Floyd rose'lu gitarda tel kalınlığı değiştirmek

standart kalınlıktaki tellerimi .10-.46 ile değiştirmek istiyorum ve akordu da Eb olarak çekicem..Bu durumda köprünün(edge-pro) yaylarını 4'e çıkarmam gerekecek ama bu yayların dizilimi nasıl yapılmalı,köprünün kullanımında,yapılan aksiyopnlarda bi fark olur mu? bunu bilen deneyen tecrübe edenlerden bilgi istiyorum...

bence bu işe hiç bulaşma,bulaşacaksan da bu işi daha önceden çok yapan ve iyi yapan birini bul ve gitarını bu değişimi kaldırabilecek kadar kaliteliyse yap,aksi takdirde tremoloya dokunduğun anda akord uçar.Ayrıca solo için pek uygun değil bence .10.daha çok ritme yönelik gibi geliyor,tabi buna katılmayanlar olabilir.Neyse,köprünün kullanımında herhangi bir değişiklik yapmana gerek yok,ama bildiğin üzere yaylarla baya uğraşman gerekir.Bence yine de gitarın orjinalliğini bozma,bunu illa yapcaksanda bilen birisi yanında olsun,bu benim nacizane fikrim...

4'e çıkarmaya ne gerek var ki , 2 vidaya dokunup ayarlayıverirsin. 3 yaylı lo-pro edge ile 09-42, 09-46, 10-46 takımlar kullandım... ekstra yaya hiç gerek yok

banada ekstra bi yaya gerek yok gibi geliyor
yani tecrübe olarak denemedim ama tahminlerime göre konusuyorum

özelliklede Eb kullanacağın için arkadaki vidaları ayarlayarak halledebileceğin kanısındayım

eb yapmak için yaylarla oynamana hiç gerek yok.10 -46 gayet normal aralık. ama 52 den sonra extra yay gerekmeye başlayabiliyor..

En kötü ihtimalle dıştaki 2 yayı çapraz bağlarsın 4. yaya gerek kalmaz. Ben şahsen 0.10 0-46 takım ile Eb de dahi bend yaparken zorlanıyorum :)

Ben Ibanez RG1570 kullanıyorum. Edge Pro floyd rose tremolo var. Yaklaşık 6 aydır .10-.46 tel kullanıyorum. Yay eklemek değil, çapraz takmaya bile gerek olmadı. Yay vidalarıyla biraz oynamak yetti. Akordum standart E ama.

dreaming_awake demiş ki:
bence bu işe hiç bulaşma,bulaşacaksan da bu işi daha önceden çok yapan ve iyi yapan birini bul ve gitarını bu değişimi kaldırabilecek kadar kaliteliyse yap,aksi takdirde tremoloya dokunduğun anda akord uçar.Ayrıca solo için pek uygun değil bence .10.daha çok ritme yönelik gibi geliyor,tabi buna katılmayanlar olabilir.Neyse,köprünün kullanımında herhangi bir değişiklik yapmana gerek yok,ama bildiğin üzere yaylarla baya uğraşman gerekir.Bence yine de gitarın orjinalliğini bozma,bunu illa yapcaksanda bilen birisi yanında olsun,bu benim nacizane fikrim...

Abi özür dilerim ama bu söylediklerinde neredeyse hiç bir doğruluk payı yok :) Özellikle tel kalınlıklarını ritm ve soloya göre kategorize etmek çok yanlış. Alex Skolnick 0.11 tel kullanıyor mesela :)

Canneerr http://turkrock.com/post927189.html#927189 şurayı okursan eğer yardımı olabilir :)

şöyle birşey olabilir, uzun süre kalın tel kullandıktan sonra saddlelara kendilerine göre yer açacakları için ince tele geri döndüğünde tam yerine oturmama gibi bir sorun olabilir ama bu dediğim 10luk değil 13 lükten 9'a falan dönmek için geçerli tabi.

Artunsan demiş ki:
Ben Ibanez RG1570 kullanıyorum. Edge Pro floyd rose tremolo var. Yaklaşık 6 aydır .10-.46 tel kullanıyorum. Yay eklemek değil, çapraz takmaya bile gerek olmadı. Yay vidalarıyla biraz oynamak yetti. Akordum standart E ama.
o zaman gitarın arkasındaki yayları tutan vidaları gövdeye kadar yapıştırmış olman gerekli hem .10 numara hem de E'de akordlu kıtı kıtına ayarlamış olduğunu düşünüyorum,ya da yaylar aşırı güçlü,ama benim gitarım da RG-2570 sonuçta yaylarımızın pek farklı olacağını düşünmüyorum

DaveMustaine_64 demiş ki:
dreaming_awake demiş ki:

