Fret Sorunsalı

Arkadaşlar gitarın ilk üç freti bir değişik sanki ya. Radiustan kaynaklı belki ama, fret kalkması yok ama yanları açık kağıdın ucu giriyor yani. İlk üçü sadece. Normal mi yeni gitar çünkü normal değilse napayım?Gitarım sx sst57.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Tam olatak bahsettiğim;
20150628_164024.jpg
20150628_164126.jpg
(ön ve arka iki açı)

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Kalkmada cızlama olacağını duydum ki cızlama yok sert tuşe de dahi yok. Başka yardımcı olacak arkadaş var mı:)Buda çalarken olan açıdan
20150628_165751.jpg

Fretlerin kalkmış olduğu açık. Lakin sorular şunlar;

Gitarı ne zaman aldınız?
Ne zamandır bir yerde kendi halinde duruyor?
Durmuyorsa gitarı bi yere mi taktınız? (yada sizden önce takmışlar)
Fretler yeni mi çakıldı?
Klavye cilalandıktan sonra mı bu oldu?
Bu şekilde tasarımsal bir durum olamaz. Ancak kullanıcının kendi yaptığı bir değişiklik olabilir. Sap ayarında sıkıntı varsa, action düşük olduğunda buzz geliyorsa perdelerden, bu şekilde geçici ve zararlı da olsa çözüm yolu bulmaya çalışan arkadaşlar var. Açıkçası ilk 3 perdede olması beni düşündürdü.

Ve klavyenin yandan fotoğrafları da verir misiniz?

Sıkıntısız durum: Basit bir fret kalkması. Kolay halledilir.
Tehlikeli durum: Fretler çakılmadan önce kanallarında ağaç tozu kaldı ise nemle birlikte şişme yapmış olabilir ve bu halde iken fretler çakılmaya çalışılırsa, fretten geçtim frt kanalına hatta, klavyeye zarar verebilir.
Az tehlikeli durum: sap ayarında ve actionda problem vardır. Gitarın sapı ve klavyesi problemsiz ise, fretler, kanalları temizlenerek yerlerine çakılır. Ardından güzel bir truss rod, action ve entonasyon ayarı çekilir.

Son düzenleme:
Gitarı 15 Haziran da dore'den aldım. Hiçbir değişiklik yapılmadı. Sadece Ankaradan Tolga Abi biraz ayarladı. Ve ilk geldiğim zaman eve (ilk elektro gitarım) fretlerin hafif açık olduğunu fakat bir cızlama sorunu olmadığını gördüm. B
20150628_183408.jpg
u da tepeden;

Fretlerin kalkmış olduğu açık. Lakin sorular şunlar;

Gitarı ne zaman aldınız?
Ne zamandır bir yerde kendi halinde duruyor?
Durmuyorsa gitarı bi yere mi taktınız? (yada sizden önce takmışlar)
Fretler yeni mi çakıldı?
Klavye cilalandıktan sonra mı bu oldu?
Bu şekilde tasarımsal bir durum olamaz. Ancak kullanıcının kendi yaptığı bir değişiklik olabilir. Sap ayarında sıkıntı varsa, action düşük olduğunda buzz geliyorsa perdelerden, bu şekilde geçici ve zararlı da olsa çözüm yolu bulmaya çalışan arkadaşlar var. Açıkçası ilk 3 perdede olması beni düşündürdü.

Ve klavyenin yandan fotoğrafları da verir misiniz?

Sıkıntısız durum: Basit bir fret kalkması. Kolay halledilir.
Tehlikeli durum: Fretler çakılmadan önce kanallarında ağaç tozu kaldı ise nemle birlikte şişme yapmış olabilir ve bu halde iken fretler çakılmaya çalışılırsa, fretten geçtim frt kanalına hatta, klavyeye zarar verebilir.
Az tehlikeli durum: sap ayarında ve actionda problem vardır. Gitarın sapı ve klavyesi problemsiz ise, fretler, kanalları temizlenerek yerlerine çakılır. Ardından güzel bir truss rod, action ve entonasyon ayarı çekilir.
Hocam gitarı bir yere mi taktınız derken. Ha birde gitarı açarken abi aşağıdan getirdi kutusuzdu sadece klavye de bir kağıt vardı koruyan. Ne biliyim çalması baya zevkli gelmişti ilk heyecan tabi bende aldım.

Bir yere mi taktın derken, fretlerin kalkmasına sebebiyet verebilecek herhangi bir yer.

Do-re den yeni aldıysan güzel. Hemen götür ve yapsınlar. Nazik biçimde aldığında böyle olduğunu anlatırsan ellerinden geleni yaparlar. Bu zamana kadar neden bekledin ki?

Şimdi yandan bakınca çok ta ciddi bir durum gibi görünmüyor. İmalatta tam oturtmamışlar gibi. Sıkıntı çıkaracağını düşünmüyorum. Ama fretler yerine tam oturtulduğunda, tekrar bir truss rod ayarı ister sap. Bence, sap ayarı istediği zaman, hallettir.

Geri