Ince Ayrıntıları Nasıl Öğrenmeliyim

'Müzik - Genel' forumunda buchosss tarafından 23 Mayıs 2015 tarihinde açılan konu

 1. Merhaba arkadaşlar tecrübelerinizden faydalanmak istiyorum . Bulunduğum şehir ve çevremde müzikle uğraşan çok az kişi var ve onlar benim seviyemin daha altındalar . Elimde Floyd Roselu Cort KX 5 FR gitarım var , uzun sürede değişemicem sanırım. Floyd Roselu bir gitar ve çok yabancıyım buna .Bir önceki gitarım sabit köprülüydü. Nerede bir sorununu aratsam hep işin ehli birine götürmem söyleniyor ama ben bunu yapamıyorum .Daha geçen Floyd Rose ayarına bir bakayım dedim , RE ye düşüreyim dedim gitari Re'ye düşürmeyi geçtim eski akort düzenine alana kadar öldüm , o ayarı tutturana kadar kaç saat uğraştım , internetten videolar izledim. Teller biraz cızırtı yapıyordu oturdum sap ayarına girişeyim dedim , onu yaptım . Si telinin 15. perde de arıza vardı onu floyd Rose kısmından halletmeye çalışırken tel koptu ( bir videoda anlatıyordu bunu ) bütün akor attı , floyd rose ayarı gitti yeni tel takımı sipariş etmek zorunda kaldım . Hani size soruyorum hepiniz benim seviyemdeyken kendiniz gitarlarınızı mahvede mahvedemi öğrendiniz bu işleri , yoksa başkalarından yardım mı aldınız? Kendi başıma yapmaya çalışarak gitarda düzeltilmiyecek hasarlar bırakabilirmiyim , böyle bir ihtimal varmı . Mesela floyd rose ' u tam anlamaya çalışmak için kurcalarken komple mahvedebilirmiyim ? Sap ayarını yapmaya çalışırken komple bir daha düzelmicek şekilde bozabilirmiyim ayarını ? ya da bende hiç gitarı kurcalamayıp en yakın büyük şehire gidip orada işin ehli birinemi götürmeliyim gitarımı ?
   
 2. Floyd rose yükseklik ayarı için olan vidalarda herhangi bir ayar yapmadan önce köprüyü boşa çıkar bıçaklarda hasar olursa yada bıçak yuvalarında floyd kullanırken akor kaçırmasına sebep olabilir.Onun dışında vidalara aşırı güç uygulayarak yalama yapabilirsin buna da dikkat et fazla güç uygulama.Ben bıçaklara zarar verdim bu şekilde ancak şuanda düzgün bir pozisyona alabildim ve 3 aydan fazla oldu ve floydu aktif olarak kullanmama rağmen akort problemi yaşamadım.Sadece eskisi gibi hayvansı davranmıyorum.
  Gitarını yatay bir şekilde sabit bir yere koy altına tahta falan bulmaya çalış.
  +Önce telleri ve floyd yaylarını çıkar ve yükseklik ayarı yap(eğer gerekli ise).Kontrol için eski tellerinden mi teli yuvalarına birer tane takabilirsin.Daha sonra bir elinle köprüyü gitar gövdesine paralel tutarken diğer elinle telleri eşiğe bastır ve yüksekliği kontrol et.
  +Yükseklik tamam ise şimdi geldi sıra tel takmaya.Önce floyd yaylarını tak,yaylarının yapısını bilmiyorum ancak tavsiyem kalın mi telinin olduğu bölgeye 2 adet düz en alta ise çapraz olarak bir adet yay takman.Eğer bu işini görmez ise düz telleri üçleyeiblirsin.Bunu da akordunu tamamladığında yaylarda aşırı bir gerilim olup olmadığına göre seçebilirsin.Benim önerim fazla gerilim olmasın.
  +Daha sonra floyd üzerindeki akor burgularını ortalaman gerekecek.Bunun için 3 burgu seç ve birini en dibe birini de en yükseğe ayarla sonra ortadakini ikisinin ortasına ayarla ve daha sonra hepsini aynı yüksekliğe getir.
  +Telleri floyd üzerine tak ve akor burgularına bağla.Hafif gerginlik elde edene kadar sık.Akort sırası olarak kalın mi-ince mi-si-la-sol-re gitmeni öneririm.Bunları sırayla akort et.İşin bittiğinde bazıları bozuktur akor tutana kadar bu şekilde yap.Yaparken hangi telin nasıl akor kaçırdığını da gözlemlersen ileride daha detaylı ayar yapmana da yardımcı olur.
  +Akort ayarlarken köprüye dikkat et gövdeye paralel durması lazım.Eğer arkaya doğru yatıyorsa yayları gevşet.Bunu 2 vidalı yayların takıldığı metalden yapabiliyorsun.Klavyeye doğru havalanmaya başlarsa yayları sıkman gerekecek.Bu şekilde akort-yay ayarı olarak devam et.
  +Akordunu ayarladın ve yaylarıında tamam şimdi kilitle telleri.Kilitlerken şuna dikkat et eşik hafif bombelidir ve kilitleme demirlerinin bi tarafındaki kenarlarda aynı şekilde bunları birbirine paralel olacak şekilde kilitle.
  +Kilitleri sıktıktan sonra yine akor kaçar ve bu sefer sadece floyd üzerindeki burgulardan yine mi-mi-si-la-sol-re şeklinde akorunu yap ve mutlu son.

