Act Of Defiance

'Yabancı Rock Grupları & Sanatçıları' forumunda erenkavukcu tarafından 30 Haziran 2015 tarihinde açılan konu

 1. Biryer kaçırmadıysam grup ile ilgili başlık açılmamış, ben de yorumları merak ettiğimden dolayı bir başlık açayım dedim.

  Bilindiği üzere Chris Broderick ve Shawn Drover'in Megadeth'ten ayrılıp kurdukları yeni grup. Diğer elemanlar ise:

  - Matt Bachand: Bas
  - Henry Derek Bonner: Vokal

  21 Ağustos'ta ''Birth and the Burial'' albümleri çıkıyormuş. İlk singleları ise 'Throwback'.  Aslında bundan daha hafif müzik yapacaklarını sanıyordum ama beklediğimden ağır bir tarz çıkmış ortaya.

  Kendi fikrim olarak diyebileceğim şeyler ise: Broderick'in Megadeth'teki haline göre çok çok daha başarılı bir iş çıkarmış gibi görünmesi ( Dave mi izin vermiyodu anlamadım ki ). Onun dışında Drover da Megadeth'tekinden iyi iş çıkarmış bana kalırsa. Vokal bi garip. Bas gitarda genel metal gruplarının üzerine ekstra bir performans görmedim. Yalnız en çok ilgimi çeken şey bu ilk single 'Throwback'in temposunun bana acayip şekilde Slayer temposu gibi gelmesi oldu. Agresif bir müzik olduğu her halinden hissediliyor. Progresife çeken kısımları olan Thrash Metal tadında birşey olarak algıladım. Tanım da biraz garip oldu ama olduğu kadar :D Turkrock camiasının yorumlarını da merak ediyorum açıkçası.
   
  J-P, Orkan ve HasanB bunu beğendi.
 2. Bence chrise yakışmayan saçma bir tarz olmuş beğenmedim.ve chris tek gitar olarak çalıyor buda soundu düşük gösteriyor benim gözümde kalite olarak
   
 3. bas gitarist ortalama olmuş, çok öne çıkacak bişeyi yok gibi, vokal yapılan müzik için uygun olmuş ve beğendim. chris soloları ile megadeth zamanındaki sololarından farklılık gösterse de ritm açıdan bu kadar teknik bilen ve teorik bilgisi olan birine göre fazla tekdüze. shawn megadethdeki kötü bateri soundunu bırakmış ve çalınan müzik için güzel bir iş çıkarmış fakat shawn için dave onu engelliyor savı bence bitmeli. çünkü pek parlak olmayan klasik thrash bateristi gibi çalıyordu hem megadethde hem bu şarkıda
   
  sonofmustaine bunu beğendi.
 4. Genel olarak şarkı hoşuma gitti. Kulağa hoş gelen bi soundu var bence. Chris açısından ben de daha teknik riffler beklerdim ama bu tarz şarkılar içinde gayet uygun aslında. Şarkıyı duyunca kafam hafif sallamaya başladı yani genel olarak başarılı :D
   
 5. Bence grup genel olarak gayet iyi iş çıkarmış. Hoşuma gittiler. 1:18 de başlayan riff ve solonun girişi acayip gaza geçiriyor beni. Old school traşh gibi olmuş ama güzel. Ayrıca bu single albüm çıkınca genel olarak değerlendirmek daha doğru olur. Güzel güzel . :D
   
 6. Ben de genel olarak beğendiğimi söylemeliyim. Söylenilenlerin aksine ben şarkıdaki riffleri gayet beğendim. Teknik bir patlama yaşanacak bir temposu bir havası olduğunu düşünmüyorum şarkının. Böyle yüksek tempolu thrash bir parçaya ancak böyle bir riff yakışırdı bana kalırsa. Zaten şarkı gerekli yerlerde progresifleştirilmiş ve riffler de aksaklıklarla desteklenmiş. "Çok basit olmuş" denecek birşey bence yok ortada. Ha ama albümün diğer şarkılarında benim de tabiki Broderick'ten daha teknik beklentilerim var, ama bu şarkı tam tadında geliyor bana ne çok progresif olmuş teknik abartılmış ne de düpedüz basit bir thrash olmuş.

