Irig Hd Vs Apogee Jam96k ( Ve Bunların Yanına Hoparlör Tavsiyesi )

Merhabalar,

Elimde bir adet Ipad air2 bulunmakta. Ipad i hem kayıt amaçlı hemde amfi şeklinde kullanmak istiyorum. Thrash metal çaldığımı da belirttikten sonra sizden birkaç konuda tavsiye almak istiyorum :

1- Ipad i gitara bağlamak için Apogee jam 96k mı yoksa Irig hd mi kullanmalıyım ? Hangiyle daha iyi sonuçlar alabilirim ?

2- Apogee yada Irig i aldığımı varsayarsak, kayıt ve amfi simulasyonu olarak ayrı ayrı hangi uygulamaları kullanmamı tavsiye edersiniz ? Apogee jam ile bias ın çok iyi sonuçlar verdiğini okudum sizin fikirleriniz nelerdir ?

3- Son olarakta, Ipad i amfi vazifesinde kullanırken, kulaklık çıkışına bağladığım aygıt sizce normal bir hoparlör mü yoksa referans monitör mü olmalıdır ? Sorunun cevabına göre marka model tavsiyelerinizi de bekliyorum.

Şimdiden çok teşekkür ederim.
İyi günler

1 - HD olmayan Irig kullanmistim once , lakin high gain simulasyonlarda cok gurultuluydu , Apogee Jam aldim (96k olmayan) cok daha basarili , Irig Hd hakkinda hic bir bilgim yok keza Apogee Jam 96k da hic kullanmadim elimdekinden hareketle Apogee'yi tavsiye ederim.

2 - Bias ve Bias FX. Cok iyi sonuc tanimi muhakkak kisiden kisiye degisir lakin elimde ENGL Ironball var ve arada Mesa Boogie veya Orange simulasyonlariyla oynamayi seviyorum , kullaniyorum.Son guncellemeyle Bias Desktop'da klonlanan amplileri de destekliyorlar , tadindan yenmez bir hale dogru gidiyor. En nihayetinde ne olursa olsun dijital uygulamalar tabiki , Youtube videolarinda da inceden , sonradan dokunmalar vardir. Ipad'i Ironball'a return'den baglayip da kullaniyorum , o zaman baska bir dunya...

3 - Presonus ERIS 4.5 kullaniyorum , ben aldigimda cifti 450 lira civariydi , o civarda harcamak istiyordum ve bunlari aldim.Logitech 5.1 vardi , onun Subwoofer'i ile beraber kullaniyorum ikisini.Illaki daha iyi , daha ekonoik veya daha cok fiyat\performans urunu olan marka ve modeller de vardir , konuya daha hakim olanlar daha iyi fikir verirler.

Ben irig hd ve apogee yerine ses kartı almanı öneririm, Roland Duo Capture EX ve Presonus Audiobox iTwo modelleri hem IOS hem PC hem MAC destekliyor, üzerlerinde kaliteli preamp var, yeri gelir Condenser mikrofon takarsın, yeri gelir Midi klavye de kullanayım dersin, istediğin her türlü stüdyo referans monitörünü de ses kartına bağlarsın, sahneye taşımak için tabi ki bir irig ya da apogee kadar pratik değil ama taşıma sorun değil dersen ufak bir çantanın içine hatta gitar kılıfına da sokarsın istedikten sonra.

Ben JamUp Pro ve Bias kullanıyorum, tavsiye ederim, belli başlı günlerde indirim oluyor, o zamanlara denk getirirsen daha ucuza alabilirsin, programı full alsan bile aslında full gibi değil ama sadece ücretsiz olan sürümden daha fazla amfi ve efekt modellemesine sahip oluyorsun, 9.99 dolara amfi kabin genişleme paketi satılıyor, onların da hepsini almak zorunda değilsin, mesela metal yaparım diyorsan Metal Expansion Pack alsan yeter, baya processor almış gibi oluyor cihaz 27 liraya.

