Matt Guitars

Arkadaşlar merhaba, bu hesabımla turkrock'da çok aktif olmasam da diğer forumlardan ismen tanıyanlar olacaktır, uzunca bir süredir elektro gitar yapımıyla ilgileniyorum ve bu maceramı artık Matt Guitars markası altında devam ettirmeye karar verdim.

Şimdilik sizi fazla lafa boğmadan yaptığım ve yapmakta olduğum çalışmaları takip edebileceğiniz facebook sayfası ve videolardaki gitarların sahibi, aynı zamanda dostum Faruk Aydın Toksöz'ün performanslarıyla başbaşa bırakıyorum.

Gitar yapımı dahil olmak üzere, sizlerden gelecek sorulara, önerilere göre konu içeriğini oluşturmak sanırım okuyucu kitle için daha sağlıklı, daha keyifli bir paylaşım ortamı yaratacaktır düşüncesindeyim. İyi seyirler! :)

Facebook

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Yeni bir gitar ve yeni bir video ile konuyu hortlatıyorum :)
DSC_9987.jpg

DSC_9814.jpg DSC_9791.jpg DSC_9826.jpg DSC_9819.jpg DSC_9762.jpg

Ve bu performanstan sonra serinin son iki videosu kalıyor. Bir aksilik çıkmazsa haftaya yeni gitarlarla kayda gireceğiz. Detaylar Facebook sayfasında!

Millet maşallah demekten soru sormayı unutmuş :) İlk soru benden gelsin o zaman. Son gitarın boyası çok iyi görünüyor. Kendiniz mi yapıyorsunuz yoksa başka bir atölyeye mi yaptırıyorsunuz (gitar-ahşap işiyle uğraşan ya da diğer materyaller üzerine boya işleriyle uğraşan gibi?) Türkiye, boya-cila atma konusunda sıkıntılı bir yer özellikle gitar konusunda bu yüzden genelde ya nitro vari ince bir katman ya da vernik atılarak geçiştiriliyor hep de natural ağaç görünümü oluyor şöyle bir adam gibi boya/poli cila atılmış gitar göremedik diyordum uzun zamandır ki gördük sonunda. Bu konuyu özellikle merak ettim.

Millet maşallah demekten soru sormayı unutmuş :) İlk soru benden gelsin o zaman. Son gitarın boyası çok iyi görünüyor. Kendiniz mi yapıyorsunuz yoksa başka bir atölyeye mi yaptırıyorsunuz (gitar-ahşap işiyle uğraşan ya da diğer materyaller üzerine boya işleriyle uğraşan gibi?) Türkiye, boya-cila atma konusunda sıkıntılı bir yer özellikle gitar konusunda bu yüzden genelde ya nitro vari ince bir katman ya da vernik atılarak geçiştiriliyor hep de natural ağaç görünümü oluyor şöyle bir adam gibi boya/poli cila atılmış gitar göremedik diyordum uzun zamandır ki gördük sonunda. Bu konuyu özellikle merak ettim.

Evet, boyayı kendim yapıyorum. Son 3-4 yıl neredeyse piyasadaki bütün vernikleri denemekle geçti ve sonunda kendi doğrularıma ulaştım. Aynı gitarı 8-9 kez, tekrar tekrar kazıyıp boyamışlığım bile oldu, ”kaliteli” diye bilinen yerli markaların ürünlerindeki hatalar yüzünden. Şu an kullandığım verniklerin tamamı ithal... Diğer bir deyişle; ”ne kadar ekmek, o kadar köfte” :)

İşin teknik kısmına gelecek olursak, bu seviyede işler çıkarana kadar geçen zaman içinde neden böyle iş çıkaran insan sayısının az olduğunu anladım. Gitar yapmak 3x sabır istiyorsa, boya işi en az 9x sabır istiyor. Olay sırf verniği doğru karışım oranında hazırlayıp (gram bazında oranlar var) doğru basınçta püskürtmekle bitmiyor. ”Leveling” adı verilen o portakal kabuğu dokusunun zımparayla temizlenip verniğin tekrar parlatılması başlı başına ayrı bir iş. Otomobillerde, mobilyalarda ürünle haşır neşir olduğumuz mesafeden dolayı çok dikkat çekmiyor o doku, fakat söz konusu gitar olunca fotoğraflarını paylaşacağım sonuca ulaşmak gerekiyor.

