Vst Plug-in Ile Eşzamanlı Kayıt Ve Playback

'Müzik Teknolojileri ve Kayıt Forumu' forumunda barrios tarafından 31 Mayıs 2015 tarihinde açılan konu

 1. Önceden VST'leri pek ciddiye almadığımdan ve kafama yatmadığından kayıt amaçlı kullanmayı hiç düşünmemiştim. Ama dün S-Gear 2 ile aldığım sonuçlardan sonra bu işe biraz bulaşmak istedim.
  Reaper (bu da yeni yeni kullanmaya başladığım bir yazılım) ile S-Gear sorunsuz çalıştı neyse ki. Ama ilk gitar kanalını kaydettikten sonra sorun çıktı, fark ettim ki hem playback hem de kayıt eşzamanlı yürümüyor, canlı icra ettiğim kanalı eş zamanlı işleyemiyor yazılım. Sorunsuz kayıt yapıyor, ama canlı olarak duyduğum sinyal bozuluyor. (İki kanalı çalarken sorun yok...)
  Önceden hep hardware amfi simülatörleri ile kayıt yapmış birisi olduğum için ilk defa bu sorunla karşılaştım. Bunun bir çözümü var mı ?
   
 2. Öncelikle reaper dan kurtulup daha komplike bir yazılıma alışmanızı öneririm, çünkü nasıl başlarsa öyle gider, 2. olarak artık yazılım dünyası bir çok amfiyi çöp yapacak, ya da sadece asıl kullanım amacı olan büyük stüdyolar için ya da konser alanlarına iten çok başarılı yazılımlar var. bkz: bias desktop. Sorunuzun yanıtına gelince eş zamanlı kayıt yapmak istediğinizi anlıyorum. Bunun için ses kartınızdaki direct monitor butonundan faydalanabilirsiniz. Bunun dışında kayıt aldığınız kanaldan da monitör ikonunu açarsanız sorunsuz kayıt alırsınız, ancak reaper i hiç kullanmadım. bu söylediklerim cubase için geçerli, belki program kısıtlı olabilir, 2 kanala kadar izin vermiş olabilir full değilse. Bozulma eğer seslerde gelen cızırtı pıtırtı ise fazlaca kanala vsti atadıysanız donanımsal olarak kasılmalar olabilir. bunun için de yine kaç kanalda bu problemi yaşıyorsanız problemin tekrar ettiği kanal sayısında iken görev yöneticisi/performans kısmından bilgisayarınızın ne kadar ram tükettiğini ve işlemcinin % kaç ını kullandığını kontrol ediniz.
   
 3. Teşekkürler, evet, monitör özelliğini açınca sorun çözüldü.
  Bu arada, Reaper hafife alınacak bir yazılım değil.
  Korsan yazılım kullanmayı istemediğim için de diğer alternatiflere pek sıcak bakmıyorum, pek hesaplı değiller.
   
 4. Reaper da iyidir ama profesyonel değil yeteri kadar, Evet kavrayana kadar işinizi görecektir ancak bir süre sonra daha güçlüsüne ihtiyaç duyduğunuzu hissedersiniz.
   
 5. 2015 bunu beğendi.
 6. Samplitude kullanıyorum ama Reaper demo'su hep yüklüdür, yorumunuza katılıyorum.
   
 7. Kanaldaki monitoring i açarak kayıt yapmak tamam ama işlemci ve donanıma, ayrıca buffersize a göre anında duyulan seste gecikme ya da kalite gibi sorunlara sebep oluyor. Buffersize i düşürmek latency i azaltıyor ama ses kalitesini etkiliyor. Ben VST tabanlı ciddi bir kayıt yapacaksan gitarı önce bir splitter a girip bir ucunu amfiye diğer ucunu ses kartına gönderiyorum ve ilk kayıt esnasında referansı amfiden alıyorum.
   
 8. Bu da iyi fikir aslında, teşekkürler.
   
 9. Daha bile güzel. Kesinlikle tavsiye ederim :)
   
 10. O profesyonel olmayan yazılımla adamlar milyon dolarlık projeyi yaptılar. Bilgisizliğin suçunu kullanılan araçta aramak gelişmenizin önüne büyük engeldir. Windows altında çalışmayı bırakmamış olsam Reaper'den hayatta vazgeçmezdim de OSX geçince Logic'in midi yazan adama gösterdiği kolaylığı görünce başka bir şeye elim gitmiyor artık.
  REAPER In Shangri-La – Designing demon voices for Far Cry 4
   
 11. Yalnız amfilerin renk skalası ( sonuçta hiç bir gitar amfisi flat değerde değildir ) yanıltıcı olabilir, duyum açısından. orta donanım ( 4 gb ram 3.00 lük bir çift çekirdek işlemci vs ) bir bilgisayarda latency sorunu vs. sittin sene gerçekleşmez. bu bağlamda referans monitörlerimizle etkileşim altında kalmak daha mantıklı bir seçenektir ki kaydettiğimiz tonu tam olarak duyabilelim. Yoksa amfiden duyduğumuz ton ve kayıt olunan ton farklı tonlar olacaktır, bu da müdahele anlamında zorluk çıkartabilir.
   
 12. Bilgisizlik ithamınızı çok gülünç buluyorum. Buradan cubase kullanan reaper kullanamaz gibi bir önerme çıkıyor ki gerçekten komik.
   
 13. Burada amaç kaydedilen tonu duyarak çalmak değil zaten. Kanalı dry olarak kaydeder sonradan VST ile şekillendirirsiniz.
   
 14. Yalnız gelen şikayet dry olarak kaydetmek üzerine değil, Vsti li bir şekilde çalarken kayıt yapmak üzerine.
   
 15. Evet farkındayım üstteki yorumumda farklı bir yöntem önermiştim . :)
   
  bluesocaster bunu beğendi.
 16. Bilakis orada araç önemli değildir yani reaper de olsa cubase de olsa önemli olan birşeyleri bilmektir yazıyor. Komedi arıyorsan koskoca prodüksiyonda kullanılan reapere profesyonel değil diyecek kadar cahil ve küstah biri var, ona bakmalısın.
   
 17. üslubunuzdaki sertliği soundcloud daki işlerinizin başarısızlığına ve çamurumsu tonlarınıza veriyorum. Umarım bir gün gerçekten bu işi tam olarak kavrar ve sinir stresinizi başkalarından çıkartmayı bırakırsınız :) şimdi cubase ve reaper da ki yapılan milyon dolarlık işleri mi karşılaştıralım ? Cubase kayıt için daha "şık" daha "teferruat" lı bulurum, ve tavsiyelerim de bu şekilde olur.
   
 18. Komedyenlik had safhada bakıyorum. İşlerimin değerlendirmesini bilen insanlardan duyduğumda ciddiye alıyorum cahillerden değil.
   
Yükleniyor...

Bu Sayfayı Paylaş