Gereksiz Başlıklar Yığını (bu Da Dahil)

'Forum Meydanı' forumunda masterofmasters tarafından 25 Haziran 2015 tarihinde açılan konu

 1. Siteye her girdiğimde ana sayfada gereksiz başlıklar görmek canımı sıkmaya başladı.. Aradığın müzik aleti ile ilgili internette zaten zibilyon tane başlık var, üstüne burada daha önce aynı konu için açılmış kaç başlık var, hangi teliydi, hangi gitarıydı.. birisine girip sorununun çözümü veya cevabı daha önce verilmiş mi ona bakacağına, nasıl bir ego ise hemen yeni başlık açıp, kendi açtığı başlık altında yazışma sürsün çaresiz tatmin arayışı.. Tabi kasıyor o kadar sayfa okumak, hop sıfırdan aynı şeyler ana sayfada.. Sitede mevcut olanların haricinde ekstra bir bilgi arıyan, o ekstra bilginin bizlere de katkı sağlıyacağı başlıklar amenna da , şu teldi, gitardı, pedaldı, en azından eski başlığın altına yaz da oradaki o kadar yazılmış bilgiler de ortaya çıksın.. Müzik teknolojisi 3-5 yılda borla çalışan amfi, güneş enerjisi ile çalışan gitar yapmadı henüz, yani o bilgiler de gayet kullanılır..

  Saygılar.. Burak..
   
 2. Kime gore neye göre gereksiz başlık simdi sen diyelim bir davulcusun anasayfaya giriyorsun hep gitarlar ilgili seyler veya tam tersi sana gore gereksiz belki ama bazi arkadaşların yardima ihtiyaci oluyor adamin acil bir meselesi oluyor yazıyor senin isine yaramayacak diye illa gereksizmi olacak sonucta burasi turkrock forumu buragin forumu degil bu kadar bencil olma
   
  Prestige bunu beğendi.
 3. Adam tüm iyi niyetiyle çok basit bir çözüm sunmuş ve gerçekten benim de canımı sıkıyor sürekli aynı başlıkları görmek. Çok spesifik bir problem değilse, ilk akla gelen şey arama yapmak olmalı. Başlık içinde ya da başlık isminde aradığın şey yoksa yenisini yazarsın. Önce okumayı öğrenmesi lazım insanların.

  Hoş bazısı var, soru soruyor, millet canla başla yazıyor yardımcı olmak için ama sonra pişmanlıklar.. Adam okumuyor bile doğru düzgün. Dediğim gibi önce okumayı öğrenmesi lazım bir şeyler öğrenmek isteyenlerin.

  Ayrıca forum yöneticilerine bir görüş olarak tekrar bildirmek isterim ki, şu berbat imlalı yazılar dışarıdan bakınca çok ama çok kalitesiz gösteriyor forumu.
   
 4. Biraz evvel meraktan arama kısmına "TEL" yazdım.. Sadece başlıklarda arattığımda kaç adet başlık var ve kaçı aynı içerikte şaşarsınız.. Tel'mi sıkıntın, sana uygun başlığı aç oku işte, cevabını bulamadın, başlığın altına yaz ya da diğerine bak, orada yazanlara özelden sor..
   
  Kutay_ bunu beğendi.
 5. Her cümleye katılıyorum.
   
  sade_78 ve masterofmasters bunu beğendi.
 6. Sonuna kadar haklısınız.Bazen de' bu soruya da başlık açılmamalı 'dediğimiz başlıklar bile açılıyor.
   
 7. Özellikle son zamanlardaki "şu kadar paraya hangi gitar alınır" başlıkları... konuyu açan ne elindeki ekipmandan, ne ne tarz müzik yapacağından/yaptığından bahsediyor... Maksat laf olsun torba dolsun...
   
  masterofmasters bunu beğendi.
 8. Kesinlikle haklısınız ancak yeni başlayan arkadaşlar genel olarak araştırmak yerine başlık açmayı tercih ediyorlar. Pek önüne geçilebilecek bir durum değil ama en azından tüm bunlar ''yeni başlayanlar'' gibi bir başlık altında toplanabilir. Bu tarz güncel başlıklar anasayfada görünmez ve sadece yardımcı olmak isteyenlerin girip soru/cevap, öneri yapabileceği şekilde olsa bunun bir nebze de olsa önüne geçilebilir sanıyorum.
   
  masterofmasters bunu beğendi.
 9. Forumun arama kutusunu ışıklı neonlu yanardönerli yapmak ve ebadını 5 katına çıkartmak belki bir fayda sağlayabilir.