  Bu arada @Buckethead1907 arkadaşımız bahsetmiş Shawn'ın sınırlandırılma savı diye ama ben de pek sınırlandırıldığını düşünmüyorum kendimce. Aslında duymadım da Shawn'ın pek sınırlandırıldığını ama süper bir Megadeth fanı olmadığım için bilmiyor da olabilirim. Dave tarafından sınırlandırılan insanları hep en başta gitaristler olarak bildim ki Broderick'in bu şarkıda tek gitarist olarak çıkardığı bu performanstan sınırlarının biraz kalktığı aşikar. Shawn ise bana kalırsa sadece şarkıya uygun güzel bir iş çıkarmış. Diğer şarkılarda Megadeth'e göre göz alıcı bir fark yaratır mı bilmiyorum ama ondan öyle çok bi beklentim yok. Ama bizi şaşırtırsa güzel olur tabi.

  Şimdi asıl merak ettiğim bu vokalle böyle agresif güzel bir şarkı olmuş da. Bu albüm ne olacak. Slayer'ın Reign in Blood albümü gibi yüksek tempo birşey olursa böyle bence bu vokalle güzel olur ama diğer türlü vokalin nasıl bir iş çıkaracağını merak ediyorum :)
   
  Son düzenleme: 30 Haziran 2015
  Buckethead1907 bunu beğendi.
 7. hocam bence de sınırlandırılmadı hiç, shawnın yetenekleri bu imiş ve uymuş çalınan şarkıya fakat daha iyisini beklerdim ben bateriden klasik thrash bateri partları haricinde
   
  erenkavukcu bunu beğendi.
 8. @Buckethead1907 Shawn thrashten çok daha sert ve güçlü şeyler çalmak isteyen davulcuydu hatta çaldığı şeyler Menza dönemine göre 1 tık daha sertti Megadeth'teyken. Ayrıca Super Collider başta olmak üzere tüm albümlerindeki davul tonu bana gayet güzel geliyor.

  Şarkıyı müzisyenlerin eski işlerine kıyaslayarak dinlemediğimde fena olmayan bir oluşum var ortada.

  Chris'in Megadeth dönemine bakarsak kesinlikle Dave'in onu kısıtladığını falan düşünmüyorum, ne yani Megadeth gibi 30 yıllık gruba gelip Mustaine gibi bir müzisyenle, liderle çalışıp albümün yarısını Broderick mi yazacaktı. Arada rifflerini kullanıyordu sololarda da köpek gibi yardırıyordu. Şahsi düşüncem biraz fazla yardırıyordu makineleşmiş derecede iyi müzik bilgisi ve enstrüman hakimiyeti Megadeth'e gidecek bir durum değil bence. O yüzden birkaç yıldır gönlümde hep Jeff Loomis yatar mesela solo gitara. Çok daha parçayla birlikte giden, 40 saniye aralıksız "dırırırırırırırırırırırdırırırırırırırırırırırırdırırırırırırırırırırır" sweepten uzak ama komplekslik damlayan işler üretiyor. Ama bu şarkıda da daha ilk andan Chris 2 eli de fretboarda atınca dedim "Hah yine yardırmadan duramamış". Herzamanki gibi "makine" olarak devam ediyor. Ama arkadaki rifflerde işi daha iyi bilen birinin imzası olmayınca eski işlerden iyi olmasını beklemiyordum. Haklı çıktım kendi beğenime göre.

  Shawn'a bakarsak Dave'in şu an en ufak bir üzüntü yaşadığını sanmıyorum. Adler yanındayken adam ağzıyla kuş tutsa da Dave özlemez bence onu :D Yine de gayet güzel işler çıkardı Megadeth döneminde yaptığı şeyler daha iyi olabilirdi tartışılır ama hiçbir noktasında "şurası olmamış" dedirtmedi bana yıllarca. Burada da onun üstüne çalmak istediği soundu aldığı bi grup içindeyken görüyoruz yine istediği şekilde, içinde "geçmişten beklentisi olanları tatmin etmek" korkusu olmadan yardırırken görüyoruz bence. Çünkü hiçbir müziği oturup doktora tezi inceleyen profesör gibi virgülüne kadar detaycı ve kurala uygun incelememek lazım, müzik bir ruh meselesi, yeri gelir o hissi 3 akorla verirsin yeri gelir 5 sene çalışsan da çalınmayacak şeylerle. Bu adamlar da kendilerine hitap eden şeyleri ortaya koymuş.

