Lambalı Combo Amfi Önerisi

'Elektro Gitar Ekipmanı' forumunda xxInsomniacKid tarafından 9 Haziran 2015 tarihinde açılan konu

1. Merhaba arkadaşlar. Foruma yeni üye oldum. Konuyu yanlış yere açtıysam kusuruma bakmayın lütfen. Arkadaşlar gelecek sene üniversiteye başlayacağım inşallah ve başlamadan önce de kendime sağlam bir setup kurmak istiyorum. Müzik tarzım genel olarak Hard Rock ve Glam Rock. Örnek vermek gerekirse Three Days Grace, Guns N' Roses, Mötley Crüe, Velvet Revolver, Foo Fighters vs. gibi. Nadiren de olsa Punk Rock ve Blues da çalıyorum. Gitar olarak Gibson Les Paul Traditional Ocean Blue (2015) alıyorum temmuzda. Amfiye bir türlü karar veremedim sadece. Kendimi İngiliz sound'una çok daha yakın hissediyorum. İngiliz ama hafiften de sert bir ton arıyorum. Tabiri caizse "tatlı sert" :) Bu yüzden İngiliz amfilere bakmak istiyorum. Marshall, Orange, Vox gibi markaları denedim teker teker ama hala tam olarak bir karar veremedim bir türlü. Bütçe sınırım yok. Amfi aldıktan sonra da alacağım amfiye göre de pedal setup'ı düzeceğim. Umarım istediğimi tam olarak anlatabilmişimdir. Bana verebileceğiniz lambalı combo amfi tavsiyelerinizi bekliyorum arkadaşlar :)

2. Blackstar olabilir. Mesela HT-5C.

3. Foruma hoşgeldin. Şaka yollu bir hoşgeldin sorgusuna, dayağına hazır mısın :)

Baktın ama nasıl baktın? You Tube'dan mı yokda dükkanda, stüdyoda mı? Sonra, hangi modellerine baktın? Nesini beğendin, hangisinin nesi hoşuna gitmedi? Daha gitar ortada yok, amfiyi bizzat denedi isen, e sen amfiye ne bağladın?

Sonra amfiyi nerede kullanacaksın? Oldu şehir dışına çıktın, "Arkadaşlar amfiyi Maraş'a taşımak ölüm. Yandım, bittim, öldüm, bana hafif bir şeyler önerin" veya "Arkadaşlar amfinin sesini açamıyorum, komşular ellerinde meşale, kafalarında kukuleta kapıma dayandı, tavsiyeleriniz ve imdaaat!" demeyesin :)

hasan077, tunckk ve xxInsomniacKid bunu beğendi.
  4. Şu an elimde epiphone les paul custom var abi onunla direk mağazalarda denedim amfileri :) Denediğim modeller de orange rockerverb 100 mk2 (kafa versiyonu) , marshall jvm410 combo, vox ac30cc2x. Amfiyi sadece evde kullanmayacağım. Amfiler hoşuma gitmediğinden değil aksine hepsi çok hoşuma gittiğinden karar veremedim zaten. Orange'a tam anlamıyla aşık olmuştum mesela ama kafa versiyonu olması beni biraz tereddütte bıraktı sağa sola taşıması zor olur diye bu yüzden sizin de önerilerinizi bekliyorum :)
    Edit: Bu arada şu an İzmir'deyim ve çok büyük ihtimalle okul için Antalya'ya gideceğim

5. Vox'ların CC'lerini geç. Dayanıklılık sorunları var, üretimden de kaldırıldılar. Orange'da MK'ların 50 watt 2x12 kombosu var diye biliyorum, memlekette var mı o sorun işte. Clean ton açısından tatmin ediyorsa ve kombosu varsa Orange'ı koy cebe.

Marshall'a gelince, JVM'ler güzel amfiler gerçekten. Ama JCM'in de kombolarına bakın derim. Onlarda da 2-3 kanallı güzel alternatifler var.

6. Marshall dsl5c.

andysat bunu beğendi.
  7. Kombo ampliyi taşımak inan daha zor. Uzun süre kombo Orange TH30'u sağa sola taşıdım, sonra kafa kabin Mesa'lara geçince anladım ne büyük eziyet olduğunu. Bu arada İngiliz sound'u olsun, ortalık kükresin dersen Orange iyidir.

