Thomann'dan Türkiye'ye Gitar Getirtmek

'Elektro Gitarlar' forumunda Ledpurple tarafından 27 Mayıs 2015 tarihinde açılan konu

1. Merhabalar,
    335 Euro değerinde Vintage V100 gitarı Thomann'dan satın almayı düşünüyorum. Ancak vergilerle vs. ek külfeti ne kadar olur veya gümrükte sıkıntı çıkar mı bu konuda hiçbir bilgim yok. Daha önce Thomann'dan gitar getiren arkadaşlar varsa bilgi rica ediyorum.

gkaykaya97 bunu beğendi.
  2. %18 vergi çıkar. Herşey prosedürdeki gibi uygulanırsa PTT kargo ile kapınıza kadar gelir; vergisini ödeyip alırsınız.

Ledpurple bunu beğendi.
  3. Benim de bu konuda bir sorum var. Acaba vergisini direk kargo şubesinde ödeyerek teslim alabiliyor muyuz yoksa illa topkapıya mi gideceğiz?

Ledpurple bunu beğendi.
  4. Ptt Görevli memuru kargonuzu getirdiğinde ona ödeme yapıyorsunuz artık kapıdan.

5. Peki kargo adresi olarak şubeyi versek sıkıntı çıkmaz dimi.

Ledpurple bunu beğendi.
  6. Ben de bu konuyu merak ediyorum,İstanbul dışında yaşayan biriyim ,örneğin aldığım şey istanbulda gümrükte kalır mı,kalabilir mi,yoksa vergi işini falan kapıma kadar geldikten sonra mı hallediyorum?

7. Bende thomanndan gitar sipariş etmiştim. Sipariş tarihinden itibaren 10 gün sürmüştü teslim almam gitarı. Gümrüğü kapıda ödüyorsunuz fakat bazen gümrükte takılma şansıda olabiliyor. Eğer takılırsa UKİM size telgraf yolluyor ve gümrüğe gidip teslim alıyorsunuz kargonuzu. 1500 euro ve 30kg üzerine çıkmamaya çalıştığınız sürece gümrüğe takılacağını pek zannetmiyorum ama yinede şans işi diyelim :)

8. Thomann 2 defa alışveriş yaptım siparişi verirken adres bilgilerinizi eksiksiz olarak girerseniz sorunsuz bir şekilde evinize kadar gelir zaten takip sayfasından adım adım görebiliyorsunuz örnek fiyat 1000 TL gitar aldınız 190 TL evinizin önünde gümrük ödüyorsunuz ben şahsen dore müzikten yaptığım alışverişlerede daha fazla sorun yaşıyorum 2 defa arızalı ürün yolladılar bana dore müzikten. Ama thomann bence profosyonel bir firma paketleme sistemleri gerçekten çok iyi yalnız bir dip not ( hardcase) içinde getirtirseniz %100 sorunsuz gelir ek bir maliyet içerir ama yolda yada gümrük kontrollerinde oluşabilecek kazaları engeller.

gurkanisevic bunu beğendi.
  9. Merhaba arkadaşlar. Bildiğiniz gibi dün bir gitar alışverişim olacaktı ancak, iptal olmuştu. Şu an elimde hali hazırda bulunan gitarı da satmaktan vazgeçtim ve yaza kadar bekleyip daha iyi bir alet almaya karar verdim. İki seçeneğim var: Birisi Türkiye'den Gibson LP Traditional almak, ikincisi de Thomann.com üzerinden Tokai Made in Japan Les Paul almak. Gibson yaklaşık 5500 liraya geliyor. Tokai ise vergilerle, kargo ücretiyle falan beraber toplam yaklaşık 3800 liraya geliyor. Sizce hangisini almak mantıklı olur? Thomann'dan Tokai'yi alırsam kapıma kadar gelir mi yoksa kargo şubesinden gidip kendim mi çekmem gerekir?

TOKAİ'NİN LİNKİ: http://www.thomann.de/intl/tokai_guitars_sc_2_vb.htm

10. welmour

welmour

552
    1,108
    9,006
    İkinci el Gibson Lp Traditional almak çok daha mantıklı olur. Sıfır fiyatları şu an kampanya dahilinde olduğundan bu seviyelerde. Bu arada Gibson'in 2016 lineup i da Türkiye semalarına giriş yapmış olur yenileri %20 kadar daha ucuz eski seriden. O yüzden ben oyumu Gibson a veriyorum. Ama ufak bir öneri Traditional'in sapı daha kalindir herkese gelmez tam model belirlemeden önce bir deneme yap les paul olsun diye alma yani.

aumit ve hackeiommi bunu beğendi.
  11. Dolar yukselmeden önce, 4000₺ e traditional satanlar vardı. Bir de geçende sahibinden.com da bi custom gördüm. 3500-4000₺ arası bi rakam vardı. Detaylı bakmadım gerçek mi sahte mi diye.

12. tee

tee

109
    61
    206
    thomann'ın merkez mağazası ve deposu evime yakın bir mesafede o yüzden orada çalışan ekiple muhabbet ediyorum arada.Thomann Gibson satışını Gibson'ın politikası yüzünden durdurdu bildiğiniz üzere.Oradaki elemanlar Tokai yi aşırı derecede övdüler ve beğendiklerini söylediler sebebini bilemiyorum.Ellerinde kalan Gibson gitarlara rağmen Tokai yi övüyorlar.Benim bilgim bu kadar.Eminim ki benden daha bilgili arkadaşlar görüşlerini sunmuştur/sunacaktır.İyi forumlar :)

Emre Güven bunu beğendi.

13. Bu nedir ne değildir bilemedim. Detay fotoğrafı yok.
    Ama gerçekse, bul buluştur al derim.

sahibinden.com - Satılık, Kiralık, 2.El, Emlak, Oto, Araba, Alışveriş, Hizmet, Kariyer, İş İlanları, Bilgisayar, Cep Telefonu, Tekne, Motosiklet, İş Makinesi fiyatları - ilan ve alışverişte ilk adres

14. welmour

welmour

552
    1,108
    9,006
    Hocam bu Gibson'ın yaptığı ufak bir çakallık. Bu gitar Gibson Custom değil aslında Gibson USA ve kalibre olarak da Gibson Classic kalibresinde bir gitar, ama Custom logosu ve ismi koyarak değişik birşey yapmışlar, güzel gitarlar ama çok da heyecanlanacak bir gitar değil.

15. Sıfır fiyatları nedir peki? Yani netice olarak, aynı fiyata satılan Studio'lardan daha alınası gibi geliyor bana.

Bu arada Classic'e Custom yazmaları hadisesi için de "vay adiler..." :cautious:

16. welmour

welmour

552
    1,108
    9,006
    Sıfır fiyatları 4.5-5k civarında, studiolara göre tabii ki çok daha güzel gitarlar ama custom diye aldanıp alınırsa üzer :D

hackeiommi bunu beğendi.

Bu Sayfayı Paylaş