Ünlü Gitaristler Ne Marka Gitarlar Kullanıyor?

NomAmor demiş ki:
:arrow: Adrian Smith; Bu abimiz benim idolüm olmaklan beraber, hayatımda gördüğüm sahnede en karizmatik gitar çalan adamlardan biridir...Tam bir "Jackson User"...Double Neck Custom SL-1, Jackson San Dimas'lar (tabi sonradan Signature oldu) ve daha envai çeşit warrior kasaya benzeyen Custom Jackson kullanmıştır...Bu abimin hiç bir efekt pedalı kullanmadığı hakkında rivayetler vardır (sadece kayıtlarda) ama kesin emin değilim onu söyleyeyim...

Pedal değil de synth olayı var daha çok abimizin. :)

Tinzey demiş ki:
NomAmor demiş ki:
:arrow: Adrian Smith; Bu abimiz benim idolüm olmaklan beraber, hayatımda gördüğüm sahnede en karizmatik gitar çalan adamlardan biridir...Tam bir "Jackson User"...Double Neck Custom SL-1, Jackson San Dimas'lar (tabi sonradan Signature oldu) ve daha envai çeşit warrior kasaya benzeyen Custom Jackson kullanmıştır...Bu abimin hiç bir efekt pedalı kullanmadığı hakkında rivayetler vardır (sadece kayıtlarda) ama kesin emin değilim onu söyleyeyim...

Pedal değil de synth olayı var daha çok abimizin. :)

Evet sen daha doğrusunu söyledin :)

smtzdmr demiş ki:
KoNt87 demiş ki:
emrekoca demiş ki:
metal çalmayı düşünüyorum ona göre bir gitar önerin
Metal icinse ama sadece metal ise ve arkadaşın sorduğu tarzlardan black metal falansa kesinlikle esp.
Jackson da olabilir tabi de esp nin ltd versiyonuna bütcen yeterli.ec1000 deluxe alırsın gayet götürür.
Fakat clean de olsun dersen ve black calmıcaksan strat derim.
(burda cok eleştiri alabilirim ama hadi neyse :D)
Stratdaki cleanleri bir gibson veremez.(fender de gibsondaki sustaini veremez o ayrı:) )
fakat bir strat drive acısından hayvani alete dönüşebilir(bkz. iron maiden)
Fakat black yapamazsın.Heavy calarsın,thrash de calarsın(bizzat denenmiştir)
Shred de yaparsın.
pantera kaydı dnlemiştm bi ara hatta.Orjinaline cok yaklaşılmıştı
Hacim strat dedin de farkli konulardanda bahsetmissin. Yani benim anladigim strat taki kastin fender vari ama biryerde de bahsettigin konuya gore strattaki kastin super strat yani bildigimiz classic sl1 ibanez rg tarzi zart zurt :) super stratla biraz karismis gibi duz strat yapisi ;) Farkli anlasilmalara yol acabilir hani ;) biliyon cok pis yanlis anlarim :)))) heheh :)
yok hocam ciddi stratla pantera calmış ben de inanamadım da gp forumlarına kayıt koymuştu orda dinledim.
Ha dersen sen calıyomusun pantera diye yok nerde :D
ama SL1 le strat karşılaştırılmaz bu tarzlarda sen haklısın bir ceksıncı olarak :twisted:

Bu arada ortalığı karıştırayım biraz.
Sl1 mi jem7V mi ?
:)) yarın bi gün gitar alsam hangisini secerdim cok merak ediyorum.
Metal değil de shred vari sololar icin ?
Evet evet karışır buralar (6)

KoNt87 demiş ki:
Bu arada ortalığı karıştırayım biraz.
Sl1 mi jem7V mi ?
:)) yarın bi gün gitar alsam hangisini secerdim cok merak ediyorum.
Metal değil de shred vari sololar icin ?
Evet evet karışır buralar (6)
Yapma gardaş ibocu lar ve jackçi ler çok kapışgen yaratıklardır... SL1 ulennnnn :D Yani mantıkende eski sl1 ler bariz daha iyidir hem ikiside esnek aletlerdir...