  Başta da dediğim gibi geçmişlerine bakmadan incelediğiniz vakit, beklentiniz olmadan dinlediğinizde birbiriyle uyum içinde olup güzel işler vaadeden bir grup göreceksiniz bence siz de.
   
 9. shawn yaptığı müzik için güzel, yeterli. broderick için sınırlanıyor denemez çünkü 13 ve endgamede gayet teknik soloları var
  bateri sound seçimim atipiktir benim biraz, portnoy harici trampet soundları biraz kulağıma batar
   
 10. Şarkıyı dinledikçe daha beğenmeme ek olarak birkaç görsel yorum yapmak istiyorum :D

  Chris biraz triplere mi girmiş napmış öyle dişlerini sıkmalar falan. Ne anlama geliyor acaba ortalığa ağırlığımı koydum yardırmaya geliyorum tarzı bir havada çalıyor. Bir de gitar da bir garip, grup tutulursa jackson basar bunu signature olarak satar da satar valla. Önü kellyden arkası rhoadsdan headstocku soloistten yemiş garip ama şık bir tasarım olmuş bence.

  Grupla alakasız oldu ama paylaşayım istedim :oops:
   
 11. Bence geleceği olmayan bir grup. O vokal orda oldukça ve vokale gitar çalan biri gelmedikçe.
   
  sonofmustaine bunu beğendi.
 12. Vokali ben kendi adıma beğendim. Gitarist konusunda da sonuçta bu bir stüdyo kaydı grup gitaristsiz bile olsa ne farkeder ki. Zaten gitarlar 2 ayrı track olarak kaydedilmiş tek gitarla şarkı aynı tadıyla bence de çalınamaz. Hele ki böyle ağır müzik yapan bir grup için bir gitarist daha bence de şart, yoksa live performanslar pek hoşumuza gitmeyebilir. Ama ben stüdyo kaydı olarak tüm tracklerin Chris tarafından kaydedilmiş olmasından memnuniyetsizim diyemem. 1 gitar daha olsaydı keske de demem ama tabiki live da kesinlikle olmalı bence. Ya bi touring member almalılar ya da gruba 1 kişi daha dahil etmelile bana kalırsa.

  Gelecekleri hakkında ise şimdiden yorum yapmak istemiyorum. Birkaç parça daha çıksın ortaya o zaman geleceği olur mu olmaz mı daha rahat görürüz gibime geliyor :)
   
  MetalPlayer bunu beğendi.
 13. Hocam vokal bana cok itici geldi yırtınıyor resmen hiç sevmediğim bi tarz.
   
  sonofmustaine bunu beğendi.
 14. @MetalPlayer Şahsen ben çoğu böğürmeli gruptan tiksinirim mesela önümüzdeki ay istanbuldaki headbangerslı bi festival var bana göre salaklıktan ibaret yerlisinden yabancısına alayının böğürdüğü kafa "ütüleyen" bir etkinlik. Bi Exodus vardı en dinlenilebiliri o aralarında diye hatırlıyorum son line-upı incelemedim bile.

  Ama bu demek değil ki sana bana itici geldi diye grubun geleceği olmasın. Objektif bakınca adam Chris Broderick'in Shawn Drover'ın içinde olduğu oluşuma vokal yapmış o adamlar beğenmiş ki birlitke çalışmışlar. 17 yaşında grup kuran gençleri eleştirmiyoruz geleceği yok diyelim. Adamların yola çıktığı nokta bu ülkedeki tonlarca grubun "gelecek" olarak görebileceğinden bile ileride zaten, neden kassınlar ki? Bi selam sabahla wacken, hellfest vb alayını gezip dünyayı turlayabilecek isme ve finansa sahip adamlar burada sen ben itici bulduk diye hangi geleceği kaybetsin :D Bir de üstüne yaptıkları işi beğenen, geçmişlerinden dolayı destekleyen insanlar var yani sırf ismi ve parası olup yaktıkları iş kimse tarafından takdir görmedi diye bir durum yok. Ama sen dersen ki geleceği yok derken 5 seneye dağılır gider, o 5 senede birçok grubun 30 senede yapamadığı etkinliği yapar da dağıtır giderler.
   