Benim tercihlerime gelecek olursak, gitarlarda yerine ve elde etmek istediğim dokuya göre akrilik veya poliüretan vernik kullanıyorum. Parlak olmasını istediğim yüzeylerde akrilik, hafif mat, zamanla parlamamasını istediğim yüzeylerde poliüretan kullanıyorum. Şahsi görüşüm, Nitroselüloz vernik artık sadece isim olarak kaldı. Gerçeğine ulaşması, hazırlaması gittikçe zorlaşıyor. Üstelik gelişen kimya ile birlikte aynı kalınlıkta çizilmeye çok daha dirençli vernikler üretiliyor. Bunun nimetlerinden faydalanmak gerektiği düşüncesindeyim. :)

IMG_20150522_162136041.jpg IMG_20150522_161247614.jpg IMG_20150522_163115837.jpg

tebrik ederim hocam elinize sağlık umarım hak ettiğiniz değerleri kısa sürede bulur ve gitarlarınızla birlikte hak ettiğiniz yere gelirsiniz. yalnız ben gitarları tanıtımında sadece dist. tonları değilde clean dist. over dr. gibi farklı sesleri nasıl verdiğini ve switch ile manyyetiklerin tonlarını da görmek isterdim. özellikle bu yeşil gitar clean tonlarında nasıl olur merak ettim doğrusu

tebrik ederim hocam elinize sağlık umarım hak ettiğiniz değerleri kısa sürede bulur ve gitarlarınızla birlikte hak ettiğiniz yere gelirsiniz. yalnız ben gitarları tanıtımında sadece dist. tonları değilde clean dist. over dr. gibi farklı sesleri nasıl verdiğini ve switch ile manyyetiklerin tonlarını da görmek isterdim. özellikle bu yeşil gitar clean tonlarında nasıl olur merak ettim doğrusu
Youtube kanalında sanırım aradığın tarza yakın bir video vardı yanlış hatırlamıyorsam :)

* varmış :)

Elinize sağlık & başarılar.. LP-PRS konfigürasyonunda modelleriniz de var mı? Bir de neden "Matt"? :)
Bu arada demonstrasyonlar çok başarılı. Bu konuda bir sistematik tutturmak yerli üreticilerimizin genelde atladığı bir konu.

@hknsckn bu Summertime'ı görmemiştim. Güzel olmuş. Foruma özel mi bu Hakan? :)
Facebooktan önce forumlarda paylaştım bu sefer evet. :) Bakalım yeni kayıtlar nasıl olacak.

Elinize sağlık & başarılar.. LP-PRS konfigürasyonunda modelleriniz de var mı? Bir de neden "Matt"? :)
Bu arada demonstrasyonlar çok başarılı. Bu konuda bir sistematik tutturmak yerli üreticilerimizin genelde atladığı bir konu.

Teşekkürler, carved top modellere yakın zamanda girişeceğim, bir kaç tasarım var hazırda çizdiğim fakat ufukta bir cnc görünüyor. O vakte kadar erteledim şimdilik o projeleri. :)

Neden ”Matt” olduğu konusuna gelecek olursak, çok uzun hikaye aslında. Lise döneminde matematikle yaşadığım sıkıntılardan çıkıp, ideal marka isimleri ile ilgili okuduğum makalelerden yaptığım çıkarımlar sonucu tek hece olmak, tek sesli harf barındırmak, bir de geleceğe dönük olarak da İngilizce olması dolayısıyla böyle bir tercihte bulundum.

Uzun bir ara oldu, önümüzdeki haftalarda yeni projeler ve videolar ile konuyu güncellemeye devam edeceğim. Öncelikle videodan başlayım, fotoğraflarını bir kaç mesaj yukarıda paylaşmıştım, benim için renginden dolayı yeri biraz özel bu gitarın...

Devam videoları ilerleyen haftalarda gelecek.

Bunun dışında şu gitara çekimlerden hemen sonra talip çıktı, şimdilik telefonla çekilmişler var. Fotoğraflarını ilk ay bakımına geldiğinde 1-2 gün el koyup çekeceğim ancak.

IMG_20150730_212022235_HDR.jpg
IMG_20150730_211945312.jpg IMG_20150730_212129408.jpg IMG_20150730_212217100.jpg
Ortam dağınık biraz, kusura bakmayın :)

Bir de son olarak Mekanik'in bas gitaristi Caner için bir Flying V bas projesine başladım, istek olursa projenin devam fotoğraflarını periyodik olarak paylaşmaya devam edebilirim.
11800125_1112196692141671_3392995688164450249_n.jpg

Geri