KoNt87 demiş ki:
Fiyatı da esnek :D adamı esnetiyor valla..
allah herkese sl1 nasip etsin..
:)
Ya aslında o kadar pahalı değil... Neye göre? Yurtdışında bu işte aşmış adamların pek kaaleye almadığı gitarları bizim türkler sadece eski olduğu için muti süper ağacı kurumuş ibaresi ekleyerek faiş fiyat çekmelerine kıyaslarsak fiyatı süper...

Her ne kadar yakından tanımasamda "obican" nickli arkadaşımın genel anlamda bütün yazdıklarını ele alırsam ortak nokta olarak aynı fikirdeyiz ve bu yüzden obican ve birkaç kişinin daha, yazdıklarının kesinlikle altına kolay kolay hayır yanlışsın diye post düşmem. İş bu durumda iken hoşuma giden bir lafı vardır.(kulakları çınlıyor şu an ;))
"Polyester veya Poliüretan cilalı gitarların tonu 25 sene de geçse "oturmaz", ağacı da kurumaz. Kendinizi ve başkalarını kandırmayın."

arkadaşlar :D elektro gitarla içiçe olmayan birisi olarak sormuş olduğum soruya gerçekten eminim güzel cevaplar verdiğinize ama ben dediklerinizden harbi harbi hiç bişey anlamadım :D ben genellikle iron maiden metallica tarzı müzikler yapmak istiyorm lütfen bana gitar ismi verin bütçem 1500 lira

Bence KH-202 parasını hakeden bir gitar değil (Türkiye için söylüyorum), gerçi bütün LTD gitarlar hakettiğinden daha yüksek fiyatlara satılıyor.. Aynı paraya daha donanımlı gitarlar almak mümkün. Schecter, PRS SE ve Ibanezlere bakmanı öneririm.
PRS:
http://www.mydukkan.com/urunler_detay.asp?id=9061&gid=2379
http://www.mydukkan.com/urunler_detay.asp?id=9063&gid=2379
IBANEZ:
http://www.mydukkan.com/urunler_detay.asp?id=7410&gid=110
http://www.mydukkan.com/urunler_detay.asp?id=2212&gid=110
http://www.mydukkan.com/urunler_detay.asp?id=8273&gid=110
SCHECTER:
http://www.mydukkan.com/urunler_detay.asp?id=5980&gid=1511
http://www.mydukkan.com/urunler_detay.asp?id=5137&gid=1511

NomAmor demiş ki:
Faded olanlar kurur o zaman :)
Vallahi üstünde hayvan gibi boya vernik olmayan(kabuk eten cinsten hani ;) ) faded lar gibin gomalak mı diyorlar yoksa onun gibi birşey hani carvinde suhr larda ibanezde filan var cilalı fakat ağacı hissediyorsun yada çok ince bir katman halince. Onlar tarzında aletler bence en iyisi yoksa abi ağzı kapalı su sişesi 1000 yıl geçse ne olur ne çıkar ne girer hesabı. Ama bazı özel aletler var harbi kurutulmuş ağaçtan yapılıyor onlarda durum başka ;) Birde fatih usta yazmıştı gp de en kral seri üretim gitarın ağacı en fazla 2-3 yıl kurutuluyor diye. Başlıca sebepler kurtlanma gibi şeylermiş yani belirli bir süre sonra ağaç artık enstrüman yapımına uygun olmayacak hale gelebilirmiş. Sonuçta tonlarca ağacı tutup kapalı bir odada yada üstü kapalı açık alanda kurumaya bırakıyorsun ;) Göbek atar tahta kuruları ;) Stoklama maliyeti ise cabası... Yani firmalar istese harbi kurumuş diyebileceğin ağaçtan gitar yapar fakat bu gitarlar şu anki fiyatının en az bir 3-4 misli olur.

