T.c Electronic Impact Twin Mi Konnekt 6 Desktop Mu?

Merhaba,
Yakın zamanda büyüsüne kapılıp almaya niyetlendiğim Axe Fx 2'nin kullanımı (alışılageldik olamayan arayüzü) ve özellikle maddi külfeti nedeniyle fikir değiştirip yine özüme dönmeye; software plugin (guitar rig, revalver vs..) kullanmaya karar verdim. Tabii ki Axe Fx 2 ile kıyaslanamayacak kadar ayrı dünyalar, karşılaştırma yapamam kesinlikle. Başlıkta bahsettiğim iki karttan birini seçmek istiyorum. Aradaki farkları, özellikle latency süreleri ve buffer kaliteleri hakkında bilgi sahibi değilim. Ek olarak, firewire bağlantı biriminin olması dolayısıyla TI chipsetli bir PCI-E kart almam gerekecek. Bu konuda da bir seçim yapmak durumundayım.
Bilgisi olan arkadaşların bu konuda beni aydınlatmasını çok isterim.
Saygılar..

İki ses kartını da kullandım. İki ses kartı da farklı kategorinin kaliteli sayılabilen ürünleri bana göre. Fakat ikisi birbiri ile kıyaslanabilecek kalite ve amaçta değiller.

İmpact twin orta seviyenin üst sınırlarını zorlayan, biraz geniş ekipmana sahip ev stüdyoları veya ufak ticari proje stüdyolarında iş görebilen, giriş çıkış sayısında oldukça çeşitli, her türlü bağlantı türünden sonuna kadar yararlanma imkanı tanıyan uzun ömürlü güzel bi ses kartı. Buna alternatif olarak Motu ürünlerine göz atılabilir, hem firewire hem usb modelleri mevcut.

Konnekt 6 ise giriş seviyesinin üst sınırlarını zorlayan ev kullanıcılarının sade vokal, gitar gibi ufak demo kayıtlarında iş görebileceği, giriş çıkış sayısı oldukça kısıtlı, duruma göre (şansına kalmış) sistemde kopma sorunları yaşatabilen bi ürün. Şahsen bunun yerine usb arayüzüyle '' focusrite scarlett '' serisi daha mantıklıdır bana göre, hem daha güncel bi ürün hemde usb arayüzü daha yaygın ve firewire arayüzüne göre daha problemsiz çalışıyor kanımca.

Tabi impact twin için elinizdeki olası bütçeye biraz daha ekleyip,
Hem taşınabilir, hem her açıdan daha işlevsel ve kabiliyetli '' Rme Babyface '' ile olay tamamen ve problemsiz çözülebilir.
Üstelik usb arayüzünü kullanmaktadır kendisi.

Fakat ufak demo kayıtlar için kullanacaksanız ve gereken sadece bi kaç giriş çıkış ise ve bu size yetiyorsa, aradığınız sadece temiz bir bağlantı şekli ise focusrite scarlett 2i2 uygun fiyatıyla ekipman olarak üst seviyeye atlayana kadar gayet temiz iş görür. Preamp kaliteside fiyatına göre gayet temizdir.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
İki ses kartını da kullandım. İki ses kartı da farklı kategorinin kaliteli sayılabilen ürünleri bana göre. Fakat ikisi birbiri ile kıyaslanabilecek kalite ve amaçta değiller.

İmpact twin orta seviyenin üst sınırlarını zorlayan, biraz geniş ekipmana sahip ev stüdyoları veya ufak ticari proje stüdyolarında iş görebilen, giriş çıkış sayısında oldukça çeşitli, her türlü bağlantı türünden sonuna kadar yararlanma imkanı tanıyan uzun ömürlü güzel bi ses kartı. Buna alternatif olarak Motu ürünlerine göz atılabilir, hem firewire hem usb modelleri mevcut.

Konnekt 6 ise giriş seviyesinin üst sınırlarını zorlayan ev kullanıcılarının sade vokal, gitar gibi ufak demo kayıtlarında iş görebileceği, giriş çıkış sayısı oldukça kısıtlı, duruma göre (şansına kalmış) sistemde kopma sorunları yaşatabilen bi ürün. Şahsen bunun yerine usb arayüzüyle '' focusrite scarlett '' serisi daha mantıklıdır bana göre, hem daha güncel bi ürün hemde usb arayüzü daha yaygın ve firewire arayüzüne göre daha problemsiz çalışıyor kanımca.

Tabi impact twin için elinizdeki olası bütçeye biraz daha ekleyip,
Hem taşınabilir, hem her açıdan daha işlevsel ve kabiliyetli '' Rme Babyface '' ile olay tamamen ve problemsiz çözülebilir.
Üstelik usb arayüzünü kullanmaktadır kendisi.