 15. Bana biraz violator havası var gibi geldi. Brazillian Thrash Metal denilen nane yani, severim lakin arka arkaya dinlenmez. Ayrıca şarkıda Warbringer kafası da var. Açıkcası piyasada 2000'ler sonrası böyle şarkılar yapan 100 tane grup sayılabilir. Burada çalanların geçmişi Megadeth'le çalan, Jeff Loomis'le çalan, Arch Enemy vs vs filan olan insanlar olunca açıkcası daha özgün birşeyler beklerdim. Kötü mü değil, dinlenir ama kaç kere ? bir ya da iki kere.. hee iyimiş deyip geçer giderim. Bütün albüm böyle ise arka arkaya dinlenmez kafa bırakmaz yani.

  Ritim çok güzel, gaz lakin baştaki tapping'li solo manasız kaçmış arkasından böyle bir ritm gelince. Sanki kendisini kanıtlamaya çalışan 19-20 yaşlarındaki Asyalı'nın youtube kanalından Violator'a oradan Warbringer'a bağlayan bir şarkı olmuş. Chris Broderick'te bence Megadeth'de de devam eden gitar solosu sorunu hala var. Tamam, süper çalıyor teknik on numara, şarkılarının birçok yerini getir çal deseler baya baya uğraş gerektiriyor ama şimdi şarkıyı dinlesen tekrar başka yerde atıyorum 2-3 ay sonra sadece gitar solosu kısmı çalarken denk geldin, "aa bu chris broderick'in x grubuyla yaptığı y isimli parçanın solosu" diyebilecek misin ? Geçiştirmeli sololar yazıyor. Zaten böyle iş yapan binlerce insan var Dünya'da açın bakın youtube'a ne sweepler ne tappingler ama hangi birini hatırlıyoruz ? Biraz daha bend olayına asılsa arada es verse nefes alsak dinlediğimizi melodik olarak kavrasak da sevsek hoş olmaz mı ?

  Ayrıca bu şarkının girişindeki tapping'li kısmı konserde canlı çalarken merakla bekliyorum. Bu kadar temiz çalabilmesine imkan yok. Megadeth konserinde aralarda solo gitar çalarken birkaç kere tapping takıldı, hiç de temiz gelmemişti ses. Gitarda toka-havlu da kullanmıyor boş telleri susturmak çok önemli 8 parmak tapping'de yoksa kilise çanı ile gitar solosu karışık bir şeyler dinliyorsunuz. Stüdyo'da on kere kayıt edilmiş en güzeli seçilmiştir herkesin yaptığı gibi bir şey demiyorum ama konserde ne yapacak merak içindeyim.
   
  Son düzenleme: 2 Temmuz 2015
  erenkavukcu bunu beğendi.

 16. Neyse herif iki tane ele kulağa gelir şey koydu ortaya(üstteki ile birlikte)
   
 17. Grubu kurulduğu günden beri takip ederim, dinlerim. Ancak o günden bugüne düşüncelerim hiç değişmemiştir. Vokali gördüğüm anda "Abi kurt adam koymuşlar yeaa" dedim. Ve acayip itici bir vokal ; keza ses açısından da. Bas gitaristi acayip silik buluyorum. Tip olarakta çalım olarakta. Chris ortalığı dağıtmaya geliyorum havası verse de, grup barlarda 15-20 kişiye çalmaktan öteye gidememiştir.Büyük bir Chris Broderick fanıyım. Eski profilim >> @ChrisBroderick :D
  Edit : GRUP THRASH METAL YAPMIYOR (!)...
   

Bu Sayfayı Paylaş