gitarda tellerin kuvveti?

Arkadaşlar aranızda bilen varsa gitar tellerinin gövdeye ve sapa yaptığı kuvveti yazabilir misiniz? yaptığım araştırma sonuçları tamamen ingilizce kaynaklar olarak karşıma çıktı. (gerçi çok da detaylı araştırmadım ama) galiba bütün gitarların farklı farklı.. mesela elektroyla basın aynı değildir ya da klasikle.. bi şekilde doğru bilgiye yönlendiririseniz sevinirim. çünkü çok yanlış bilgi olduğundan eminim. kime sorsam farklı söylüyo çünkü.. 40dan fazla değildir diyen de var.. 600 kilo diyen de var.. :D

Bu söylediğin sabit değerleri olan bir şey değil. Gitarın scale lenght'ine, kullanılan telin kalınlığına ve markasına, hangi notaya akord edildiğine göre değişen bir şey :)

Ama referans olması için D'addario EXL110 0.10-0.46 tellerin 25.5" bir gitarda natürele akordluyken gerginlikleri şöyle

İnce mi - 7.35kg
Si - 6.98kg
Sol - 7.53kg
Re - 8.34kg
La - 8.84kg
Kalın Mi - 7.94kg

Toplam 46.98 ediyor :) 600 kilo basınca dayanabilecek bir gitar sapı olsaydı eğer, üstünde zıplayabilirdik :)

İnce mi de Si den daha fazla kuvvet uyguluyor :) Bunun tel kalınlığı - gerginlik artışı oranından kaynaklandığını düşünüyorum? :S

Bununla ilgili bir konu vardı bir yerlerde.
Hatta adamın biri custom tel yapıp tel basıncının inceden kalına artacak şekilde şekilde setler oluşturuyordu.

Ama standart set tellerde durum gerçekten bu şekilde si teli de daha düşük dikkat ederseniz. Denemek isteyen light top heavy bottom tel alıp si telini de bir kalını ile değiştirerek kullanabilir. Benim anladığım kadarı ile bahsettiğim adamın yaptığı oydu..

0.10 - 0.52 tel kullanıyorum ben de mesela D ye akorlu şekilde. Sanırım paketin üzerinde yazıyordu uyguladıkları kuvvet ama standard E tuning içindir herhalde :S

Geri