Ya kurusa ne olacak? Ne kadar farkedecek?

Aşağıdaki gitarları dizin bakalım kalitesine göre yukarıdan aşağı.

1) Sıfır, fabrikadan yeni çıkmış Gibson LP Studio Faded
2) 10 yaşında Gibson LP Studio Faded
3) Sıfır, fabrikadan yeni çıkmış Gibson LP Standard
4) Sıfır, fabrikadan yeni çıkmış bir 1959 Reissue LP
5) 20 yaşında bir Gibson LP Standard
6) 15 yaşında Kore üretimi ancak cilası 10 sene önce kazınmış bir Epiphone LP Standard

Alın buyrun. Varsayımlarınızı bekliyorum.

Bu da bonus, şu ikisinden hangisinin tonu daha iyi çıkacak:

1) 10 yaşındaki Faded Studio, gıcır gıcır bir takım tel takılmış.
2) Sıfır km sayılabilir bir LP Standard, ancak telleri eskimiş.

obican demiş ki:
Ya kurusa ne olacak? Ne kadar farkedecek?

Aşağıdaki gitarları dizin bakalım kalitesine göre yukarıdan aşağı.

1) Sıfır, fabrikadan yeni çıkmış Gibson LP Studio Faded
2) 10 yaşında Gibson LP Studio Faded
3) Sıfır, fabrikadan yeni çıkmış Gibson LP Standard
4) Sıfır, fabrikadan yeni çıkmış bir 1959 Reissue LP
5) 20 yaşında bir Gibson LP Standard
6) 15 yaşında Kore üretimi ancak cilası 10 sene önce kazınmış bir Epiphone LP Standard

Alın buyrun. Varsayımlarınızı bekliyorum.

Bu da bonus, şu ikisinden hangisinin tonu daha iyi çıkacak:

1) 10 yaşındaki Faded Studio, gıcır gıcır bir takım tel takılmış.
2) Sıfır km sayılabilir bir LP Standard, ancak telleri eskimiş.
Ağaç kuruluğundan konuştuk boyasından filan azcıkın bahsettikte tabi ağacın kaliteside önemli usta. Ben senin ne demek istediğini anladım. Hani tonda ağacın kuruluğunu geçin demek istiyorsun biliyorum bunun için tel bile önemli demek istediğinide anlıyorum. Şimdi 50 yıllık varsayalım en dandik rus yapımı aletle sıfır gibson lp arasında tabiki gibson seçilir. Burda amaç hani karşılaştırma değilde biraz daha bilgi akışı sağlamak ve yanlış bildiğimiz varsada kendi doğrularımızı değiştirmek. Herşeyden önce bunları anlatmamdaki sebep hayvan gibi boya kaplı gitarın ağacının kuruduğu tonunun oturduğu gibi bir düşüncenin saçmalığıdır. Zaten tamamen kupkuru ağacında olacağını hadi var diyelim onunda iyi olacağını sanmıyorum.

Bu saydıkların arasında seçeceğim gitar 5) 20 yaşında bir Gibson LP Standard olacaktır. Sebebi eski alet ve gibson ın malum eski gitarları değerli ve yeni serilerindeki oyuklardır ingilizce yazılışını bilmiyorum çemfırıd gibi bişeydi.

bonuslardan da yalan olmasında hocam faded ı alırım. Bu aptallık değil tercih meselesi.