Fakat ufak demo kayıtlar için kullanacaksanız ve gereken sadece bi kaç giriş çıkış ise ve bu size yetiyorsa, aradığınız sadece temiz bir bağlantı şekli ise focusrite scarlett 2i2 uygun fiyatıyla ekipman olarak üst seviyeye atlayana kadar gayet temiz iş görür. Preamp kaliteside fiyatına göre gayet temizdir.
Bilgi için teşekkür ederim. Focusrite kullandım daha önce. Latency süresi 15ms idi. Hemen sattım. Zaten üst düzey ses kartı almak yerine Axe Fx'i tercih etmem daha mantıklı olur diye düşünüyorum ancak konnekt 6 bana fazlası ile yetecek bir ürün gibi görünüyor. Yani ben böyle düşünüyorum.

Görüşler kişiden kişiye değişir elbet. Konnekt 6 ile şahsen problemsiz sistemi bi türlü yakalayamadım. Sürekli seste kopmalar, kesiklikler, arada bir oluşan preamp gürültüsü gibi sıkıntılar yaşadım. Belki benim aldığım ürünün kendisiyle ilgili bi sıkıntıydı bilemiyorum. Giriş çıkış sayısıda yetersiz gelince impact twin'e geçiş yaptım. Tüm sorunlardan kurtuldum fakat bi süre müziğe ara verince satmam gerekti. Bu sefer focusrite scarlett 8i6 aldım. Gücü adaptörden alıyor, usb bağlantılı, giriş çıkış sayıları yeterli seviyede, preampları fena sayılmaz. Zero latency özelliği ile çaldığınızı sıfır gecikme ile doğrudan monitörlere verebiliyorsunuz. Daw üzerinde ise 10 ms. altında değerler sorunsuz çalışmak için yetiyor. Kaldı ki çeşitli sample cihazlar, kontrol pad'ler, synth klavyeler ile sıkıntısız kullanıyorum. Enazından ortalama bi ürün diyebilirim. Elimde hiç ses kartım olmasa iyi bişey alacak olsam, tercihim Rme Babyface olur.
Aslında tüm bunların dışında en çok merak ettiğim ürün Native İnstrument Komplete Audio 6. Yurtdışında oldukça kullanılan bi ürün olmasına rağmen Türkiye'de pek kullanan veya yorumlayana denk gelmedim ne hikmetse. Gerek boyutları, gerek giriş çıkışları, gerek üzerindeki monitör kontrol imkanı (konnekt 6'daki gibi). Mandallı XLR girişleri gibi oldukça profesyonel görüntüde bi ses kartı. Alınan bi kaç demo kaydını dinleme şansımda oldu tatmin edici düzeyde. Fakat dediğim gibi Türkiye'de sıfır dışında pek piyasası yok gibi.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Anladım. O zaman sadece impact twin seçeneğim kalıyor.
Eski kartım m-audio audiophile 192 idi ve 2006da almıştım kartı. 8-9 yıl kullandım, tabii öğrenci olduğumuz için paramız yoktu:D şimdi ise firewire sistemini denemek istiyorum. şöyle 1ms-3ms arası latency süreleri ile kullanabileceğim bir kart arıyorum ve impact twin bu konuda tabiri caizse kıçımı tekmeleyecek uygunlukta bir cihaz:LOL:

Elinizdeki ses kartından burda konuştuğumuz herhangi usb/firewire ses kartına geçişinizde inanılmaz bi kalite farkı yaşayacağınızın garantisini verebilirim.Benimde elimdeki ilk sistem Audiophile 192, Behringer mixer, Rode Nt1-a şeklindeydi, 2000 li yıllarda almıştım ve karaköy'de 2 sistem parası kadar kazık yemiştim. Adamın hediyesi ise mikrofon kablosu ve mandalı sorunlu mikrofon sehpasıydı.

Daha sonra ise mixer ve ses kartını verip Konnekt 6 ile takaslamıştım ve resmen dünya ya bakışım değişmişti. :)

Tabi şu uyarıyı yapmadan geçmiyim,
İlk başlarda insan ihtiyaçları için ideal ekipmanı arar, daha sonrasında ise elindeki ekipmanı ağlatacak kadar kullanamadığı halde (belkide bilinçsizce) aleti yeteneksiz görüp daha da iyisini arar. İşte insanın gereksiz nakit kaybetmeye başladığı nokta tamda burada başlıyor. O yüzden ihtiyaçları iyi belirleyip en sorunsuz ve randımanlı aleti edinip, tamamen kendi müziğine odaklanarak tabiri caizse cihazın suyunu çıkarana kadar kullanabilmek en güzeli... :)

Sayın dostum,
Bir kere Mac kullanıcısı değilseniz , firewire bağlantı sistemini tavsiye etmem. Çünkü bu sistem en efektif bir şekilde Mac'de çalışıyor maalesef. Eğer PC'de çalışıyor iseniz usb bağlantılı cihazları tercih edin bence. Yani bu konuda işi şansa bırakmayın.

