Sap Kalınlıkları Hakkında ÇokŞey

kalınlar solo?,inceler lead için? iyidir gibi bir genelleme doğru mudur?Eğer doğruysa orta yollu les paullerin akıbeti nedir?
bu entry le birlikte ikinci sayfa da hayırlı uğurlu olsun :LOL:

Çift grafitli incecik wolfganglardan kalas lakabı kazanan R7lere kadar çok sap kullandım. En rahatı kesinlikle ve kesinlikle o baseball bat denilen sap.

B ;)

Ya bende geçen şunu farkettim jem le rg 2550 yi yanyana koyup baktı jem in arkası daha yuvrlak rg düz iniyo hemen.Hangisi daha avantajlıdır?
Bide birşey sorcam alaksız ama...ben jeme kendim sap ayarı + entonasyon yapiim diorm çok mu tehlikeli yani önceden dime333 üme yapmıştım da?
(ant şimşek e sordum kendin yap falan demişti bide size soriim dedim)

ozzy88 demiş ki:
Ya bende geçen şunu farkettim jem le rg 2550 yi yanyana koyup baktı jem in arkası daha yuvrlak rg düz iniyo hemen.Hangisi daha avantajlıdır?
Bide birşey sorcam alaksız ama...ben jeme kendim sap ayarı + entonasyon yapiim diorm çok mu tehlikeli yani önceden dime333 üme yapmıştım da?
(ant şimşek e sordum kendin yap falan demişti bide size soriim dedim)

Tercih meselesi, avantaj-dezavantajdan bahsetmek zor kucuk olceklerde. Ayrica jem'lerin klavyesi rg'lere oranla daha genistir. Bana jem'lerin klavyesi cok daha rahat geliyor, alistigimdandir belki. Zaten kotu sap yoktur, az votka vardir :LOL:

ikinci soruna kimsenin "kendin yap" diyecegini zannetmiyorum acikcasi, boyle bir sorumluluk altina girmeyeceklerdir. :LOL: bence de sap ayari konusunda kendinden emin degilsen isi bilen birine yaptirmanda fayda var. en azindan gitarin basina bisey gelirse atarlanabilirsin. :LOL:

PhoibosApollon demiş ki:
[Ayrica jem'lerin klavyesi rg'lere oranla daha genistir. Bana jem'lerin klavyesi cok daha rahat geliyor, alistigimdandir belki.

ben de jemlerin klavyesi normal rg'lerden daha dar, steve vai özellikle tellerin yakınlığı ve hareket/geçiş kolaylığı açısından bu aralığı biraz dar tutturmuş diye biliyordum...doğrusu hangisi acaba?

rock-the-boy demiş ki:
PhoibosApollon demiş ki:
[Ayrica jem'lerin klavyesi rg'lere oranla daha genistir. Bana jem'lerin klavyesi cok daha rahat geliyor, alistigimdandir belki.

ben de jemlerin klavyesi normal rg'lerden daha dar, steve vai özellikle tellerin yakınlığı ve hareket/geçiş kolaylığı açısından bu aralığı biraz dar tutturmuş diye biliyordum...doğrusu hangisi acaba?

jemler daha kalin, genis ve oval.

yeni başlık açamıyoruz madem buraya yazalım :)

arkadaşlar yamaha aes420 sahibiyim, les paul tipi bir gitar, maun gövde ve sap, haliyle kalın bi sap...

ben bu gitarı ayakta çalarken, zannediyorumki sap kalınlığı yani ağırlığı nedeniyle gitar omuzdayken dümdüz bi hale gelmek istiyor (yani yere paralel bir konuma), halbuki solo atarken sapı biraz yukarı kaldırmak gerekiyor, vede böyle olunca sağ elimle biraz da sapı desteklemek zorunda kalıyorum vede elimi sololarda çok da etkin kullanamadığımı farkettim, ne yapabiliriz? :) :(

sabit başlıkta sorabilirdin aslında ama madem geldin buraya olayı bi şekilde sapa bağlayalım :)

les paul tipi gitarlarda genelde gövde sap+headstocktan kat kat ağır olduğu için pek denge sorunu olmaz ama madem bu sorun var, kalın ve eline daha az kaygan gelen bir kayışla halledersin. başka çözümler de askı düğmelerinin yerlerini değiştirmek vs vs ama şık değil.

zaten sorunu düzeltecek değişiklik jack tarafında değil, sap tarafında yerini değiştirmek.

kaymasın diyorsan en güzel deriden olur. yurtdışında olsan bize göre fahiş fiyatlara levy var ama türkiye'de deri işi yapan herhangi bir yere yaptırırsın kalın bir şey ucuza. hem omuzların da rahat eder, duacım olursun :LOL:

secks demiş ki:
zaten sorunu düzeltecek değişiklik jack tarafında değil, sap tarafında yerini değiştirmek.

kaymasın diyorsan en güzel deriden olur. yurtdışında olsan bize göre fahiş fiyatlara levy var ama türkiye'de deri işi yapan herhangi bir yere yaptırırsın kalın bir şey ucuza. hem omuzların da rahat eder, duacım olursun :LOL:

eyvallah hocam sağolasın, dimarzionun 3 inç kalınlığında bi askısını buldum şuan ama fiyatı 50 tl, değümez ona sanırım :)

Geri