Teller cok farkeder ama 2sinden başkasını alamıosak LP stüdyoyu tercih ederdim.Chambered olayı da yok 3-4 yıl öncesine kadar.
20 yaşındaki lp standardla RI 59 arasında baya bi kalırdım sanırım.
Ama 20 yaşndakinin sustaini daha iyi olacağı kesin,chambered onda da yok.Tabi ağac kalitesini bilemem..Ayrıca vintage olmuştur o LP :)

Agac konusunda ben de obican a danistim.Ayni sekilde cilanin cinsi agacin kurumasina etki ettiginden cekince olusturdum kendi kendime cok detay arastirmaya girdigim icin.Ama soyledigi seylerde hakli buldum gercekten.Rutin ve sik bakim yeni teller guzel saklama kosullari bunlar bence de agacin kurumasindan daha faydali olabilir yeri geldiginde.Ha bu thin nitro skin falan filan modelleri de piyasada bu agac kurumasi oturmasi isinin de fanatigi vardir onlarada saygimiz var ki bende denemek isterim.

Bu yazin alacagim ust duzey gitara hala tam karar veremedim ama bir masterbuilt fender almadan rahat etmeyecegim(bu yaz zor gozukuyor tabi :) ).

Bence isin detayina indikce isgilleniyoruz ve kafamiz karmakarisik oluyor.Bu yuzden yazin alacagim gitari aldiktan sonra bikmadan bir masterbuilt custom yaptirana kadar kendimi heba edecek gibi duruyorum.Gitar isini bitirdikten sonra efektleri de kalite atlatmak istiyorum.Ama gitara daldigim kadar detayli dalmayacagim direk g system +nova drive mukemmel karsiliyor bence fazlasini aramayacagim.Ekipman diye diye insan hevesini kaybediyor cunku.Bu kadar parayi vakti daha verimli harcayabilirdim ki bundan sonra cilginlar gibi detaya girmeye calismayacagim size de tavsiyem budur :)

Abi deli gibi para biriktirdim (öğrenciyim) amerikan standard alabildim amp alıcak para kalmadı.7aydır stüdyodan stüdyoya sesini duyuyorum :)) akustik tınısı gayet hoş tabi.
Bu yaz bir de alltube amp alacağım.
bir de sizlere danısayım
1000 dolarlık amp tavsiyesi yapmak isteyen buyursun :)
Aklımda jcm 2000 haric marshallar,twin reverb var.Bj düşünmüyorum en az 2 kanal önemli benim icin(twin reverb kullandım o clean icin dist. kanalı varmış yokmuş önemli değil)Bir de peavey C50 var.
Not:100-200 dolar oynama önemli değil.Bu civarlardaki fiyatlarla ilgileniyorum.
Tarz olarak shred de,twin reverb aklımı aşırı çeliyor.
Alıyım saatlerce blues öğrenmeye calısıyım,hissediyim,eğleniyim (H)
İyi forumlar.

Çift kanal amfi kağıt üstünde iyi gelir, ama pratikte ortak eq olduğu sürece, iki kanal çok ender bir kaç amfide beraber kullanılabilinir. Genelde bir kanalda yaptığın ayar, öbür kanalda kadük kalacaktır.

Onun yerine çok yüksek drive istenmediği sürece (çünkü o cins pedallarda clipping güçlü olacağından dolayı, tizlerin cartlak olma derdi gayet global bir sorundur, o olmasın dersen, yüksek voltajlı preamp işine gireceksin ki o da malum gayet pahalı bir uğraş) adam gibi pedallarla drive işi hallolur, tabi eğer amfinin temel sesi iyi ise.

Ondan dolayı Blues Jr.'u bir çırpıda silmen bence hiç doğru değil. Çünkü kerata bu yönden çok kullanılır bir amfi.

Marshall falan bakıyorsan, Türkay'la dilersen iletişime geç. Daha ilanı açmadı ama Blexi 001'i satışa çıkartacak. Ki değme Marshall şu anda, 18W, JTM45/Plexi arası bir şey diye düşün, gayet iyi seçme (ucuzundan olmayan) parçalardan üretilmiş.

B

Aradığınız eninde sonunda bir gitar!

Ağacın kuruluğuymuş falan filan size ne ki. Deneyin, sesi iyise iyi... O kadar basit.

Obican, bana o listeden bir R9 sar.

B

Geri