Focusrite Scarlett 2i2 Sorunu ( Clipping )

Arkadaşlar , Son zamanlarda ev kullanımı için Focusrite scarlett 2i2 ses kartı almaya karar vermiştim. Okuduğum bir sürü yorumda kart için çok olumlu şeyler söylenmiş ancak bir çok kişi de clipping sorunundan şikayetçiler yani özetle focusrit ın gitar girişindek gain range : -10dB to +35dB seviyesinde diğer markalarda bu değerler daha düşük. Aşağdaki linkteki video da bir karşılaştırma var.

Videoyu kaydeden kişi jagmaster marka humbacker manyetikli gitarı doğrudan ses kartına bağlamış . Gitarın üzerindeki volum tuşu sonuna kadar açıkken (ki ben bu pozisyonu çok kullanırım) ses kartının üzerindeki gain seviyesi cok düşkken bile uğultular cızlamalar başlıyor . Gaine hafifçe dokununca bile kırmızı ışık yanmaya başlıyor ve clean ton bozuluyor. sorunu halletmek için gitarı bağladığı line konumunu / mic konumuna getiriyor . uğultular kayboluyor fakat bu defa da ton berbat. Gitarın üzerndeki volumu kısınca gain düşüyor ama ton yine önemli ölçüde bozuluyor. Ben de Burstbucker pro. Humbacker manyetikli Gibson les paul standard kullandığım için bu videoyu seyredince iştahım kaçtı biraz. Focusrite firması bu videoda görüldüğü üzede bu kartın bir üst modelli olan "" scarlett 2i4"" modeline bir "pad" butonu koymuş . Bu butonun görevi : tonu bozmadan gain seviyesini yeterli miktarda düşürmek. Seyrettiğim kadarıyla bu şekilde bu sorun büyük ölçüde hallolmuş fakat bu üst modelin de fiyatı gereksiz pahallı. Forumda Bu kartı kullanan birçok arkadaş var bu arkadaşlardan ricam bu konuda bilgi vermeleri. Humbucker veya aktif manyetik gibi güçlü çıkışı olan gitarlarda bu kart sorun yaratır mı ???

Bende 2i2 var ve mikrofonlayarak kayıt alıyorum. Eğer sadece bu şekilde kayıt alacaksanız daha ucuz ve daha kalitelisi bence piyasada yok.

Gece geç saatlerde çaldığımda gitarı 2. kanaldan bazen bağlayıp çalabiliyorum. EMG ve TB6 manyetikli 2 gitarımda da kanal sesi minimumdayken clipping yapabiliyor. Bu şekilde kayıt alıp derinlemesine incelemedim ama beni çalarken aşırı rahatsız edecek bir seviyede değildi. Malesef bu sorun 2i2 modelinin genel bir problemi fakat bu problemi ucuz bir DI box ile çözebilirsiniz. 2i4 modelindeki pad tuşu görevini görür. Sesi line seviyesine indirecek pedal ile bu sorunu hiç yaşamadan rahatça kayıt alabilirsiniz.

Bende Scarlett Solo modelini kullanıyorum gündüz vakti mikrofonla kayıt alırken . Gece geç vakitlerde line in yapıyorum . Ki enstrüman modunda gayet başarılı bir preamp daha clipping sorunu yaşamadım. Eğerki çok detaylı işler yapmayacaksan soloda işini görecektir.

Videoda bir problem yok. Clippinge giriş seviyeleri karşılaştırılmış. Kırmızı yandığında yeşile doğru çekilsin diye yaptıkları için o sistemi,gayet normal neticeler bunlar. Bende iTrack Solo var. Ki bahsettiğiniz ses kartlarından daha ucuz,daha basit bir ses kartı. Clipping gözlemlemedim. Gain knobu 11-12 hatta bazı gitarlarımda 2 konumunda. Çalanın gitarına (gitar derken; ağaç,manyetik,potans değeri,manyetik yüksekliği,pena,tuşe) da bağlı durumlar olduğundan, clippinge videodakinden erken de girebilirsin,geç de.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Bende 2i2 var ve mikrofonlayarak kayıt alıyorum. Eğer sadece bu şekilde kayıt alacaksanız daha ucuz ve daha kalitelisi bence piyasada yok.