Abi özür dilerim ama bu söylediklerinde neredeyse hiç bir doğruluk payı yok :) Özellikle tel kalınlıklarını ritm ve soloya göre kategorize etmek çok yanlış. Alex Skolnick 0.11 tel kullanıyor mesela :)

Canneerr http://turkrock.com/post927189.html#927189 şurayı okursan eğer yardımı olabilir :)
Daha önce kendi gitarımda bu değişikliği yaptım,.10 tellerimi .09 a indirdim ve bu gitarımın tüm ayarlarını bozdu.Nedenini bilmiyorum,belki gitardan,belki ayarlar tam tutmadı.Ama bu ayarların aynısını başka bir gitara uyguladığında hiç bir sorun yaşanmıyor dediğiniz gibi,belki bir hata yaplmış olabilir.Bu olaydan dilim yandığı için söyledim fikrimi.Birde tel kalınlığı meselesi..Bu tamamen alışkanlık meselesidir,dediğin gibi çoğu virtüöz .10 ve .11 tel aralığını tercih eder,hatta bazıları sesin daha dolgun olmasını sağlayabilmek için bundan daha kalınlarını bile kullanır.bunlarla solo da atılır,ritm de.Benim dem vurduğum nokta,rahatlık.Ben şahsen .09 kullanıyorum ve gayet de rahatım.Yukarıda da yazdığım gibi bu benim fikrim,katılmayanlar olabilir.Ama doğruluk,yanlışlık farklı,fikirler farklı şeylerdir.Fikirler ise kişiden kişiye değişir ve bu da benim fikrim.

Canneerr demiş ki:
Artunsan demiş ki:
o zaman gitarın arkasındaki yayları tutan vidaları gövdeye kadar yapıştırmış olman gerekli hem .10 numara hem de E'de akordlu kıtı kıtına ayarlamış olduğunu düşünüyorum,ya da yaylar aşırı güçlü,ama benim gitarım da RG-2570 sonuçta yaylarımızın pek farklı olacağını düşünmüyorum

Yayları gayet rahat sıktım açıkcası, hatta ilk ayarını yaparken biraz fazladan sıkmışım tam ters yöne yattı akord tam oturunca, tekrar gevşetmem gerekti. Bildiğim kadarıyla 2570 ile 1570 arasında manyetikler ve inlay'ler dışında hiç bir fark yok. Yaylarda da bir fark olcağını sanmıyorum, bence pek zorlanmadan takabilirsin telleri. Yok illa ki sorun olursa da çapraz takarsın.

Re: .10 numara teller ve floydrose yayları kombinasyonu

Canneerr demiş ki:
..Bu durumda köprünün(edge-pro) yaylarını 4'e çıkarmam gerekecek ...

4 yay olursa herhalde FR'u yerinden levyeyle oynatırsın, kalas gibi olur, ben 11 tel ile 3 yay kullanmıştım, 4'e ihtiyacın olmadan ayarlanır gibi geliyor.

Bu arada ben de .10 takıp yayları iyice sıkınca daha zor oynamaya başladı floyd rose. Aslında bir bakıma iyi de oldu. 0.9 varken bend yaparken köprü baya bir kıpırdıyordu, şimdi daha az oynuyor. Bend yaparken daha rahat geliyor bana açıkcası.

Artunsan demiş ki:
Bu arada ben de .10 takıp yayları iyice sıkınca daha zor oynamaya başladı floyd rose. Aslında bir bakıma iyi de oldu. 0.9 varken bend yaparken köprü baya bir kıpırdıyordu, şimdi daha az oynuyor. Bend yaparken daha rahat geliyor bana açıkcası.
akord tutmasında bi farklılık oluştu mu veya köprünün meşhur titretme hareketi hala yapılabiliyor mu?

dreaming_awake demiş ki:

direk alakasız.parmaklarının gücü yetmiyorsa 0.09 kullanırsın yetiyorsa daha üstünü kullanırsın.ya da tercih tamamen.

Canneerr demiş ki:
Artunsan demiş ki:
akord tutmasında bi farklılık oluştu mu veya köprünün meşhur titretme hareketi hala yapılabiliyor mu?

Akord tutmasinda benim farkettigim bir degisiklik olmadi. Köprünün meshur titreme hareketi derken ne kastettigini tam anlamadim ama yani her türlü whammy trick'i hala yapilabiliyor. Floor Pod denemek icin yaptigim su rezil kayidin sonlarinda whammy bar'la yapmistim gereksiz biseyler mesela (cok acemi isi olsa da).

http://www.hemenpaylas.com/download/1870415/Artunsan_-_Cowboys_From_Hell.mp3.html

Geri