Blackstar Ht Metal 1 Dip Gürültü (video Eklendi)

Ayrıca bu tarz gürültü problemlerinin Noise Gate ile otomatikman çözülebileceğini düşünüyorsanız gerçekten yazık...

Önce kulak: Amfiden ne duymak istediğinizi bilmeniz lazım. Duyamadığınız zaman amfinin drive'ını açar, tizini açar, orasını burasını kurcalarsınız. Sonra hatalarınızı düzeltmek için "noise gate".

Ekipman: Doğru düzgün bir gitar, olmadı manyetik, olmadı yalıtım, kablo vs, sorunları burada aramak yerine hemen Noise Gate çözümüne giderseniz sonuçta piyasada duyduğumuz bir ton cız bız "faz" drive tonlarına bir katkı da siz sağlamış olursunuz.

@tecrubelicahil kardeş seninle laf yarışına girmeyeceğim. Bence sen de herkesle bu tarz bir dalaşa girme. Önerini yap kenara çekil, mevzu tatavaya dönüştükçe hem forum kirleniyor hem de yazı kirliliği.

Ben 24/7 gitar çalıyorum, solo da çalıyorum, bas gitar, davul ve klavye de çalıyorum. Ayrıca düzenleme yapıyorum. Yaptığım işlerin %90'ı profesyonel ve ben bu işle ev geçindiriyorum. Yani 24/7 ritm çalmaktan başka yaptığım işler de var. Bu konuda çok emin olma yani ;)

Son düzenleme:
Ayrıca bu tarz gürültü problemlerinin Noise Gate ile otomatikman çözülebileceğini düşünüyorsanız gerçekten yazık...

Önce kulak: Amfiden ne duymak istediğinizi bilmeniz lazım. Duyamadığınız zaman amfinin drive'ını açar, tizini açar, orasını burasını kurcalarsınız. Sonra hatalarınızı düzeltmek için "noise gate".

Ekipman: Doğru düzgün bir gitar, olmadı manyetik, olmadı yalıtım, kablo vs, sorunları burada aramak yerine hemen Noise Gate çözümüne giderseniz sonuçta piyasada duyduğumuz bir ton cız bız "faz" drive tonlarına bir katkıda siz sağlamış olursunuz.

@tecrubelicahil kardeş seninle laf yarışına girmeyeceğim. Bence sen de herkesle bu tarz bir dalaşa girme. Önerini yap kenara çekil, mevzu tatavaya dönüştükçe hem forum kirleniyor hem de yazı kirliliği.

Ben 24/7 gitar çalıyorum, solo da çalıyorum, bas gitar, davul ve klavye de çalıyorum. Ayrıca düzenleme yapıyorum. Yaptığım işlerin %90'ı profesyonel ve ben bu işle ev geçindiriyorum. Yani 24/7 ritm çalmaktan başka yaptığım işler de var. Bu konuda çok emin olma yani ;)

Önerimi yapıp kenara çekilmiştim zaten ancak bana laf atmayı tercih eden sizler oluyosunuz genelde. Sizin gibilerin yazdıkları da genelde öneriden ziyade kendi reklamını yapmak oluyor. Hemen sahip olunan/test edilmiş amfilerin gitarların bir listesini her yorumun altına girmeler, hangi estrümanları çaldığınızı yazmalar falan çok itici. Çünkü kimsenin umrunda değil. İyi günler.

Önerimi yapıp kenara çekilmiştim zaten ancak bana laf atmayı tercih eden sizler oluyosunuz genelde. Sizin gibilerin yazdıkları da genelde öneriden ziyade kendi reklamını yapmak oluyor. Hemen sahip olunan/test edilmiş amfilerin gitarların bir listesini her yorumun altına girmeler, hangi estrümanları çaldığınızı yazmalar falan çok itici. Çünkü kimsenin umrunda değil. İyi günler.

Burada amfi test eden, kendi amfisinin diğer amfilerden ne farkı var, ne gibi sorunlarla karşılaşılabiliyor ve çözümleri nelerdir diye merak eden yüzlerce binlerce insan var, kimin ne çaldığı ve neyi nasıl test ettiği zoruna gidiyorsa takip etmeyeceksin. Dertlerinin çözümlerini başka yerde arayacaksın. Terbiyesizleştikçe de lafı yersin kardeş, bu hayatın her alanında böyle, buraya özgü bir durum değil.

Noise gate'siz de amfi kullanılabilir tabi. Ben mesela çay/kahve kupamı koyuyorum amfimin üstüne ve gayet güzel, full potansiyelinde kullanmış oluyorum.