  [​IMG]
   
 10. Bir taraftan bakınca da gereksiz başlık olmaması için tüm forumun kilitlenip, sadece yeni bir ürün çıktığında onun başlığının açılması gerekir. Sonuçta bu forumda yer yüzünde bulunan tüm aletler konuşulmuştur bir şekilde. Konuşulmayanlar da konuşulmasa da olacak mertebesindedir.

  Forum devam ettiği müddetçe bu sorular evrilip çevrilip yine sorulacak arkadaşlar. Başlıklar artık gereksiz geliyorsa brakırsın forumu olur biter. Ama biz insanlara yardım etmek için buradayız diyorsanız, bırakın bu ayakları derim. Onların da temelinde ego tatmini, saygı görme, sözünün geçerliliğinin belli bir kesim tarafında kabul edildiğinde beyin tarafından salgılanan hormonların yarattığı hissiyat gibi temel ve basit bazı kavramlar var.

  Forum lan alt tarafı.
   
  AKIRA bunu beğendi.

 11. Yani buradan anlamamız gereken insanlara yardım etmek istiyorsak 100 defa sorulan soruları, soran kişi bir defa bile aramadan 101. defa sorduğunda 101. defa cevaplamamız gerektiğini, aksi taktirde ayak yapıyor olduğumuzu mu söylüyorsunuz? Bunun çaresi olarakta forumu bırakıp gitmeyi mi çözüm olarak gösteriyorsunuz?

  Aynı soruya aynı cevabı vermek sorun değil. Copy paste diye bir teknoloji yıllardır mevcut. Fakat soruyu soran arkadaş en azından basit bir arama yapıp daha önce sorulmuş sorulara bir göz atsa, eğer cevabını bulamazsa o zaman sorsa ve bir yine yardımcı olsak olmaz mı? Bence çok daha güzel olur, en azından farklı soruların cevabı tek bir başlıkta olur ve forumdaki bilgi enine değil, derinlemesine gelişir.

  2000 yılından beri çeşitli forumlarda yazıyorum. Artık iyi kötü neyin ne olduğunu ve neyin işe yarayıp yaramadığını söyleyebilirim. Sizin forum alt tarafı dediğiniz sistem sayesinde ben belkide hiç tanıma fırsatım olamayacak insanlardan pek çok şeyi öğrenebildim. Yabancı forumlarda çoğu zaman daha sıkı bir moderasyon oluyor ve konular eğer aynıysa aynı başlık altında hemen birleştiriliyor çünkü aklın yolu bir.
  Tabii bu insangücü, zaman ve kaynakla alakalı bir durum. Türkiye'de böyle bir sistemi işletmek zor o yüzden şurada ne yapsak bizim elimizde.

  Bırakıp gitmek? Kendi adıma cevap verebilirim. Benim için ego açısından bir değişiklik olmaz. Var olmak için onay bekleyen birisi değilimdir. Başkası adına konuşamam herkes farklıdır. Fakat gitmek yerine burayı iyileştirip, buradaki arkadaşlara biraz faydam olmasını daha çok tercih ederim. Müziği geçtim, kaç sene İngilizce dersi görüp, İngilizce konuşamıyoruz, anlayamıyoruz. Onu geçtim, Türkçe okuyup yazarken insanların problemleri var. Bilen bilmeyene anlatacak elinden geldiğince, yani o alt tarafı forum dediğiniz mecra sayesinde bugün ücra bir köşede yaşayan arkadaşta buradan faydalanacak, fakat bu işin sistemini de öğrenecek.

  Zaten hiçbir milyonuncu defa açılmış başlığın altında kimseden yine mi aynı soru gibi soranı rencide edici bir cevap olmuyor. Ben denk gelirsem eski konunun linkini veriyorum. Başlığı açan arkadaşta problem gördüğü konuyu kişiye özel değil, buradan genele söylemeyi tercih etmiş. Burayı okuyan yeni arkadaşta belki bu sözleri üstüne alıp bir dahaki sefere ufak bir arama yapar. Yanlış birşey yok gibi.

  @Slaytanic lütfen kişisel alma yazdıklarımı, sen bir bakış açısını ortaya koymuşsun bende sadece başka bir bakış açısını dile getirdim. Muhtemelen on dakika yüzyüze konuşsak çok daha kolay anlaşırız ama yazı dili bazen böyle sert gibi durabiliyor vs..
   
