Effects Loop Pedal Açıp Kaparken "pop" Sesi

#1
Amfi Marshall Dsl5c forumdan aldım kısa süre önce. Effects Loopa bağlı pedalı açıp kaparken ses geliyor "pop" şeklinde. Deneme yaptığım pedal Hall of Fame T.C Elk. Bu pedalın açıp kapa esnasında sessiz olması gerekmiyor mu? Amfiye önden bağlayınca sorun yok bu arada. Lambalı amfilerle pek tecrübem yok benim cahilliğim olabilir mesele.

Aynı şekilde loop a Mxr Phase90 bağladım onda da daha az olmakla beraber aynı ses geliyor. Problem büyük ihtimal amfi kaynaklı gibi. Ama asıl önemlisi böyle mi icat edilmiş sonradan çıkan bir arıza mı var?
 
#6
Bir de başka bir şey dikkatimi çekti. Bununla alakası var büyük ihtimal.

Bir kaç gün önce amfi açıkken bilgisayarda takılıyordum unutmuşum amfiyi arkada. Bir saat falan açık kalmıştır belki. Birden kabinden rüzgar sesi gibi ses gelmeye başkadı. Hani glup/plup gibi. Hani çok sesli değil ama insan farkı hissediyor yani. Durduk yere. Normalde amfi sessisdi çalışırken.
Şimdi o pedal pop lamasını yaparken de aynı şekilde çalışıyordu amfi. Şu an o ses de yok mesela.

Bu elektrik gerilimi ile falan mı alakalı acaba bilemedim.
 
#7
Pedallar True Bypass sanırım. Yapıyorlar maalesef. Bazen zamanla bitiyor, bazen de geçmiyor. Bir yabancı forumda zamanında bir çözüm önerisi vardı. Bulursam linkini koyarım.
 

Üst