Eski Akustik Gitarı Adam Etmece - Yardım

Herkese merhabalar,

Elime fotoğraftaki gibi bir akustik gitar geçti. Hatta aynı şekilde klasik gitar olanından da var. Gitarların markaları hakkında bir bilgim yok (zaten pek önemi yok gibi:) ) fakat gitarların şeklini, tipini çok sevdim. Bu nedenle akustik olanından başladım, kullanılabilir hale getirmek istiyorum.

Elektronik aksam paslanmış vaziyette. Manyetiği falan çalışıyor mu test etmedim (fotoğrafta manyetik çıkarılmış halde) ama benim için önemli olan sisteme bağlamadan düzgün ses alabilmek. Sap düzgün görünüyor. Bana geldiğinde köprü yoktu. El yapımı bir köprü ayarladım, tel taktım. Parlak, hoş bir tınısı var fakat bir sorunla karşılaştım.

Nasıl perdesiz gitarlarda akor basmaya çalışıldığında düzensiz bir ses çıkıyorsa, bunda da aynı problem var. Akor basarken sesler bütünleşmiyor. Bir de sustain çok az. Fretlerden şüphelendim ama fretler de sağlam görünüyor. Modifiye konusunda manyetik değişiminden başka pek bilgim olmadığı için buraya yazmaya karar verdim. Sizce sorun ne olabilir?

Yazdıklarımı okuma zahmetinde bulunan, yardım eden, etmeye çalışan herkese çok teşekkür ederim :)

IMG-20150524-WA0000[1].jpg

Akoraki kararsızlık neden anlamadım ama bu gitarın actionu da normalden kısa gibi zaten. C yada D drop denedin mi?
Gördüğüm kadarı ile pickguard ve üzerinde olması gerekenler yok. Hepsi tam kadro elinde mi bunlar? Elektrik aksam paslanmış ise cüzi bir rakama yenileyebilirsin.
Köprü yüksekliği, tellerin gerilimi ve yüksekliği için ideal mi? fretlerde buzz almayıncaya kadar indirebilirsin köprüyü. Zira truss rod yok. (zımpara ile ince ince, kontrol ederek)

Başka ne gibi bir toplarlamaya ihtiyacın var? gövde ve sapın tesfiyesi ve ardından cilalanması mı, yoksa daha farklı görsel (boyama, figür çizme, headstockta şekil değişikliği vs) değişiklikler mi?

NOT: Kuvvetle muhtemel 80'ler Çekoslavak yapımı. Bende bunun 7 tellisi var. Evet evet imalattan 7 telli :)

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Akoraki kararsızlık neden anlamadım ama bu gitarın actionu da normalden kısa gibi zaten. C yada D drop denedin mi?
Gördüğüm kadarı ile pickguard ve üzerinde olması gerekenler yok. Hepsi tam kadro elinde mi bunlar? Elektrik aksam paslanmış ise cüzi bir rakama yenileyebilirsin.
Köprü yüksekliği, tellerin gerilimi ve yüksekliği için ideal mi? fretlerde buzz almayıncaya kadar indirebilirsin köprüyü. Zira truss rod yok. (zımpara ile ince ince, kontrol ederek)

Başka ne gibi bir toplarlamaya ihtiyacın var? gövde ve sapın tesfiyesi ve ardından cilalanması mı, yoksa daha farklı görsel (boyama, figür çizme, headstockta şekil değişikliği vs) değişiklikler mi?

NOT: Kuvvetle muhtemel 80'ler Çekoslavak yapımı. Bende bunun 7 tellisi var. Evet evet imalattan 7 telli :)

Akordu düşürmeyi denemedim, çözüm olacağını düşünmemiştim ama deneyeyim. Pickguardın üzerinde olması gerekenler elimde ama paslanmış vaziyette. İş göreceğini sanmam. Pickguard yok ama ayarlarım, o sıkıntı değil.

Köprü yüksekliği şu anda çok az daha düşürülebilir ama çok fazla pay olduğunu düşünmüyorum.

Görsellik ve cila da şu anda ikinci planda. Tutarlı ses alamadığım takdirde zaten gitar pek bir işe yaramayacağı için görselliğin de önemi kalmayacak :)

Geri