Gece geç saatlerde çaldığımda gitarı 2. kanaldan bazen bağlayıp çalabiliyorum. EMG ve TB6 manyetikli 2 gitarımda da kanal sesi minimumdayken clipping yapabiliyor. Bu şekilde kayıt alıp derinlemesine incelemedim ama beni çalarken aşırı rahatsız edecek bir seviyede değildi. Malesef bu sorun 2i2 modelinin genel bir problemi fakat bu problemi ucuz bir DI box ile çözebilirsiniz. 2i4 modelindeki pad tuşu görevini görür. Sesi line seviyesine indirecek pedal ile bu sorunu hiç yaşamadan rahatça kayıt alabilirsiniz.

Ben iş yoğunluğu nedeniyle gitarı sadece gece saatlerin de ev ortamında kulaklık ile kullanabiliyorum bu yüzden mikrofonlama şansım yok. di DI box da ek bir maliyet olduğu için anlaşılan sizin de dediğiniz gibi 2i4 en mantıklısı yine gitti paralar :)

Bende Scarlett Solo modelini kullanıyorum gündüz vakti mikrofonla kayıt alırken . Gece geç vakitlerde line in yapıyorum . Ki enstrüman modunda gayet başarılı bir preamp daha clipping sorunu yaşamadım. Eğerki çok detaylı işler yapmayacaksan soloda işini görecektir.
yanlız bu sorun her gitarda olmuyor zaten . ben Burstbucker pro ve EMG manyetiklerle kullanmayı düşünüyorum.

Videoda bir problem yok. Clippinge giriş seviyeleri karşılaştırılmış. Kırmızı yandığında yeşile doğru çekilsin diye yaptıkları için o sistemi,gayet normal neticeler bunlar. Bende iTrack Solo var. Ki bahsettiğiniz ses kartlarından daha ucuz,daha basit bir ses kartı. Clipping gözlemlemedim. Gain knobu 11-12 hatta bazı gitarlarımda 2 konumunda. Çalanın gitarına (gitar derken; ağaç,manyetik,potans değeri,manyetik yüksekliği,pena,tuşe) da bağlı durumlar olduğundan, clippinge videodakinden erken de girebilirsin,geç de.
EMG Manyetiklerle de kullanmayı düşünüyorum bu yüzden büyük ihtimal problem olacak.

peki gain potu 11-12 yönündeyken. Gitarın volume seviyesi nerede ??? volume sona kadar açıkken bu şekilde kullanabiliyormusunuz ??
Volume pot unu nadir kısıyorum, DAW ile kullandığımdan kayıtlarım çok net gelmiyor, mix mastering bilgim 0 olduğundan dolayı alabildiğim en "net" ton volume tamamen açıkken oluyor, özellikle stratta (köprüde little 59 humbucker var)
Suhrda SSH+ var single' a da bölebiliyorum, sonuç aynı.
2i2 ile aldığım ilk kayıt, sadece amplitube ve cubase kullandım, mix mastering de yapamadığımdan çok dolgun değil ama fikir edinebilirsin.

Volume pot unu nadir kısıyorum, DAW ile kullandığımdan kayıtlarım çok net gelmiyor, mix mastering bilgim 0 olduğundan dolayı alabildiğim en "net" ton volume tamamen açıkken oluyor, özellikle stratta (köprüde little 59 humbucker var)
Suhrda SSH+ var single' a da bölebiliyorum, sonuç aynı.
2i2 ile aldığım ilk kayıt, sadece amplitube ve cubase kullandım, mix mastering de yapamadığımdan çok dolgun değil ama fikir edinebilirsin.

Ben de sizin gibi DAW+VST olarak kullanıyorum mikrofonlama falan yapmıyorum. Çalışmalarım amatör amaçlı olduğundan ben de hiç mix masteringle uğraşmadım çok bilgim de yok. Kaydınızdan anladığım kadarıyla siz bu kartta problem yaşamamışsınız. Benim Burstbuckerlar da da büyük bir problem olmayacak anlaşılan ama diğer EMG manyetiklerden biraz korkuyorum.

