Ses Kartı Seçimi

'Müzik Teknolojileri ve Kayıt Forumu' forumunda teknocom tarafından 18 Haziran 2015 tarihinde açılan konu

 1. Küçük bir araştırma sonucu preamfi kalitesi ve fiyatı nedeniyle ses kartını focusrite scarlett 2i2 ile değiştirecek iken nette sıkça rastladığım clipping sorunu nedeniyle 2i4 modeli almaya karar verdim. Gitarı mikrofonlama yapmadan direk ses kartı na bağlayarak vts +daw referans kulaklık kullanıyorum. Son günlerde Line6 pod ux1 ve ux2 modelleri ile ilgili yazılar okudum. Malesef ses kartını satın alırken, gitar yada amfi gibi deneme şansı yok. Line6 uzun zamandır ses kartı üretmemiş gördüğüm kadarıyla. Fakat okuduğum kadarıyla kendi has vst benzer başarılı bir yazılımı var. Kullanıcılar genelde memnun. Kafam biraz karışık. Sizce gitar kayıt için focusrite 2i2 veya 2i4 mü yoksa Line6 pod ux1 veya ux2 mi? Teşekkürler.
   
  br_mn bunu beğendi.
 2. Gitar kayıtlarında Steinberg Ur22 focusrite dan daha iyi demişlerdi ben onun için steinberg ur22 aldım gayet de güzel kart ama bulması sıkıntılı. Ben taksim tünelde atlantis müzikte bulmuştum. Line 6 hakkında bilgim yok.
   
  teknocom bunu beğendi.
 3. Ya biride şunu açıklasın pcden sanal simülatör programlarıyla elde edilen tonun daha iyi olması için ses kartının hangi özelliklerine bakılması lazım.
   
 4. Line6'nın bahsettiğiniz yazılımı için bir fikir yürütemem ama özellikle sizin kullanım şekliniz itibariyle ; tercih edeceğiniz bir audio interface'in sahip olması gereken adc/dac kalitesi konusunda şunu söyleyebilirim :
  Bir önceki post'umda refere ettiğim başlık içerisinde ; bir ses kartının sahip olduğu adc ve dac kalite düzeyinin hangi anlama geldiğini kısaca açıklamağa çalışmıştım.
  Line6'nın bahsettiniz ürünlerini ; üreticisinin sayfasından incelediğimiz zaman , adc ve dac konusunda hiç bir spesifikasyonun yer almadığını görebiliyoruz. Bir ses kartının en önemli bileşeni konusunda , üreticinin herhangi bir teknik dataya sitesinde yer vermemesi -eğer özel bir nedeni yok ise- bence çok olağan bir durum değil. Dolayısıyla ben olsam ; Line6 konusuna , en azından bu açıdan biraz temkinli yaklaşırdım.
  Line 6
  Line 6
   
  teknocom bunu beğendi.
 5. Peki aynı fiyat aralığında tavsiyeniz nedir
   
 6. Ses kartlarının özelliklerinde Adc yada Dac yazmıyor yada hakkında bilgi vermiyorlar. Nasıl anlarız bunların iyi mi kötü mü olduğunu araştırdığımız bir ses kartında. Bazılarında ad da dönüştürme 24 bit gibi bir bilgi var.
   
  Son düzenleme: 19 Haziran 2015
 7. Focusrite 2i4 fena bir seçim değil. Ayrıca bu fiyat aralığında ; Emu 0404 USB 2,0'nin , konvertör kalitesi olarak emsallerine göre bir hayli başarılı olduğuna dair zaman zaman duyumlar aldığım oluyor. Onu da tetkik etmenizde fayda var bence.
   
  teknocom bunu beğendi.
 8. Büyük ve iddialı üreticiler ; kartlarında kullandıkları konvertörlerin teknik datalarını , kendi webpage'lerinde ilan ediyorlar esasında. Ancak dediğiniz gibi ; bu konuda fazla bilgi vermeyip işi geçiştiren veya hiç bilgi vermeyen üreticiler de mevcut. Ancak şurası bir gerçek ki ; gördüğüm kadarıyla kendine güvenen bütün üreticiler , bu bilgileri deklare etmekten çekinmiyorlar.

  Bir ses kartında adc ve dac kalitesinin iyi / yeterli olup olmadığını nasıl anlayacağız ?
  Bu sorunun cevabı biraz kapsamlı bir konu. Çünkü bu konuyu tayin eden bir sürü parametre var bildiğim kadarıyla. Ancak kartlar arasındaki konvertör performansının ayırt edilebilmesi için bence şöyle bir yol izlenebilir :
  Kartların konvertör performanslarına göre ön eliminasyonunu yapabilmek için ; öncelikle AD ve DA katlarında sahip oldukları "dynamic range" değerlerine bakılabilir. Dynamic range değeri yüksek olan kartlar bu ön eliminasyon sürecinde tercih edilebilir. Ancak bu eliminasyondan sonra ; nihai kararı verebilmek için , bence takip edilmesi gereken en sağlıklı yol , kartları en azından referans bir kayıtta dinlemektir. Bu şekilde daha isabetli bir sonuca ulaşabileceğinizi düşünüyorum.
   
Yükleniyor...

Bu Sayfayı Paylaş