Fender Super 210 Amfi Için Lamba Önerisi

'Elektro Gitar Ekipmanı' forumunda arda4232 tarafından 28 Mayıs 2015 tarihinde açılan konu

1. Arkadaşlar merhabalar , Sanırsam bu amfiyi bir çoğunuz gördünüz forumda kombo halinden kafa kabine geçti filan derken. Sıra artık bu aletiin lambalarını yenilemeye geldi
    Amfi standartında 2 x 6l6 2x12ax7 1x12at7 (phase inverter ne işe yarıyorr bilmiyorum ) barındırıyormuş ancak bendeki alette ilginç bir şekilde 2 adet 6v6 bulunmakta. Kafa kabin yapılırken ortaya çıkmıştı

Şimdi sorunum amfinin gain ayarı şuan inanılmaz derecede hassas 12 üzerinden 3 ü geçirmemeye calısıyorum ağır fuzz tonlar cıkıyor yoksa. Bana daha geç kırılacak lambalar önerebilecek dostlarımdan yardım istiyorum . Öncelikle power lambalarına dokunmadan sadece pre amp lambalarını değiştirerek te bunun önüne geçebileceksem önerilerinizi bekliyorum . Tercihen mid yoğunluğu daha düşük ve geç kırılan lambalar önerirseniz sevinirim .

@hackeiommi Hakan abi varmı bir fikrin varsa senide alalım buraya :)

Teşekkürler.

2. 6V6 mı? Bak sen, ilginç. 2 tane 6V6 nasıl 60 watt güç üretebiliyor merak ettim :vulcan: Zira 6V6 El84'ün Amerikan versiyonudur ve haliyle de 6L6'dan daha düşük güç üretir. Neyse, Preamp lambalarının genel olarak (yüksekten düşüğe diyelim) kırılma sırası:

12AX7-->12AT7-->12AU7

şeklindedir. En geç kırılan AU7'dir, ama seste de bariz bir düşme yaşarsın. Sıralamaya almadığım 5751 (AX-AT arası), 12AY7 (AT-AU arası) ara formlar da var. Onlar zevk, renk denenmesi gereken şeyler.

3. Teşekkür ediyorum hakan abi. Amfinin içini açtım az önce hem power hem pre amp lambalarının alayı Ehx ve hiç memnun kalmadım bu durumdan önerebilceğin marka varmıdır çok pahalıya kaçmayacak.

Bende anlamadım 6v6 nasıl takmıslar 6l6 amfiye kafayı yiyeceğim.

4. V1 pozisyonu için Tung-sol 12AX7 güzel bence.

5. O 6V6 durumunu bir danış. Güç katına JJ veya Groove al. Ehx normalde iyidir.

İyi de adam "Geç kırılacak lamba" demiş. Tungsol 12AX7'nin headroomu çok fazla değil.

6. @hackeiommi Abi ben ona dikkat etmedim haklısın. NOS bir lamba nasıl olur sence Hakan Abi? (Philips ya da valvo, 12au7 mesela)

7. Sanma kalır ilelebet, NOS lamba da bir gün tükenir elbet :)

8. NOS lamba çok pahalı olur. (Mucizevi şekilde unutulmuş lamba bulursanız o ayrı) Ayrıca ömürlerinin ne kadarı kaldığını sağlıklı olarak ancak elinize geçtiğinde ancak tetkik edebilirsiniz diye düşünüyorum. Yanılmıyorsam 6v6 larla 6l6 laf aynı pim yuvasına oturuyor. Ha plate currentları tutmazsa lamba yakabilir ya da lambalarınızdan verim alamayabilirsiniz. Bence bunlar haricinde lambalar yuvalarına oturduğu sürece doğru ya da yanlış bir seçim yok, denemeniz lazım. Benim bir tanıdığım 12au7 ve 6l6 kullanıyor mesela çok memnun. Ben başka bir amfi kullanıcısı olarak 12ax7 ve el34 bileşimi ve 12ax7 kt77 bileşimi seviyorum. Ama evimdeki a sınıfı single ended hi-fi de 6l6 ve 6sl7 diye bi bileşim kullanıyorum (bana göre hi-fi ve gitar amplilerindeki lamba seçimleri o kadar da ayrı şeyler değil mantık olarak), o yüzden biraz masraflı da olsa deneyin.

Bu Sayfayı Paylaş