Ses kartı seçimi konusunda ise ; @ Asr.Rh 'a katılıyorum. Özellikle ev kullanıcıları için ; fazla giriş çıkışa ihtiyaç yok ise , RME Babyface gerek taşıdığı komponentlerin kalitesi gerekse de stabilitesi ile çok güzel bir tercih. Sanırım 2. elini 1300-1400.-TL civarında bulabilirsiniz. Sıfır da 2100.-TL civarı.
Ancak Babyface ; Babyface Pro çıktığı için birkaç ay önce üretimden kaldırıldı. Yeni çıkan Babyface Pro'nun lansmanı da Musikmesse 2015'de yapıldı.
RME Babyface Pro
Bu sayfada ve internette yazılıp çizilenlere göre ; Babyface Pro ile RME , compact ses kartı sınıfında işleri bir hayli ileriye taşımış görünüyor. Babyface Pro'nun Türkiye'ye gelmesinin sonbaharı bulacağını (çünkü Avrupa'da da henüz satışa çıkmadı bildiğim kadarıyla) ve fiyatının 2500-3000.-TL bandında olacağını tahmin ediyorum. Eğer bekleyebilirseniz isabetli olur bence.
Ama bekleyemem diyorsanız benim ilave olarak compact sınıfta tavsiyelerim şunlar olur :
-Audient iD22 (PC ve Mac'de çalışır)
-Motu Track16 (PC ve Mac'de çalışır)
-SPL Crimson (PC ve Mac'de çalışır. Yalnız bu cihaz analog mantıkla çalıştığı için ara yüzünde dsp destekli dijital mikser bulunmamaktadır. )
-Apogee Duet for iOS&Mac (Sadece Mac'de çalışır )
-Universal Audio Apollo Twin Solo (Sadece Mac'de çalışır. Thunderbolt bağlantılıdır. )

Bu saydığım ses kartlarının ; compact sınıf olmaları ve kalite olarak orta-üst segmentte bulunmaları nedeniyle, sizin ihtiyaçlarınızı fazlasıyla karşılayacağını düşünüyorum. Eğer bütçeniz müsait ise ; TC Electronic, Focusrite Scarlett vs. markalarla hiç uğraşmadan , tercihinizi direkt olarak yukarıda saydığım markalardan biri konusunda gerçekleştirmenizi tavsiye ediyorum.

Not : Bu arada eğer mümkünse ; Babyface Pro'yu beklemenizde büyük isabet olacağını düşünüyorum.

Sayın dostum,
RME Babyface Pro
Bu sayfada ve internette yazılıp çizilenlere göre ; Babyface Pro ile RME , compact ses kartı sınıfında işleri bir hayli ileriye taşımış görünüyor. Babyface Pro'nun Türkiye'ye gelmesinin sonbaharı bulacağını (çünkü Avrupa'da da henüz satışa çıkmadı bildiğim kadarıyla) ve fiyatının 2500-3000.-TL bandında olacağını tahmin ediyorum. Eğer bekleyebilirseniz isabetli olur bence.
3000Tl'yi ona verdikten sonra, 500TL daha ekleyip Axe Fx Ultra alırım daha iyi.

Günümüz piyasa koşullarında , kaliteli bütünleşik ses kartlarının alt limiti 2000.-TL'den başlıyor . Bu fiyatlar cihazın kalite ve kapasitesine göre 16,000.-TL'ye kadar gidiyor . Ses kartı konusunun gerçeği bu maalesef.
Sadece ses kartı değil, tüm ekipmanlar için aynı denklem geçerli.
Tabi ki marka bedeli bazen fiyatları şişirebiliyor ama aletin bütününü oluşturan bileşenlerin kalitesi fiyatlar üzerinde en büyük etken.
Ayrıca ses kartı satın alırken pek göz önünde bulundurulmaz ama mevcut sözleşmeleri gereği yanlarında gelen yazılımlar içinde kullanıcıdan fiyata dahil edilerek gereksiz ödemeler alındığı oluyor. Eğer eşdeğer özelliklere sahip 2 ürün arasında kalındıysa, verilen yazılımları da göz önünde bulundurmak yararınıza olur. (bedava vst/vsti, özellik kısıtlamalı daw'lar, sample ses paketleri v.b)