Yine de bu arkadaşın noise gate'e ihtiyacı olduğu kesinken muhalefet oluşunun sebebini anlayamadım? İlla kullanılır diyorsan distortionlı canlı performanslarında sana şans diliyorum. Ha bir de tellere güvenle vurmayı unutmayınız.
Tamam sözümü geri aldım

Telecaster kullanıyorum, ev tipi lambalı amfiler kullandım, setupımda bol gain ve gürültü üreten pedallar mevcut, hatta genelde high gain çalmayı seviyorum. Ancak herhangi bir gürültü problemi yaşamıyorum. Crunch box ın üzerine booster açıp ölü sessizliğinde çaldığım dahi oluyor. Noise gate ihtiyacım da olmadı. Bunun nedeni evin topraklı, gitarın yalıtımlı (shielding) olması, kabloların (nispeten) çok adi olmaması, amfinin bulunduğu yerin manyetik etki altında bırakabilecek cihazlardan uzak olması, pedalların temiz şekilde beslenmesi. Yani inkar etmiyorum noise gate gerçekten faydalı bir şey. Ancak son çaredir bana göre. Halledemesem sıkıntıları ben de bir noise gate edinecektim. Ancak ona sıra gelene kadar yukarıdaki olayları halledince çözülüyor her şey zaten. Ha işin kolayı o ama tak gate i çal. Ama kullanılıyor işte noise gatesiz amfiler :)

Noise gate'siz de amfi kullanılabilir tabi. Ben mesela çay/kahve kupamı koyuyorum amfimin üstüne ve gayet güzel, full potansiyelinde kullanmış oluyorum.

Yine de bu arkadaşın noise gate'e ihtiyacı olduğu kesinken muhalefet oluşunun sebebini anlayamadım? İlla kullanılır diyorsan distortionlı canlı performanslarında sana şans diliyorum. Ha bir de tellere güvenle vurmayı unutmayınız.
Öncelikle bu nasıl bir tavır, yinede arkadaşlar size gayet saygılı cevaplar yazmışlar, ama ben dayanamadım. Konu çoktan amacını aşmış, sizin bulunduğunuz suçlamayı bende size yapıyorum, asıl siz burada kendi reklamınızı yapıyorsunuz ve yazdıklarınızın neredeyse tamamı yanlış ve boş. Örnekmi ; noise gate soloda etki eder ritm de etmez gibi bir laf edişiniz. (ki şahsen ben ISP kullanan biriyim bu zevk meselesi) , tellere güvenle vurmanın ve acemi birinin tedirgin vuruşlarının arasındaki farkı bilmiyormusunuz ? Noise gatesiz sahne olmaz vs. vs. Sanırım 3 örnek yeter.
Bence nickinizden tecrubeli kısmını silin.

Öncelikle bu nasıl bir tavır, yinede arkadaşlar size gayet saygılı cevaplar yazmışlar, ama ben dayanamadım. Konu çoktan amacını aşmış, sizin bulunduğunuz suçlamayı bende size yapıyorum, asıl siz burada kendi reklamınızı yapıyorsunuz ve yazdıklarınızın neredeyse tamamı yanlış ve boş. Örnekmi ; noise gate soloda etki eder ritm de etmez gibi bir laf edişiniz. (ki şahsen ben ISP kullanan biriyim bu zevk meselesi) , tellere güvenle vurmanın ve acemi birinin tedirgin vuruşlarının arasındaki farkı bilmiyormusunuz ? Noise gatesiz sahne olmaz vs. vs. Sanırım 3 örnek yeter.
Bence nickinizden tecrubeli kısmını silin.

Cevap verirdim fakat çok fazla bağlaç hatanız var anlamakta güçlük çekiyorum.

Cevap verirdim fakat çok fazla bağlaç hatanız var anlamakta güçlük çekiyorum.
Anlayan anladı sıkıntı yok.
"de" bağlacına bu kadar (yada tüm bağlaçlara) takılmayın bence, Türkçe'yi geliştirelim forumu değil burası. Gerçekten bu bir hassasiyetse eğer saygı duyarım. Ama göründüğü kadarıyla amacınız Türkçe'nin kullanımı konusundaki hassasiyet değil.
Aklınız sıra insanları küçük düşüreceksiniz, bunu yapabilmek için bir birikiminiz olmalı sizde de onun olmadığı aşikar. (gerçi bu birikimi kötüye kullanmak olur, ama maalesef siz onu da yapamazsınız)

Son düzenleme:
Anlayan anladı sıkıntı yok.
"de" bağlacına bu kadar (yada tüm bağlaçlara) takılmayın bence Türkçe'yi geliştirelim forumu değil burası. Gerçekten bu bir hassasiyetse eğer saygı duyarım.

Mesajınızı düzenleme hızınıza yetişemiyorum önce adres istediniz sonra başka bir şeylerden bahsediyorsunuz. Kendi yazdığınızdan bu hızda utanıp silme ihtiyacı hissediyorsanız bir sorun var demektir. Aceleyle cevap yetiştirmeye çalışırken düşünmeden yazmak ya da at gözlüğü takıp ilişkinizin eskiye dayandığı kemikleşmiş forum üyelerini körlemesine savunmadan önce bir düşünün. Gerçi bu söylediklerimin size bi' anlam ifade edeceğini sanmıyorum çünkü başlık altında birbirleriyle tamamen çelişen yorumları beğenip durduğunuzu görüyorum.

