Schecter Hellraiser - Hellraiser Special

'Elektro Gitar ve İcra' forumunda kaancan98 tarafından 8 Haziran 2015 tarihinde açılan konu

 1. Öncelikle herkese iyi günler. Bir süredir sert karakterli gitarlar kullamaya alıştım. Bir schecter almak istiyorum ancak Hellraiser c1 ile Hellraiser special c1 arasında kaldım gövde yapısı vb olarak fazla farkları yok Hellraiser modelinde coil tap özelliği ve EMG 81tw/89 var. Special modelinde ise EMG 81/85 var (coil tap yok). Kullanan arkadaşlar önerilerini belirtebilirmi acaba sizce hangisini almalıyım. Teşekkürler.
   
 2. Hellraiser C-1 kırmızı modelini kullandım epeyi uzun bir süre. Kalın saplı, sağlam bir gitar. Ben son derece memnundum. Blackjack SLS C-7 alınca sapı daha rahat geldi ve sonrasında sattım Hellraiser'ı.
   
  Overlord bunu beğendi.
 3. Hellraiser Special C1 FR kullanıyorum, gümbür gümbür bir tonu var sağlam sustain e sahip tavsiye ederim. Ancak çok ağır bir gitar bilginiz olsun. SLS seriside var bende, aralarında ağırlık olarak ciddi fark var.
   
  kaancan98 bunu beğendi.
 4. manyetikleri hakkında acaba biraz bilgi verirmisiniz sertlik açısından nasıl drive tonları tatmin edicimi daha önce 81/89 kullanmadımda
   
 5. EMG-81tw = EMG-81
  EMG-89R = EMG-85

  81TW ve 89R'nin farkı, single/humbucker seçimi yapılabiliyor oluşu. Onun haricinde hiçbir fark yok.
   
  Son düzenleme: 8 Haziran 2015
  tunckk ve kaancan98 bunu beğendi.
 6. İlginiz ve verdiğiniz bilgiler için teşekkürler hocam.
   
  programci_84 bunu beğendi.
 7. Konuyu hortlatmış oluyorum ama ben de bir süredir bu gitarlar arasında git-gel yaşıyorum. Schecter Blackjack SLS, Blackjack ATX, Hellraiser C-1(Special da olabilir.) arasında gidip geliyorum. Deneyimlerinize göre hangisini sert ton, rahatlık olarak tavsiye edersiniz? SLS çok ince ve rahat fakat sustain konusunda ne kadar iyi olur emin değilim. Pasif/aktif manyetik konusu da var tabi fark olarak gitarlar arasında, sizin görüşlerinizi bekliyorum.:)
   
 8. Schecter Blackjack SLS seçerdim dostum :)
   
  1nsanetr bunu beğendi.
 9. Yakın zamanda Hellraiser C-1 aldım.Sls de denedim.Klavyesi daha ince evet,ama klavye üzerinde gezinirken fretleri çok temas ediyordu elime,beni rahatsız etti mesela o durum.Çalım rahatlığı konusunda en rahatı Damien Platinum gelmişti fakat emg 57-66 ikilisine ısınamadım.Biraz da ağır gitardı.Hellraiser C-1 sustain ve ton olarak çok hoşuma gitti.Coil tap olması da çok güzel bir avantaj.Klavyesi biraz kalın,fakat çabucak alışıyorsunuz.O kalınlık zaten ton olarak geri dönüyor.Birkaç medya paylaştım gitarla,dinleyip fikir edinebilirsiniz.

  Lodiac - Path To Illusion - YouTube
  Taunting Cobras Cover By Lodiac (feat. Can Ünlü) - YouTube

  Sonuç olarak bu gitarların hiçbiri sound olarak hayal kırıklığına uğratmaz.İşin içine daha çok çalarken duyulan hissiyat ve zevk giriyor.
   