  Sürekli aynı teli kullan ki bu ayarlarla uğraşma.Akoru ayarladıktan sonra tel değişimine kadar bozulmaması lazım.Yeni telleri ile bozuluyorsa bir problem vardır yada floyd dandiktir.Ben elixir kullanıyorum ve en az 3 ay dayanıyor.Belli bir süre sonra akor tutmamaya ve ses cılızlaşmaya başladğında tel değirme zamanı gelmiştir.
  Bir diğer problem elini köprünün üzerine koyduğunda farkında olmadan kalın mi telinin burgusunu oynatabiliyorsun ve akor kaçtı zannedebilirsin.Mi yi tekrar ayarladığında akor düzeliyorsa sorun yok demektir.
  Şimdilik aklıma gelenler bunlar kolay gelsin.
   
  buchosss ve J-P bunu beğendi.
 3. J-P

  J-P

  En önemlisi bu zaten köprüyü yüzer hale getirmek tabiri caizse
   
 4. İnce noktalara değinerek yaptığınız anlatım için teşekkürler . Ben bu kadar ayrıntıya girmesemde deneye deney floydrose ayarını yaptım . Tek sorunum Kalın Mi teli cızırdıyor . Bunun için Floyd Rose un Kalın mi tarafını yükselttim yine düzelmedi . 1. ve sonunca perdeye bastırarak tel yüksekliğini ölçtüm baktım baya yakın 8. ve 12 frete ( bir kaç yerde araştırdım kimi 8 diyor kimi 12 ) Sap ayarından halletmeye çalıştım fakat pek beceremedim . 0.3 - 0.5 mm arası olması gerekiyor diyorlarda o kadar az birimi ölçecek alet yok bende. Sanırım kumpas ölçüyor onuda bulamadım . Sonra Sİ telinni 15. perdesinde sıkıntım vardı onu düzeltmek için floyd Roseden si telinin oturduğu yere geldim hafif geri , ileri yapıp deneyerek bulucaktım ki yanlışlıkla tel takılan yeri sıkmışım o da Si telini kopardı ve doğal olarak bütün floyd rose ayarı gitti. Bende yeni tel takımı sipariş etmek zorunda kaldım internetten, zaten hafif eskimişti teller . Sizin başka bir fikriniz varmıdır Kalın Mi telinin cızırdamasıyla ilgili teller geldikten sonra denerim .
   

Bu Sayfayı Paylaş