Kayıt Esnasında Çatırtı Patırtı Beni Bu Sevdadan Kaçırttı

Yaklaşık 4-5 yıldır aşırı amatör düzeyde kayıt almaktaydım. Son 1 senedir kafamdaki hep bir adım ötesi düşüncesi beni işleri biraz daha profesyonelleşmeye itti. Kayıt için güzel bir laptop aldım. ( i5 5200u- 8gb ram)
Yaklaşık 5 yıldır benimle birlikte olan Line 6 UX1 ses kartım var. Bilgisayara Cubase 5, Gitarg rig 5, Addictive Drums 2, Bias, Redwirez mixIR2 kurdum. Normalde tek başına guitar rig mixIR2 veya bias açtığımda sorun yok ve tek kanal kayıt alabiliyorum. Ancak bugün ne zaman addictive drumsla başlayıp bas guitar, ritm gitar ve solo gitardan oluşan 4 kanal kayıt yapmaya çalıştım, çıkan çatırtılar beni delirtti. Belki monitörü kapatsam düzelir dedim. Kar etmedi. Kayıt bittikten sonra dinlerken çatırtılar aynen duyuluyor. En sonunda 90 bpm de olan tempo kasmayla sanki 40lara 50 lere düştü. O kadar yavaş bir ilerleme...

Guitar rigden cpu kullanımı %20 civarlarında bu kasma sırasında. Normalde %10- 15 arası.
1. kanalda addictive drums açık. 2. sinde bias. 3. de ve4. de guitar rig ve mixIR2.
Buffer size 512 de bu çatırtılar çokca oluyor.
Latency 14 ms. Bit depth 24 bit. Cubasein altta gösterdiği değer ile aynı.
Buffer size 256 da latency 8 ms . Tepki çok iyi tek kanal kayıt ve normal guitar rig, bias çalımında ama 4 kanalda çatırtılar çok fazla.

Bir de buffer size değerini 4098 e çektim. 100 ms latency haliyle ve yaptığım kayıtlar pürüzsüz şekilde akıyor. Latency yüzünden çalmak imkansız oluyor tabi bu şekilde.

Yukarıdaki karşılaştırmalar ile benim aklıma bilgisayarın yetersizliği geliyor ilk önce. Aslında laptop son teknoloji diyebileceğimiz i5 5200 5. nesil işlemciye sahip ve 8 gb ram var. Orjinal W8.1 işletim sistemi. Yetersiz kalmaması lazım diye düşünmüyor değilim. İkinci seçenek ses kartı. Acaba daha kapsamlı bir ses kartı mı almak gerekir? 800-1000 tl bandında en azından.

Sorun nedir? İnsanlar ipadlerinde 3-4 kanal sorunsuz kayıt alırken benim iyi bir laptopda sorun yaşamamı aklım almıyor. Bu işlere giridm deyip elimde amfi, pedal ne varsa sattım. Pişman olmak istemiyorum. Konu hakkında bilgisi olanlardan yardım rica ediyorum.

İşlemcinin u olması bildiğim kadarıyla verimini düşürüyor. H veya M ile biten işlemciler daha performanslı. Diğeri daha çok, uzun süre pil kullanımı sağlamak için tercih ediliyor. Sorun o olabilir belki.

Aynı sorun bende de var ben kayıt yapacağım zaman görev yöneticisinde çalışam işe yaramayan ram yiyen öğeleri sonlandırıyorum ve laptopun wireless bağlantısını off yapıyorum o zaman düzeliyor

• Konu Sahibi Konu Sahibi
İşlemcinin u olması bildiğim kadarıyla verimini düşürüyor. H veya M ile biten işlemciler daha performanslı. Diğeri daha çok, uzun süre pil kullanımı sağlamak için tercih ediliyor. Sorun o olabilir belki.
Alırken ben de düşünmüştüm ama 5. nesil falan dedim performansı yüksektir diye karar kıldım. Ne biliyim genel anlamda da hafif kasmalar var. Akıcı değil çok. Sizin u, m, h işlemncileri karşılaştırma , deneme fırsatınız oldumu hiç?

Aranjesi biten midi enst. kanalını "freeze" edeceksiniz. Bu, vsti'ı kapatıp kanalı wave'e dönüştürecek (geri dönüşü var, dilediğiniz kadar freeze-unfreeze edebilirsiniz sadece biraz zaman alır bu işlem) cpu yükü kalkacak audio olarak mix'e devam edeceksiniz.

