlardır salaklar.
Birde gizli saklı mağralar olduğu söylenir ki onları çok az kişi bulmuştur.
Bide mağralardan birinin içinde bir göl vardır bu aynı zamanda deredirde enteresan ve burda girip boğulup ölen bir kişi akçakoca yakınlarından çıktığıda saöylenir.

Erkek gibi büyüyen , kavga dövüşe bayılan kızının olgunlaştığında gerçek bir kadın olmasını garantiye almak için belki , annesi kulağına sürekli şu masalı fısıldamıştı : '' Gün gelecek , soylu neredeyse ölümsüz ve çok yakışıklı bir savaşçının aşkıyla yanacak kalbin! ''Günü geldiğinde genç kadın gördü ki o soylu , neredeyse ölümsüz güçte ve yakışıklı savaşçı , dostlar arasından biri değildi.Düşmandı..Adam da sevmiş miydi onu ne!Ama sevişmeye değil dövüşmeye çağırdı onu.Kadın kabul etti bunu.
Kadın amazon kraliçelerinden biri,Panthesilia
Adam Akilleus
Akhilleus müthiş bir savaşçıdır ama yere tökezler,düşer.O an Panthesilia'nın köpekleri Akhilleus'un başına üşüşür.Amazon kraliçesi fark eder ki , kendisi de ağzından ve ellerinden kan damlayan , dişleri kan içinde bir köpek olmanın eşiğinde..
Ne yaptığını anladığında şöyle haykırır '' İşte görüyorsunuz! Bu bir hataydı..Arzulamak ve parçalamak..Bilin ki kim tutkuyla severse . ilkini ister , ikincisini yapar..''
tek bildiğim mitolojik hikaye (:)

antiope var birde amazon kadınlarından,bildiğim kadarıyla amazonlardan tek evlenen kadın ve olaganüstü güzelliğe sahip olduğu,üstün savaş tekniklerini bildiği söylenir..

Geri