8. Orange diyorum bende, ama üniversite'de nerede kalacaksın, evde mi yurtta mı, sonra Taka ve Hakan Abi'nin dediği taşınabilirlik mevzusu var, sahne olacak mı, sağa sola taşıyacak mısın? Gitar ne? Bunlar önemli detaylar.

Edit: Bir dolu mevzu geçmiş arada ve gerekenler yazılmış, Engl merak ediyorsan bir gün gel bana onu da dene madem İzmir'desin :)

9. Üniversitede 4 arkadaşımla beraber evde kalacağım abi hatta ev arkadaşlarım aynı zamanda grup arkadaşlarım :D Gitarı falan en başta belirtmiştim. Sanırım orange rockerverb 100 mk2 head ve bir tane de 2x12 ingiliz orange kabin alacağım gibi gözüküyor bu durumda.. Gerçekten kombo amfileri taşımak bu kadar zor mu ya şu anda blackstar ht 5 metal var bende hafif mi hafif bişey aslında :D Şu lys'yi de hayırlısıyla bi atlatsaydım.........

10. Aaah ah! Tecrüben az ise bilmezsin, çeken bilir. Bende bir Ceriatone var, dışardan bak mini mini bir Plexi kelle. Kabine bağla, overdrive makinesi! Şuncacık amfiden bu kadar açık, net ve güçlü drive nasıl çıkar diye düşünüyorsun ister istemez. Gel gör ki, amfiyi eline bir alıyorsun, o kadarcık kelle, eşşek ölüsü x2. Niye? Kafa gibi trafolar yüzünden :)

Komboda da trafonun üzerine bir veya iki tane hoparlörün ağırlığı binecek. Gençliğin eyvah :) Ha, alışırsan askeder havanı falan taşımak kolay gelir.

xxInsomniacKid bunu beğendi.
  11. Direk sisteme giren lambalı kafalar var kabinsiz kullanılamaz mı sahnede? Taşımadada faydası olur.

12. Di box şeklinde cıkısı olanlar olabilir ama . Hoparlör yüklemesini simule edecek bir sistem yoksa line out yinede kabine baglamayı gerektirir . Aksi halde trafolar nanay :D

13. Mark 5 25'te doğrudan çıkış var, tek bir düğme ile kabin iptal edilebiliyor.

14. Var bazı amfilerde de sahnede böyle kullanan var mı hiç?

15. Kullandım, biraz detaylı ayarlamak gerekiyor ama sorun çıkmadı.

Wasp bunu beğendi.
  16. Ne güzel işte kabin yada kombo taşıma derdi yok. 20-30 watt her türlü yeter. Yanlışım yoksa geçen peavey classic 20 watt kafa gördüm. Direct out ve usb ve kulaklık çıkışı vardı. 5 watt ve 1 watt üstünde güç düşürücüde vardı. Hem ev hem sahne her işi görür.

17. Evet abi bu zamana kadar elimden eski bir bluesman ga10 ve blackstar ht5 combo geçtiği için lambalı amfiler konusunda tecrübem az diyebilirim. Ama bu gitar işi bende öyle bir hastalık ki senelerdir okulda vs. yemedim içmedim harçlıklarımı biriktirdim tatillerde çalıştım ettim ailemin de katkılarıyla sonunda istediğim setup'u kurabileceğim bu yaz :) Bu yüzden içime tam olarak sinecek ekipmanları araştırıyorum. Bir gibby les paul küçüklük haylimdi zaten amfiyi de taşıyacağım artık ne kadar ağır olursa olsun yapacak bişey yok :)

18. Önerileriniz için çok teşekkürler arkadaşlar sanırım 180 derecelik bir dönüş yaptım bugün :D Başta kombo amfi önerisi istemiştim ama bugün denediğim engl powerball 2 kafa + engl pro slanted kabinde tam aradığım tonu buldum sonunda ve bu seti almaya kesin karar verdim..

19. Şeytana uyup death, thrash, djent de çalmaya kalkışırsın sen birkaç hafta sonra :) Güle güle kullan :)

20. Yok abi metal çok çok nadiren çalarım :D Teşekkürler :)

Bu Sayfayı Paylaş