 12. Düzenli olsun hepsi bir başlıkta toplansın diye kaç tane genel başlık açtım ama kimse sallamadı :)
   
  Kutay_ bunu beğendi.
 13. AKIRA, hackeiommi ve Shonage bunu beğendi.
 14. @masterofmasters a hak vermemek elde değil. Bırakın olan başlığı yeniden açmayı, bir olayı hatırlatayım size. Adamın biri (adam dediğime bakmayın) geldi "şu kaç paradır?" diye fiyat sordu. "Google'a yaz bir zahmet" deyince de Allah'ın pisliği, cahili, tembeli tuttu küfür etti!! Hem kel, fodul!

  Yukarıda örneğini verdiğim nitelikte, kendini şehzade, sadrazamın sol bilmem nesi zanneden çok. Böyle bir toplumdan foruma da kaliteli, araştırma meraklısı adam kaç tane gelir? Bıkkınlıktan soru başlıklarının çoğunu es geçer oldum artık.
   
  uvidinli ve masterofmasters bunu beğendi.
 15. Kısaca cevap vereyim: Hayır. Basitçe de şöyle yazayım: O sorunun 100 defa sorulduğunu bilmeyerek soracak ve cevaplayacaklar olacak, olmalı. Siz o sorunun 100 defa sorulduğunu biliyorsanız biryerlerde takılmışsınız demektir.

  Bundan 15 sene evvel aktif manyetik mi pasif manyetik mi diye sorduğumda da, o soru 100 defa soruldu diyenler vardı, şimdi de var. Sadece nickler değişti.

  Verdiğiniz linki de şimdi okudum; Siz o kalitede insanları bir araya getirin, işler kendiliğinden çözülür zaten.
   
  Son düzenleme: 21 Temmuz 2015
  AKIRA bunu beğendi.
 16. bence de inanılmaz rahatsız edici. insanın cevap verme isteği kalmaz, abuk subuk cevaplar gerer vs.
  fakat öte yandan hepsinin tek konu üzerinde yürümesi de konu kıtlığını getirir. hatta bunu bazı ıssız forumlarda görebilirsiniz. konuşulacak konuşulmuş, gelen okusun gitsin durumu almıştır.
  orta yol bulmak gerek.
   
  Slaytanic bunu beğendi.

 17. Peki görüşünüze saygı duyuyorum. Zaten bunun bir bakış açısı olayı olduğunu düşündüğümü söyledim.

  Aynı sorunun 100 defa sorulduğunu bilmemin sebebi arama tuşunu kullanıp çıkan sonuçları görmemdir. İlla ki bir yerlere takıldıysam bu fonksiyonu kullanma fikrinin faydalı olmasına takılmışımdır.

  O forumdakilerin bizlerden daha kaliteli olduğunu düşünmenizin sebebi aynı konuyu bir başlık altında tartışmayı ve değerlendirmeyi başarabilmiş olmaları olabilir mi? Bence o "kalite" yi yakalamak için o kalitede insanları ithal etmek yerine buradaki yeni kullanıcıları forumun nasıl verimli kullanılacağına dair gelişmeye teşvik etmek daha doğru geliyor.

  İyi forumlar dilerim.
   
  AKIRA ve uvidinli bunu beğendi.
 18. #iştebunlarhepkoreli

  İnsan bazen düşünmeden edemiyor azizim
   
  Kutay_ bunu beğendi.
 19. Her yeni kayit olan kisinin forumda basliklari karistirmadan kolayina geldigi icin yeni konu açıyor o yüzden bu başlığı bi hortlatiyim dedim yeni gitar alacak kisiler hadi bi nebzede son 2 3 günde yeni bir kişi bir soru icin 5 6 başlık açıyor forum baslik çöplüğü olmadan bence bişeyler bulunmali siz ne diyorsunuz abilerim
   
 20. sorun eğitim sistemimizde.. araştırma yapmaya, deneme yanılmaya, uygulamaya, keşfetmeye değil de ezberlemeye, test tekniğine, ıvır zıvıra dayalı eğitim süzgecinden geçen bir toplumun müzik forumu da bunu yansıtacaktır..
  tezgahtaki zeytinlerin tadına bakmadan "hangisi iyi?" diye tezgahtara sorup zeytin alıyoruz.. her tezgahtar da ya satmak istediği zeytini, ya kendi sevdiği zeytini, ya da başkalarının tavsiye ettiği zeytini öneriyor..
  afiyet olsun
   
  aiyiadam bunu beğendi.
Yükleniyor...

Bu Sayfayı Paylaş