Gain kıstığınız sürece sıkıntı yok, emg'ler aktif değilse çok etkilemez bence. Gain kısarak sıkıntı giderilebilir aktifse de. Clipping i yüksek gain seviyelerinde yapmasının sebebi, tonun ciddi anlamda gain barındırması oluyor:), daw üstünden gain açıp compressor ekleyip ya da mid frekanslarıyla oynamak gain'i ses kartından açmaktan daha verimli sonuç veriyor:)

Sonuç olarak anlaşılan Focusrite çoğunluğu memnun etmiş fiyat/performans olarak . Gitar , amfi gibi ekipmanları satın alırken mağazalarda deneme şansı olabilliyor ama malesef ses kartı alırken kartları tek tek açıp bilgisayara bağlayarak deneme şansımız yok . Bu yüzden verdiğiniz fikirler için teşekkür ederim.

Gain kıstığınız sürece sıkıntı yok, emg'ler aktif değilse çok etkilemez bence. Gain kısarak sıkıntı giderilebilir aktifse de. Clipping i yüksek gain seviyelerinde yapmasının sebebi, tonun ciddi anlamda gain barındırması oluyor:), daw üstünden gain açıp compressor ekleyip ya da mid frekanslarıyla oynamak gain'i ses kartından açmaktan daha verimli sonuç veriyor:)
e
EMG ler aktif malesef .Sorunu çözmek hem gain kısıp hem compresör ekleyip mid lerle oynamak zorundaysak çok kısıtlanmış oluyoruz. Anladığım kadarıyla en iyisi gaini değilde cüzdanı kısmadan 2i4 almak ondaki PAD özelliği bu sorunu çözecek gibi. Aslında bu konuyu açma nedenim cüzdanın podunu kısık tutmaktı ama malesef bazen ses kartlarında gözle görünmeyen cüzdan butonunu açmadan olmuyor :) :)

EMG Manyetiklerle de kullanmayı düşünüyorum bu yüzden büyük ihtimal problem olacak.

Aktif EMG ya da aktif başka manyetiklerin gitara x2,x4 kat fazla güç,kazanç,gain katma gibi bir durumları yok. Çıkış güçleri pasif manyetiklere göre çok daha düşük olduğu için,haricen bir preampa ve dolayısıyla pile ihtiyaç duyarlar. Metal müzikle uğraşanların dışında Vince Gill,David Gilmour gibi isimlerin de EMG kullandığını bilmek gerekir. Aktif manyetik -bence- daha fazla güç değil,kontrollü ve nispeten gürültüsüz güçtür aslında.

Roland'ın bazı ses kartlarının otomatik yaptığı şeyi manuel yapmamaktan oluşuyor bu problem. Auto Sens denen bir özellik var bazı Rolandlar'da. Ona basıp en yüksek tuşenizle çaldığınızda,kendisi o clippingleri görüp,clippingden bir önceki noktada sabitliyor gaini. Siz de alıp gitarı vuracaksınız tele, kırmızı ışık sönüp yeşil sabitlenene kadar kısacaksınız. O noktayı işaretliyorum ben hatta. Gitarın ses kartıyla anlaştığı nokta orası. Bundan sonrası size kalmış.

İlter Kalkancı bir söyleşisinde (tam olarak bu konu ile alakalı değil ancak); Sad But True'nin introsunda tam 24 kanal ritm gitarın varlığından bahsediyor. Öyle duplicate etmeli,Cubase'li,Logic'li değil,tekrar tekrar çalmalı,banta kaydetmeli 24 kanal. :)

UR22 için ama aynı durum...5. dakikadan başlayın izlemeye

videoyu izledim, videoyu çeken arkadaş aynı fiyat aralığındaki benzer ses kartlarında bu sorunun olduğunu söylüyor. ya pot özelliği olan bir kart alın yada bunun için 2 çözüm önermiş. Birincisi DI box ... bunun da bir maliyeti olduğu için en ekonomik çözüm yüksek empedanslı attenoator kablosu .... yapı

UR22 için ama aynı durum...5. dakikadan başlayın izlemeye

Teşekkürler . Videoyu izledim , arkadaş bu sorun için 2 çözüm önermiş. birincisi DI box .... bunun bir maliyeti olduğu için daha ekonomik bir çözüm olan yüksek empedanslı attenuator kablosu öneriyor. mevcut gitarkablomuzu 2-3 lira maliyetle bu şekilde modifiye edebiliriz. Benim için çok faydalı oldu ilk müsait zamanda bu iki direnci alıp kabloya lehimleyip sonucu bildiririm. Denemek isteyen arkadaşlar için videodaki şemayı aşağıda veriyorum. umarım işe yarar.
attenuator.jpg
unlar elektronikçilerde kolayca bulunan minik dirençler

Geri