Blackstar Ht Metal 1 Dip Gürültü (video Eklendi)

Büyük bir hevesle aldığım amfiden çok fazla dip gürültüsü alıyorum. Gitarım Cort Cr Custom. Önceki amfimde (Line 6 Spider III 15) sadece crunch kanalında çok fazla vardı ama metal ve insane'de baya azdı. Bunda overdrive'da ses ve gain yarıdayken katlanılabilecek bir gürültü var çok az, ama yarıyı geçince çok fazla gürültü alıyorum. Clean'de ses-gain sondayken çok az var ama overdrive'da dediğim gibi baya bi gürültü var. Dore'de garantisi devam ediyor, götürmeme gerek var mı sizce? Götürsem garanti kapsamında hallederler mi? Yardım edin lütfen :(

şimdi öncelikle lambalı amfiler transistörlü amfilere oranla bir miktar daha fazla gürültü yaparlar. Bunda sorun edecek bir şey yok. Eğer sizdeki gürültü de amfinin lambalı dizaynından kaynaklanacak bir gürültüyse sıkıntı yoktur. Ama lambalar kaynaklı veya trafodan cızırtı gelmesi vb alışık olmayan bir gürültü ise servise götürmekte fayda var. Ama bana hi gain amfide normal geldi hele bir de kötü toprak hattı varsa. Anlamak için mağazada aynı model amfiyi denemek ve hatta kendi amfinizi de mağazaya götürüp karşılaştırmak iyi olur.

Line 6 Spider'ın Metal ve Insane kanallarında bildiğim kadarıyla Noise Gate var, o yüzden dip gürültüsü o kadar olmuyor gibi geliyordu. Dip gürültüsü amfilerin doğasında olan bir şey, çünkü amfi adı üzerinde kablodan gelen Sinyali ve bununla birlikte gürültüyü de Amplifiye ediyor. Burada gitarı çalmıyorken sesi kesecek bir noise gate ekleyebilirsiniz belki.

Kolay gelsin.

Amfiyi alıp Dore'ye götürmek en iyisi orda deneyip karşılaştırmak lazım
eğer farklı bi durum varsa topraklama manyetik alan vs ile ilgili demektir

Bu arada dip gürültüsü ile karıştırılabilecek birkaç çeşit daha gürültü var. Bunlardan bir tanesi Ground Loop olabilir, bir diğeri de bilgisayarınızın herhangi bir parçasının yayabileceği bir Coil Whine denen gürültü olabilir. İkincisi kısaca bilgisayar içerisindeki elektrik akımına bağlı ses çıkaran bazı parçaların sesinin gitar manyetikleri veya doğrudan gitar kablosu tarafından alınıp amfi tarafından büyümesi ile olabilir. Bilgisayar ve monitör kapalı iken de deneyin amfinizi, bakalım bir değişme oluyor mu seste.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Hocam bunu bilmiyordum ama bilgisayar kapaliyken denemistim 1 2 kez yine ayni sekilde vardi sorun. Aksama ya da yarin bi ses kaydi atmaya calisirim, gerci ne kadar anlasilir bilmiyorum ama denerim yine de

Amfinin bağlandığı prizin topraklanmış olması ve altın uçlu jak kullanmak bi miktar sorunu giderir ama noise gatesiz amfi kullanılmaz zaten. Yeni amfi aldım gitarı da taktım mı tamamdır bu iş demekle olmuyor ne yazık ki.

Amfi almak yerine benim tavsiyelerime uymuş olsaydın bütün bunlar olmazdı :) o kadar özel mesajdan tavsiyede bulundum yine de bildiğini okumuşsun. Şimdi üzülürsün işte beklediğim gibi çıkmadı diye.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Amfinin bağlandığı prizin topraklanmış olması ve altın uçlu jak kullanmak bi miktar sorunu giderir ama noise gatesiz amfi kullanılmaz zaten. Yeni amfi aldım gitarı da taktım mı tamamdır bu iş demekle olmuyor ne yazık ki.

Amfi almak yerine benim tavsiyelerime uymuş olsaydın bütün bunlar olmazdı :) o kadar özel mesajdan tavsiyede bulundum yine de bildiğini okumuşsun. Şimdi üzülürsün işte beklediğim gibi çıkmadı diye.
Niye öyle dedin ki ya :D Eğer çok kayıt alıcak olsam mantıklı senin dediğin ama sana da demiştim yanlış hatırlamıyorsam 5 kere çalsam 1 kere kaydederim çok da iyi çalmadığım için henüz kayıt çok da gerekli değil :D Line 6 Spider III 15'in üstüne 300 tl verip Blackstar HT Metal 1 aldım yani daha uyguna bulmam imkansızdı bence. Ama yardımın için tekrar teşekkür ederim yanlış anlama, dediğim gibi çok kayıt yapmıyorum. Ama 1 ay içinde bir ses kartı almayı düşünüyorum dursun kenarda en kötü kulaklıkla kayıt alırım. :)

Topraklama yoksa lambayla çalışan amfiler normalden fazla dip ses yapabilir. Lambalı amfiyle topraksız ve topraklı sistemlerde baya dip ses farkı olduğunu gördüm.

Topraklama yoksa lambayla çalışan amfiler normalden fazla dip ses yapabilir. Lambalı amfiyle topraksız ve topraklı sistemlerde baya dip ses farkı olduğunu gördüm.
Topraklama eski evlerde olmuyor sanırım ama bina yeni 4-5 yıllık. Olması lazım ama tam emin değilim açıkçası. Şu sınav geçsin de benim amfiyi do-re'ye götüreyim hem karşılaştırırım hem de sorunu varsa hallederiz bir şekilde.

Çalıma dikkat etmeyin lütfen hemen hızlıca kaydettim zamanım yok pek :D Telefonu bacaklarımın arasına sıkıştırıp çaldım :D Potanslarla oynarken çıkan çatır çutur sesler telefon oynadığı için, amfiden gelmiyor. Ama özellikle gain çok açıkken acayip bi uğultu var dip sesle beraber.

Bi kısmını şöyle tekrar yükledim önceki sorunluydu sanırım. Ara ara penayı tellere değdirdiğimde uğultu azalıyor farkedersiniz zaten. Reverb sıfır burda.
Topraklama sorunu mu diyorsunuz yani? Noise gate ile düzelir mi abi? @insanatomystic

Geri