Tartışmanın başlangıç noktasına tekrar bakma zahmetini gösterirseniz ben de diğer üyeler gibi kendi yorumumu bırakıp kenara çekilmişken @antbalci ve gibileri sürekli bana cevap yetiştirme derdinde. Dediğiniz gibi bu meseleler tercih ve zevk meselesiyse ben de kendi zevkim ve görüşüm olan yorumlarda bulundum. Kimseye rahatsızlık vermek istemedim.

Mesajınızı düzenleme hızınıza yetişemiyorum önce adres istediniz sonra başka bir şeylerden bahsediyorsunuz. Kendi yazdığınızdan bu hızda utanıp silme ihtiyacı hissediyorsanız bir sorun var demektir. Aceleyle cevap yetiştirmeye çalışırken düşünmeden yazmak ya da at gözlüğü takıp ilişkinizin eskiye dayandığı kemikleşmiş forum üyelerini körlemesine savunmadan önce bir düşünün. Gerçi bu söylediklerimin size bi' anlam ifade edeceğini sanmıyorum çünkü başlık altında birbirleriyle tamamen çelişen yorumları beğenip durduğunuzu görüyorum.

Tartışmanın başlangıç noktasına tekrar bakma zahmetini gösterirseniz ben de diğer üyeler gibi kendi yorumumu bırakıp kenara çekilmişken @antbalci ve gibileri sürekli bana cevap yetiştirme derdinde. Dediğiniz gibi bu meseleler tercih ve zevk meselesiyse ben de kendi zevkim ve görüşüm olan yorumlarda bulundum. Kimseye rahatsızlık vermek istemedim.
Sadece sizi amacını aşan bir şekilde rencide etmek istemediğimden yazdığımı düzeltme ihtiyacı hissetmiştim, ama gereksiz bir hismiş.

Bu arada @antbalci sizin insanları yanlış bilgilendirmenizi engellemiş, çokta iyi yapmış. Çünkü söylediklerinizde %1 bile doğruluk payı yok.

@tecrubelicahil , yorumun için "zırvalıyorsun" da diyebilirdim, ki zırvalıyorsun aslında. Onun yerine gayet normal bir tonda "gate olmadan amfi olmaz demek olur mu " demişim. Neye neden bu kadar köpürdün, çileden çıktın, bunu kendine hakaret olarak algıladın anlayamadım. "Zotön foromun kömükleşmiş körler soğurlar köndü reklamını başarılar hed höd " diye kustun bir anda ne birikmişse içinde. Belli huzursuz bir adamsın.
Ne denir ki başka?
Neyse konuya dönelim, anlat bakalım gate olmadan amfi neden kullanılmaz?

@tecrubelicahil , yorumun için "zırvalıyorsun" da diyebilirdim, ki zırvalıyorsun aslında. Onun yerine gayet normal bir tonda "gate olmadan amfi olmaz demek olur mu " demişim. Neye neden bu kadar köpürdün, çileden çıktın, bunu kendine hakaret olarak algıladın anlayamadım. "Zotön foromun kömükleşmiş körler soğurlar köndü reklamını başarılar hed höd " diye kustun bir anda ne birikmişse içinde. Belli huzursuz bir adamsın.
Ne denir ki başka?
:)

Ya arkadaş için amfide MUTLAKA Noise gate kullanılması GEREKTİĞİ bilgisini vermek bu kadar önemliyse, kırmayalım ya. He he canım, Noise Gate'siz olmaz valla. Maksat mutlu olsun güzel kardeşim, neden üzüyorsunuz ki. Eline fırsat geçmiş, noise gate biliyor (Aferin) haklı valla noise gate olmasa valla, amfi olmazdı.

NOİSE GATE BİLİYORUM BEN!!!! NOİSE GATE NİAHAHAHA Hepiniz cahil ben NOİSE GATE!

Ne denir ki başka?

3:07'den sonra bakalım Andy James ne demiş.

Başlık @frknkzlyl tarafından açılmış ve spesifik bir sorunla karşılaşmış. Ben de bu kişiye özet geçip diğer önerilerin yanında noise gatesiz amfi kullanmamasını önerdim. @frknkzlyl 'ın blues ya da fusionla uğraşacağını sanmıyorum. Senin ihtiyacın yoksa noise gate kullanma. Kimsenin bu başlık altında senin ne tarz müzik yaptığını neye ihtiyacın olduğunu ya da senin tercihlerini bilmesine gerek yok. Ben bu arkadaşa özel olarak neler kullanırsa yardımcı olabileceğini yazdım. Andy James'in tavsiyesi mi yoksa @tunckk @antbalci @Sinan Güngörer 'in ortak noise gate işe yaramaz yorumları mı daha güvenilir seçim sizin.

İngilizcesi olmayanlara da çevireyim: 'Noise gate yüksek gain ile canlı performanslarda gitarı çalmayı bıraktığınız an sinyali keserek feedback'i azaltmaya yardımcı olur.'

Geri