Eğer işi büyütüp mixing de yapacağım diyorsan Auria veya Cubasis de alablirsin,

• Konu Sahibi Konu Sahibi
değerli yorumlarınız için çok teşekkür ederim. Bu durumda irig i kesinlikle Eledim apogee yada ses kartı düşünüyorum. Ancak hangisi olacağı konusunda iyice karıştı kafam denk maddi aralıkta aldığım hangi ürün ses konusunda beni daha fazla tatmin eder ?

Bias da kafama iyice yattı gibi. Şuanda 60 tl gibi bir fiyatı var indirim bekleyeceğim gibi. Peki biası sadece amfi simulasyonu olarak mı kullanıcam ? Kayıt için hangi uygulamaya ihtiyacım olacak ?

Son olarak elimde şuan 2+1 bi ses sistemi var. Almam gereken referans monitör yada hoparlör ne olmalı 400 tl kadar bir bütçe ayıracam onada. Teşekkür ederim

Ses karti opsiyonu daha derin tabi , olabiliyorsa ses karti olsun.

Bias ve Bias Fx , Iniesta - Xavi gibi bir ikili , butceyi ayarlayip ve arkadasin dedigi gibi indirimleri takip edip , ikisini de almaya gayret edin, tek baslarina hedeflenen performans icin hayal kirikligi yaratabilirler.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Ses karti opsiyonu daha derin tabi , olabiliyorsa ses karti olsun.

Bias ve Bias Fx , Iniesta - Xavi gibi bir ikili , butceyi ayarlayip ve arkadasin dedigi gibi indirimleri takip edip , ikisini de almaya gayret edin, tek baslarina hedeflenen performans icin hayal kirikligi yaratabilirler.

Bende tam olarak bunu merak ediyordum. Markette bias amp ve Bias fx diye 2 tane uygulama var bu ikisinin farkı tam olarak nedir ? Bunların yanında Jamup pro nunda birçok videosunu izledim ve onuda gerçekten çok başarılı buldum. Jamup la birlikte bias düşünüyordum ancak alırsam bu 3 uygulamayı birlikte mi almam lazım ? Tek başına bias amp ve Jamup pro yeterli olmaz mı örneğin? Bu uygulamaların ayrı özellikleri neler ? Şimdiden çok teşekkür ederim.

JamUp Pro ses kalitesi olarak Bias Fx'in cok gerisinde , onu almaya gerek yok.

Bias ve Bias FX ikilisi yeter.

Geri kalan tum sorularin cevaplari icin uretici firma Positive Grid'in internet sitesi tek adres.

Air 2 ile bias ve bias fx birlikte kullanıyorum. Bağlantı için ben apogee jam 96k tercih ettim. Irig hd hakkında detaylı bilgim yok, apogee daha bir cezbetti diyelim. Metal türevleri için içerik ve sonuç gayet tatmin edici bana göre ama kayıtta apogee ihtiyacınızı bütünüyle görmez. Sahne, stüdyo ve ev ortamında prtakliği bakımından çok rahat edersiniz fakat kayıt için ses kartı mutlaka olmalı.

Bias amp ile bias fx üzerinde açtığınız amfileri tamamen isteğinize/zevkinize göre modifiye edebilirsiniz. Ayrıca fx size aynı anda iki farklı amfiyi stereo olarak kullanma şansı veriyor. Gerçek bir amfinin yerini tutar tutmaz bilemem, sunduklarına ve genel sonuca bakınca bence gayet başarılı.

Air 2 ile bias ve bias fx birlikte kullanıyorum. Bağlantı için ben apogee jam 96k tercih ettim. Irig hd hakkında detaylı bilgim yok, apogee daha bir cezbetti diyelim. Metal türevleri için içerik ve sonuç gayet tatmin edici bana göre ama kayıtta apogee ihtiyacınızı bütünüyle görmez. Sahne, stüdyo ve ev ortamında prtakliği bakımından çok rahat edersiniz fakat kayıt için ses kartı mutlaka olmalı.