Ses kartını direk değilde asio4all la seçmeyi dene. Başıma bir kez gelmişti ses kartı yada asio4all ayarlarıyla düzeltmiştim.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Aranjesi biten midi enst. kanalını "freeze" edeceksiniz. Bu, vsti'ı kapatıp kanalı wave'e dönüştürecek (geri dönüşü var, dilediğiniz kadar freeze-unfreeze edebilirsiniz sadece biraz zaman alır bu işlem) cpu yükü kalkacak audio olarak mix'e devam edeceksiniz.
Freeze olayını youtubedan izledim. Sanırım freeze etsek bile o kanalı dinleyebiliyoruz ve unfreeze yapmadıkça sadece müdahale edemiyoruz. O kanala ait vstleri kapattığı içinde cpu kullanımını düşürüyor. Özellikle addictive drums gibi çoğu zaman değiştirmeden direkt attığım sampleları bu şekilde dondurmak yararlı olacaktır diye düşünüyorum.
Ses kartını direk değilde asio4all la seçmeyi dene. Başıma bir kez gelmişti ses kartı yada asio4all ayarlarıyla düzeltmiştim.
Kendisi asio ux1 olarak çıkıyor. Harici ses kartı mevcut iken asio4all programını yüklemek gerekir mi?

işlemci ve donanım yeterli aslında. Performans düşmesindeki sıkıntı şurda; Production için kullanılacak bilgisayarların sadece bu iş için kullanacağınız programlar dıışında izole olması tavsiye edilir, flashplayer, eklentiler, USB porlarına bağlı gereksiz cihazlar vb... firefox iexplorer bile bir zaman sonra biriken veriler nedeni ile kullanacağınız performansı engeller sabote eder hale getiriyor.

Freeze olayını youtubedan izledim. Sanırım freeze etsek bile o kanalı dinleyebiliyoruz ve unfreeze yapmadıkça sadece müdahale edemiyoruz. O kanala ait vstleri kapattığı içinde cpu kullanımını düşürüyor. Özellikle addictive drums gibi çoğu zaman değiştirmeden direkt attığım sampleları bu şekilde dondurmak yararlı olacaktır diye düşünüyorum.

Basitçe nasıl mix'i render ediyoruz, kanal içinde kanalı render ediyor. Aslında eksik yazmışım elbette audio kanalları (ampsim'lerin kullanıldığı kanallar vs...) freeze edilebilir, freeze sonrası yine o kanalın mixine devam edebilirsiniz sadece önceki ayarlarınızın üzerine işlem yapmış olacaksınız.

Homestudio'da hayat kurtaran uygulamadır çokta güzel aranje/mix disiplini öğretir bence alıştırın kendinizi. Sonuçta bilgisayar ne kadar güçlü olursa plug-inler o derece kaynak istiyor bunun sonu yok, 2000 başlarında durum daha fenaydı o dönem alıştırınca kendimi şimdi çok rahat ediyorum.

Cubase i cok alt model pc de denedim sende kasmasinin imkani yok. Asio4all i kurup denemeni oneririm. Oradan sec ses kartini. O ise yarar gibi geliyor. Sonucu yaz buraya.

Bugün bilgisayarın ayarlarına girip ne varsa hepsini yüksek performansa ayarladım. Hepsi güç tasarrufu, dengeli mod gibi zamazingolarda duruyormuş. Genel anlamda hem bilgisayar rahatladı hem de aldığım kayıtlar takılmadan akmaya başladı. Ancak tekrar sorun olursa söylediklerinizin tamamını deneyeceğim.

Sormak istediğim bir soru daha var. Cubase i ilkdefa kullanıyorum. Cubaseden kaydımı dinlerken veya sadece düz çalarken örneğin mozillayı açtığımda ses kapanıyor. Sanki arkada işlem görmüyor gibi. Cubasede genel olarak böylemedir. Yoksa düzeltmek için bi yerlerinde ayarı var mı?

Asio4all kullanmiyorum. Harici ses karti varken kurmak mantikli mi bilmiyorum acikcasi.
Cubasei bilinen bi paylasim programiyla edindim. Ses karti ile gelen programlari kullanmiyorum. Herhangi bir dosya acsamdam da cubase calissa bile ses vermeyi kesiyor. Gitar calarken de ses alamiyorum. Videolu anlatimlarda ozellikle buyuk sikinti yaratiyor.
asio4all kullanıyorsanız normal bir durum, seskartlarında gelen yazılımların çoğunda bu olmuyor.

Geri