Müzik Mağazalarında Çalışmak ??

'Forum Meydanı' forumunda frknkzlyl tarafından 28 Mayıs 2015 tarihinde açılan konu

 1. Lise bitti bitiyor, bu yaz çalışmayı düşünüyorum. Hatta üniversitede de devam edebilirim belki. Şimdi merak ettiğim konu böyle bi yerde çalışmak için çok bir şey bilmeye gerek var mı? Amacım hem güzel vakit geçirmek hem de bir şeyler öğrenmek. Yani çok bir bilgim yok, 4-5 yıldır elektro gitar çalıyorum ama okuldan pek zaman kalmadığı için çok geliştiremedim kendimi. Yani şuanki bilgimle en azından basit de olsa bir şekilde başlayabilir miyim? Mağazaya gitmeye fırsatım olmadı hiç ilk elektro gitarımı alırken gitmiştim bi o yüzden ne yapılır pek bilmiyorum. Çalışmış/çalışan ya da yapılan işleri bilen vardır mutlaka yardımlarınızı bekliyorum :)
   
 2. Dostum bu konuda sana az da olsa yardımcı olabilirim . Ankarada büyük bir mağazada geçen sene 1 yıla yakın çalıştım ve halen ara sıra yardıma giderim .
  Gitar çalmakla müzik markette çalışmak çok farklı şeyler insan ilişkilerinin çok çok iyi olması gerek. Ağzının laf yapması gerek. Elindeki malı karşındakine sevdirip heveslendirmen gerek bunlar basit kısımları . Tabi bunun dısında çalıştıgın dükkandaki ürünleri tanıman gerek büyük bir mağaza olursa yaz tatili için iyi bir seçim olmaz gibi geliyor. Ayrıca bu tip mağazalar sezonluk eleman almazlar gibi geliyor bana ama yinede aklına takılan birşey olursa mutlaka sor.
   
 3. Eyvallah.
  Yani az çok konuşurum o konuda sıkıntı olacağını sanmıyorum :D Ürünleri tanımak derken işte çok detaylı bir enstrüman bilgim yok doğrusu. Atıyorum bir Tele ile Strat sesini zor ayırt ederim. Yine de benim gibi birini işe alırlar mı onu merak ediyorum (n)
   
 4. Çalışacağın mekana bağlı ufak pek işlek olmayan bir yer alabilirken çok büyük bir yer almayabilir .
  Hangi isteğe hangi gitarın cevap vereceğini bilir ve az çok laf yaparsa agzın olur bu iş.
   
 5. Anladım dostum sağolasın :)
   
 6. Bu konuda ciddi bir bilgi birikim gerekir. Çalışacağın yerin konseptine göre de değişir. Kimi yere gidersin ufak tefek bir yerdir abiyane tabiriyle paspas atar çay getir götür yaparsın. Kimi yer daha orta ölçek bir yerdir kurs yeri ve satış yeri vardır. Öğrenci ders takibi yapar, enstrüman ve yedek parça satışını öğrenirsin. Kimi yerde bunların hepsini yaptırır ve sana inanıyorsa seni branşındaki derslere ayda 1-2 hoca diye sokabilir.

  Ama enstrüman satış işi kompleks bir iştir. Çapraz satış gerektirir. Kısa sap bağlama teli 0.18 ne? .20 ne? aLT EŞİK ne üst eşik ne? Reçina ne? Kaç para kaç çeşit var? Susturucu nedir? Tel nasıl takılır? Hangi tel hangi enstrümana iyi gider? Hangi ahşap hangi enstrümanda değer kazandırır kaybettirir, hangi sanatçı hangi enstrümanı kullanıyor? Elektronik satışlar (pedal, amfi, klavye gibi) zaten derya deniz. GİBİ GİBİ gider oğlu gider.

  Bu işler biraz da piyasanın içinde kalarak görerek, o anı yaşayarak öğreniliyor. Biraz usta-çırak ilişkilerine dayanır anlayacağın. Sabırlı ve sebaatli olmak gerekir.
   
 7. ben illa ki bilgi birikimine sahip olman gerektiğini sanmıyorum. evet, olması gereken o ama "this, is, turqia" :D
  seni alacak yer bulursan çalışabilirsin, nice satıcılar gördüm(sadece gitar müzik değil) mal satmak için saçmaladıkça saçmalayan. dvd -r'nin dvd+r'den iyi olduğunun söyleyen, hayatında antivirüse para vermemiş 19 senelik bilgisayar kullanıcısı bana "ben aldım, cidden çok farkediyor" diyerek antivirüs satmaya çalışan mağaza görevlileri, yüksek beygirli arabanın daha az yakacağını iddia eden galerici, hatta düğme pilin üzerindeki kod ile satın alındığını ilk defa benden duyan yılların elektronikçisi. bizim zamanımızda forum vb yoktu, ilk gitarımı da satıcı tavsiyesiyle klasik gitar aldım ve nefret ettim, şu akoru bas, tamam bunu al diyen eski büyük bir müzik mağazasının çalışanı.
  bunların hepsinden de iyi ve ilgili bir satıcı olacağını düşünüyorum, en azından merak var, ya orada ya da akşam merak ettiğini araştırır gelirsin.
   
 8. Ben bir yıl boyunca orta çaplı bir müzik markette çalıştım.Hem ders verdim hem satış yaptım hem enstrüman tamiri öğrendim biraz.Başlangıçta bir miktar bilgim vardı(tamir hariç) orada çalıştıkça artırdım bilgimi.Yapılamayacak bir şey değil,öğrenirsin.
   
 9. Teknik bilgi gerekli en başta, tatlı dil ve iletişim cabası.
  Yüksek beygir daha az yakar doğrudur.Daha çok güzel daha rahat kalkış ve çalışma demek.
   
 10. o konuya hiç girmeyelim, o rahatlığı sağlayan enerji yoktan var olmaz, enerjinin korunumu - termodinamik 1. yasa :p
   
  kocamanadam bunu beğendi.
Yükleniyor...

Bu Sayfayı Paylaş