Bias amp ile bias fx üzerinde açtığınız amfileri tamamen isteğinize/zevkinize göre modifiye edebilirsiniz. Ayrıca fx size aynı anda iki farklı amfiyi stereo olarak kullanma şansı veriyor. Gerçek bir amfinin yerini tutar tutmaz bilemem, sunduklarına ve genel sonuca bakınca bence gayet başarılı.

Yanıtınız için çok teşekkür ediyorum hocam, Apogee jam siparişini bugün yarın vericem. Son olarak hoparlör ve uygulama kısmı kaldı önümde yazdıklarınız doğrultusunda bias, bias fx ve Jamup uygulamaları var şuan kafamda ancak Jamup konusunda çok kararsızım. Tamamen aynı donanımı kullandığımızı gözününde bulundurursak bias ve bias fx ile doyurucu Thrash metal tonları elde edebilir miyim sizce ? Ve hiç Jamup Denediniz mi sizce bias fx varken gerek var mıdır ?

Son olarak nasıl bir hoparlör sisteminden ses aldığınızı öğrenebilir miyim ? Bana ne tarz bir şey tavsiye edersiniz ?

Teşekkür ederim şimdiden

JamUp Pro ses kalitesi olarak Bias Fx'in cok gerisinde , onu almaya gerek yok.

Bias ve Bias FX ikilisi yeter.

Geri kalan tum sorularin cevaplari icin uretici firma Positive Grid'in internet sitesi tek adres.

Yanıtınız için çok teşekkür ediyorum hocam, youtube da izlediğim videolarda metal tonlarında Jamup başarılı gibisinden bir kanaat e varmıştım ancak, bias fx ile daha doyurucu tonlar alabilir miyim sizce ? Yani söylediğiniz şeyler high gain içinde geçerli midir ? Bir de Jamupda dahili bir kayıt kısmı var bildiğim kadarıyla. Amatörce kayıt yapmak da istiyorum bias ile bunu halledebilir miyim aksi takdirde basit bir kayıt uygulaması tavsiyesinde de bulunur musunuz ? Son olarak ses çıkışını sağlayacağım hoparlör yada referans monitör tavsiyeniz var mı? Şimdiden çok teşekkür ederim

Yanıtınız için çok teşekkür ediyorum hocam, Apogee jam siparişini bugün yarın vericem. Son olarak hoparlör ve uygulama kısmı kaldı önümde yazdıklarınız doğrultusunda bias, bias fx ve Jamup uygulamaları var şuan kafamda ancak Jamup konusunda çok kararsızım. Tamamen aynı donanımı kullandığımızı gözününde bulundurursak bias ve bias fx ile doyurucu Thrash metal tonları elde edebilir miyim sizce ? Ve hiç Jamup Denediniz mi sizce bias fx varken gerek var mıdır ?

Son olarak nasıl bir hoparlör sisteminden ses aldığınızı öğrenebilir miyim ? Bana ne tarz bir şey tavsiye edersiniz ?

Teşekkür ederim şimdiden

Jamup almana bence gerek yok, bias ve bias fx bileşeni ile istediğinden çok daha fazlasını yapabileceksin, güvenebilirsin. Ek olarak, bahsedildiği gibi; jamup bias fx'in çok gerisinde kaldı. Elimde jamup pro da mevcut ve bence fazla kompreslenmiş, aşırı yapay duyumlu sonuçlar veriyor. Seveceğini sanmıyorum. Bu arenada miyadı dolmuş/dolmak üzere diyelim. Ayrıca daha önce dediğim gibi; fx'deki dual amp olayı dehşet başarılı. Sadece dene, ne demek istediğimi ilk saniyelerde anlayacaksın.

Nasıl kullandığıma gelince; genelde amfiye bağlıyorum. Bazen de sennheiser hd 202 kulaklıkla işimi hallediyorum. Kabin ve amfi üzerinde gayet başarılı tonlar yakalıyorum ama kulaklıklar referans kulaklığı değil, aşırı bass karakterli bir set. Haliyle antrenman haricinde ton yaratırken tercih etmiyorum. Elinde 30watt veya üzeri kalibrede bir amfi varsa bence sorun yaşamazsın. Bütçen varsa tabi ki referans monitörü öneririm ileride kayıt almak istediğinde de hazır olur. Bu bakımdan ses kartından önce düşünülebilir.