 10. Malesef esitlik soz konusu degil, birkac farkli karsilastirma izlemistim ve arada ufak bir fark sozkonusuydu. Tw v R modelleri bana birazdaha iyi gelmisti daha canli ve dolgundu duz 81-85 lere gore... Iyilik-kotuluk, canlilik-dolgunluk tabiki kisiden kisiye degisir zevk meselesi fakat kesinlikle %100 ayni degiller
   
 11. SLS serisi ince saplı, bende de vardı sattım. Blackouts manyetiklerle oldukça sert bir gitar fakat shred tarzına uygun olması için dizayn edilmiş ince sap maalesef başarısız. Neden derseniz sapın arkası saten cilalı falan eller gayet güzel kayıyor ama çok mukavemetsiz bir sap yapmışlar. Özellikle ilk 5-6 perdede çaldığınızda sap esniyor ve buzz lara neden oluyor. Halbuki bu ince sap dizaynında 2 parça wenge olsaydı tadından yenmezdi. Kendi adıma, eğer sap mukavemeti daha yüksek bir SLS ye denk gelirsem yeniden satın alırım.
  Hellraiser Special ise oldukça dolgun bir gitar, 81-85 ile zaten sert olduğunu zaten gösteriyor. Tek sıkıntısı biraz ağır olması, gerçi bu da zevk meselesi misal ben ağır gitarları da severim. Sapı etlice dolayısıyla ton ve sustain e etkisini bariz bir şekilde hissediyorsunuz. Yine kendi adıma, sapın ton ve sustain e etkisinin gövdeye göre daha fazla olduğunu düşünenlerdenim. Fiyat konusu da Hellraiser Special ın göz ardı edilemeyecek artılarından.
  Özetle; her ikisi de farklı tonlara sahip kendilerine göre + ve - leri olan güzel gitarlar. Bu nedenle gidin şunu alın diye tavsiye vermeyi doğru bulmuyorum, deneyip farkları görmeniz daha iyi olacaktır.
   
  Grimreaper21, 1nsanetr ve uvidinli bunu beğendi.
 12. Kesinlikle katılıyorum SLS için. @tunckk Schecter KM-6 MK II kesinlikle dene. Aynı sap, iki parça karbon destek atmışlar ve sıkıntı çözülmüş.
   
  tunckk bunu beğendi.
 13. Schecter gitarlarda kullanılan Thin-C sap profili ikiye ayrılıyor, shred için ideal olan "ultra thin-c" ve biraz etli olan "thin-c".

  Hellraiser c-1 = thin c
  blackjack sls = ultra thin c
  blackjack atx = thin c

  Thin-c profilli bir schecter kullanıcısı olarak thin-c profilli modelleri öneririm. Tabii ki burada kişinin zevki, el yapısı da devreye giriyor. Bana ultra thin-c profilli modeller biraz ibanez'in Wizard III profilini hatırlatıyor.

  Pek deneyimleyemesem de tunckk hocamın belirttiği gibi sap esnemesi sorunu da göz önünde bulundurulmalı.

  Son söz olarak eğer deneyerek alırsanız sizin için çok daha iyi olacaktır. Sonuçta burada kendi zevklerimize göre önerilerde bulunmaktan öteye gidemiyoruz.
   
  Son düzenleme: 21 Eylül 2016
  tunckk bunu beğendi.
 14. Teşekkürler yorumlar için. Yorumlar doğrultusunda deneyip kararımı vericem kısa bir zamanda.
   
 15. Hellraiser hybrid tek geçerim :)
   
 16. Hybrid i hiç denemedim, ağırlığı nasıl ?
   
 17. abi ağır bir gitar değil ama tonu ve sustaini bence baya başarılı...57 66 manyetikleri çok iyi...bence mükemmel bir gitar tek eksisi iki manyetiğin volume potansının ayrı olması...
   
  tunckk bunu beğendi.
 18. Volume potansi aynimi ayrimi :)
   
 19. ayrı ayrı abi benim ilk schecter im olduğu için diğerlerinde nasıl bilmiyorum ama bridge için üstte neck için ortadaki potans kullanılıyor...alışık ve memnun olduğum bir olay değil :)
   
  tunckk bunu beğendi.
Yükleniyor...

Bu Sayfayı Paylaş