Pentatonik Dizilerin Klavye Üzerine Dağılımı

'Müzik - Genel' forumunda madbad tarafından 20 Haziran 2015 tarihinde açılan konu

 1. pentatonik dizilerin klavye üzerindeki pozisyonlarını anlayamadım. 4. derece farklı 5. ve 7. dereceler farklı parmak dizilimlerine sahip mesela ben sol minör pentatonik dizisinin 2. derecesini çalarken hangi poziyonu uygulayacağım ya da re majör dizisini 5. derecesini çalarken hangi pozisyonla çalacağım? yardımcı olursan sevinirim. bas gitar dersi alıyorum bu arada :)
   
 2. Bas gitarda mı minör pentatonik dizilerini çalışıyorsun ? Bunu netleştirirsen daha iyi olur.
  Bir de, dizinin ikinci derecesini çalmak ile ne kastediyorsun ? Bunu da açman lazım. Herhangi bir dizinin 2. derecesi, o dizinin ikinci sesidir. Sanırım derece kavramını yanlış kullanıyorsun. Pentatonik 5 sesli dizi demektir, 7. derecesi zaten olamaz. Minör 7 akorunun b7 derecesi konumunda olan sesten başlayan minör pentatonik modunu mu kastediyorsun acaba ? Örneğin; La minör pentatonik dizisinin sol sesi ile başlayan şekli mi mesela ?
  Pozisyon ayrı, parmak dizilimi (fingering) ayrı şey... Bütün kavramlar birbirine girmiş.
  Parmak dizilimi kişinin kendisine kalmış bir durumdur. Doğrusu-yanlışı olmaz. Ama bazı dizilimler diğerlerine göre kolaylık sağlayabilir. Ayrıca eğer serçe parmağınızı kullanamıyor ve bunun yerine hep 3. parmağı kullanıyorsanız bu konuda dikkat etmek lazım.

  Yeni başlayan arkadaşlar, yaşadığınız sorunu açıkça yazın. "Şunu yapamıyorum" deyin. Terimler ile fantezi yapmayın. Yanlışları düzeltmek çok zaman alıyor zaten.
   
  Son düzenleme: 21 Haziran 2015
 3. haklısınız ilginiz için teşekkür ederim. yapamadığım şey mesela sol minör pentatonik dizisinin herhangi bir sesini hangi pozisyonu kullanarak çalacağım? bunun mantığı nedir ? re majör pentatonik dizisinin 3. sesini hangi pozisyonda çalacağım mesela ? bas gitar da çalışıyorum bu arada
   
 4. Sorunuzu yine de tam anlamadım. Herhangi bir sesini çalmak ne demek ? Dizide 5 nota var zaten, dizinin şekillerini öğrendiğinizde hepsini çalabilir hale gelirsiniz ? Acaba "her bir şeklin mantığı nedir, nasıl ezberlerim ?" mi demek istiyorsunuz ?

  Minör pentatonik dizisinin 5 ayrı pozisyonu var. Bunları klavyede birbirine ekleyebilecek şekilde öğrenmeniz gerekiyor. Önce tek oktav içerisinde öğrenin, sonra klavyenin farklı yerlerine doğru dolaşmaya çalışın. Hangi parmakla rahat ediyorsanız onunla çalın, bunun ekstra bir mantığı yok. Tek oktavlık şekilleri tize ve pese doğru öğrenin. Şekilleri mantığını görmeye çalışın, böyle ezberlenir bunlar genellikle.
  http://www.studybass.com/lessons/bass-scales/one-octave-minor-pentatonic-scale/

  Şekilleri öğrenirken başlangıç notasının nerede olduğunu da öğrenin. Böylece istediğiniz hangi ses ise onu da görebilirsiniz. (Yukarıdaki linktre R harfi ile gösterilen ses)

  Aşağıdaki linkte de 5 şeklin birleşmiş hali var:
  Bass Guitar Scale C Pentatonic

  Majör ve minör pentatoniği kafanızda ayrı ayrı düşünmeyin, gerek yok. Majör dizinin ilgili minörünü öğrenin. D majör pentatonik ve B minör pentatonik aynı dizi şekillerini kullanır, sadece başlangıç notası değişiktir.
   
 5. dostum rick graham - art of improvisition adlı çalışmasını bir yerden bul orda sorularının cevabını alacaksın
   
 6. verdiğiniz linki inceliyorum. ilginiz için teşekkürler
   
 7. tamamdır teşekkürler
   
 8. Hocanız tahmin ettiğim gibi kullanmış "derece" sözcüğünü; La sesine göre 7. derece (Sol) vs...
  Her bir şekle ayrı bir isim vermek için de o şekildeki en pes notayı kullanmış (Mesela 5. derece dediği şekilde, en kalın nota La sesinin 5. derecesi olan Mi sesi).
  Ancak bu sizin kafanızı karıştırmış. Yapmanız gereken şey öyle ya da böyle söz konusu 5 şekli ezberlemek. Bunların hangi derece ile başladığı şu anda o kadar önemli değil, önemli olan bunları klavyede birbiri ardına ekleyerek çalabilmek. O yüzden bu derece lafına takılmayın, mesele her bir 5 şekli de tanıyıp ezberlemek. Önemli olan, başlangıç notasının (1. derece) nerede olduğunu bilmek bu şekillerde, gerisi sonra gelir.
  Verdiğim ikinci linki iyice incelerseniz bu şekillerin nasıl klavyede birbirine eklendiğini net bir şekilde görebilrisiniz. Ama ben burada da kendi yaklaşımı anlatayım.
  Önce bir oktavlık tize doğru giden iki şekli öğrenin:
  [​IMG]

  [​IMG]

  Şimdi de bunları tizdeki notadan başlayarak pese doğru görmeyi öğrenin:
  [​IMG]

  [​IMG]

  Son olarak da aşağıdaki şekilde hepsini birlikte görmeyi deneyin:
  [​IMG]

  Tek tek de göstereyim: İdeal olarak aşağıdaki 5 şeklin tümünü de çalışarak ezberlemeniz lazım:
  Şekil 1
  [​IMG]

  Şekil 2
  [​IMG]

  Şekil 3
  [​IMG]

  Şekil 4
  [​IMG]

  Şekil 5
  [​IMG]
   
  En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 22 Haziran 2015
  J-P bunu beğendi.
 9. Klavye şekillerini göremeyen var mı ? Sanırım problem var şekillerde:(
   
 10. Evet gözükmüyor
   
 11. Halletmeye çalışacağız bakalım. Forum yöneticilerimiz sağolsun:)
   
 12. Grundar

  Grundar Forum Yöneticisi

  Düzelmiş olmalı...

  Sevgiler ve saygılar...
   
  barrios bunu beğendi.

Bu Sayfayı Paylaş