Sadece ses kartı değil, tüm ekipmanlar için aynı denklem geçerli.
Tabi ki marka bedeli bazen fiyatları şişirebiliyor ama aletin bütününü oluşturan bileşenlerin kalitesi fiyatlar üzerinde en büyük etken.
Ayrıca ses kartı satın alırken pek göz önünde bulundurulmaz ama mevcut sözleşmeleri gereği yanlarında gelen yazılımlar içinde kullanıcıdan fiyata dahil edilerek gereksiz ödemeler alındığı oluyor. Eğer eşdeğer özelliklere sahip 2 ürün arasında kalındıysa, verilen yazılımları da göz önünde bulundurmak yararınıza olur. (bedava vst/vsti, özellik kısıtlamalı daw'lar, sample ses paketleri v.b)
Dediğiniz gibi tüm ekipmanlar için geçerli bir durum bu.
Ses kartında en kıymetli kompenent konvertörler olduğu için , biz esasında ses kartı alırken konvertörlere para ödüyoruz denebilir. Konvertör kalitesi ne kadar üst düzeyse ve kanal sayısına bağlı olarak ne kadar çok konvertör kullanılıyorsa , ses kartının fiyatı da paralel olarak artıyor.

Ses kartı yanında bedava verilen DAW ve plug-in'ler, özellikle alt ve orta segmentteki ses kartlarında görülen bir pazarlama uygulaması şekli. Orta -üst sınıf ' dan üst segmentlere doğru gittikçe, bu uygulama genellikle ortadan kalkıyor. ( Universal Audio'nun UAD plug-in'leri hariç. Ancak onlar da UA'ya özel bir plug-in. Başka cihazlarla çalışmıyor zaten.) Örneğin yukarıda saydığım ses kartı alternatifleri içerisinde UA Apollo Twin dışında DAW ve plug-in veren başka bir firma yok bildiğim kadarıyla.

UA'nın konumu ise , dediğim gibi tamamen istisnai bir durum. Hatırladığım kadarıyla UA ; UAD plug-in'lerinden sadece iki tanesini Apollo Twin'in yanında veriyor. Diğer üst seri Apollo ses kartlarını aldığınız zaman ise ; bütün UAD plug-in'lerini , birkaç bin dolar daha ödeyerek parası ile almak zorunda kalıyorsunuz. Dolayısıyla kartların fiyatları daha da katlanıyor.

Üst düzey bir beklentim yok. Hobi olarak çaldığım için bana yetecek ve arayüzü basit bir cihaza ihtiyacım var. Ancak yine de firewire bağlantısına bir şans vereceğim. TI chipsetli bir PCI kart ile risk alarak Konnekt 6 'ya yönelmek istiyorum.

Üst düzey bir beklentim yok. Hobi olarak çaldığım için bana yetecek ve arayüzü basit bir cihaza ihtiyacım var. Ancak yine de firewire bağlantısına bir şans vereceğim. TI chipsetli bir PCI kart ile risk alarak Konnekt 6 'ya yönelmek istiyorum.
Sayın kardeşim,
Tabii ki son karar sana ait bana daha fazla söz söylemek düşmez. Ancak bana kalsa en kötü ihtimal , 1300-1400.-TL'lere 2.el temiz bir Babyface alır ve güzel bir ses kartı sahibi olurdum. Hiç maceraya da girmezdim. Artık takdir senin.

Sayın kardeşim,
Tabii ki son karar sana ait bana daha fazla söz söylemek düşmez. Ancak bana kalsa en kötü ihtimal , 1300-1400.-TL'lere 2.el temiz bir Babyface alır ve güzel bir ses kartı sahibi olurdum. Hiç maceraya da girmezdim. Artık takdir senin.
Fiyat skalası olarak çok fark var Mehmet hocam, ben de o sebeple bir şey diyemedim, yoksa babyface evladiyelik alet, al ve olayı bitir yani :) arkadaş mac kullansaydı 600-700'e ilk jenerasyon apogee duet'ler düşüyor, o bütçedeki kartların alayını açık ara geride bırakacak bir karttır, pc kullanıcıları için ben de firewire'i önermiyorum, mac harici sorun yaşamayanlar tamamen şansa bala götürüyor bu işi, ti chipset alıp sorun yaşamayacaksınız diye bi garanti yok. pek adı anılmıyor ama o bütçede Alva nanoface de güzel bir alternatif, yine steinberg'in yeni çıkan ur242'si de güzel kart, dsp koymuşlar ve ur22'deki hi-z input peak sorunlarını pad tuşu ile çözmüşler.

Geri