Özetle; benim sıralamam ipad + apogee + bias & bias fx ve bütçeye göre iş yapar bir 30watt veya üzeri amfi (blackstar id serisi f/p olarak gayet başarılı) yada iyi bir referans monitörü olur. Şahsen Yamaha hs50 serisini dikizliyorum mesela bu ara.

Bana sorarsan o kadar parayı apogee 96k ya vereceğine ses kartına versen, aynı para. ses kartı ilerideki kayıt kuyut işlerinde ufkunu daha da açacaktır diyorum.hem ses kartını belki de pc ile gitar rig yada amplitube gibi programlarla da kullanabilirsin. Seviyen ya da beklentin nedir bilemiyorum şu aşamada, ancak analog bir sistemden elde edeceğin bir tadı umarım kısa zamanda aramaya başlamazsın :) . İrig hd ve 100 tl lik 2+1 creative hoperlör ( kullandığım için diyorum) ile baya baya güzel şeyler çıkarırsın merak etme. Sonrası bias mış, jamup mış, fx miş keyfe keder..

Yorumlarınız ve Yardımlarınız için çok teşekkür ederim. Apogee siparişini dün verdim uygulama olarak Bias amp ve Bias fx deneyip duruma göre Jamup da alıcam. Geriye birtek ses çıkışını sağlayacak referans monitör yada hoparlör kaldı. Tekrar teşekkür ederim

Selam arkadaşlar, az önce apogee jam 96k ve irig hdyi yan yana deneme şansım oldu. İlk bakışta apogee jam kurşun geçirmez gibi gözüküyor. iRig HD ise düz plastik. Ve çok hafif. Apogee Jamin kabloları daha kaliteli gözüküyor. Aldığım ilk iRig HDnin ilk yere düşüşünde kablosunun haşat olması da ayrı bir olay. Bu ikinci iRig'im.
Ne yazık ki benim gözlemlerim aradaki farkların bu kadar olduğunu düşündürüyor. Hem çalarken hem kayıt sonrası yan yana fark yok, benim dandik hoparlörlerimden kaynaklı da olabilir. Çalarken gecikme açısından da fark yok. Ufak bir kayıt yaptım, çalarken iyiydi. Sonra soundclouddan bir dinledim aman aman ton resmen b*k gibi. Bu tabi ki benden kaynaklı :) güzel bir monitör ya da kulaklıkla tekrar kayıt yapacağım, muhtemelen yarın.

Selam arkadaşlar, az önce apogee jam 96k ve irig hdyi yan yana deneme şansım oldu. İlk bakışta apogee jam kurşun geçirmez gibi gözüküyor. iRig HD ise düz plastik. Ve çok hafif. Apogee Jamin kabloları daha kaliteli gözüküyor. Aldığım ilk iRig HDnin ilk yere düşüşünde kablosunun haşat olması da ayrı bir olay. Bu ikinci iRig'im.
Ne yazık ki benim gözlemlerim aradaki farkların bu kadar olduğunu düşündürüyor. Hem çalarken hem kayıt sonrası yan yana fark yok, benim dandik hoparlörlerimden kaynaklı da olabilir. Çalarken gecikme açısından da fark yok. Ufak bir kayıt yaptım, çalarken iyiydi. Sonra soundclouddan bir dinledim aman aman ton resmen b*k gibi. Bu tabi ki benden kaynaklı :) güzel bir monitör ya da kulaklıkla tekrar kayıt yapacağım, muhtemelen yarın.
Dostum öncelikle hayırlı olsun Çalarken kulağa hoş gelmesi ancak kayıtta berbat bir şeyi ortaya çıkması muhtemelen senin kullandığın kayıt programına bağlı Olabilir. Hangi program ile kayıt aldın?Bu aletler ile kayıt aldığında çok yapay digital bir kayıt alırsın unutma.

Geri