Requiem For A Dream / Bir Rüyaya Ağıt

bu film herşeyiyle insanı tüketiyor.. ilk yarısında insan uyuşturucunun o kadar da kötü bişi olmadını düşünmeye başlıyor ve uyuşturucunun verdiği haza karşı içinde bi istek oluşuyor. ikinci yarısında ise bütün hayaller tersine dönmeye başlayınca ve her bir karakter yıkıcı bi sonla karşılaşınca insan elini eteğini çekiveriyor uyuşturucu fikrinden.
karakterlerden hangisinin daha loser olduğuna ise bi türlü karar verebilmiş diilim. ayrıca kızın o zencinin evinde yaptıkları diil ordan geldikten sonra kanepenin üstünde aldığı paraya sarılarak huzurla yatması daha çok koyuyor insana...

şimdi aklıam geldi shaun of the dead'i izlediyseniz filmde requiem for a dreamdki hızlandırılmış uyuşturucu kullanım görüntüleri ile dalga geçio çok iiyiydi bi bakın derim :LOL:

izlenmeli mutlaka...etkileyici müziğiyle birlikte sizi içine çekiveriyo! uzun süre etkisinden kurtulamadım! transpotting'den çok daha iyi !4 ayrı hayat'ın çöküşünü anlatan, ibretlik bi film!

mazoşistim sanırım geçenlerde oturup tekrar izledim ve noldu?tabiki yine kendime gelemedim,bu fime bayılıyorum ama kendimi çok kötü hissediyorum sonra ya... :cry:

Hayatım boyunca izleyebileceğim en iğrenç,en mide bulandırıcı film.İzledikten sonra 1 hafta boyunca yönetmeninden ışıkçısına kadar sövmüştüm.Ayrıca gösteriminden sonra (neredeyse) okulun sinema klubunun kapatılmasına neden olmuştur...

not:filmi izlemeyenler,bu yazıyı okumasın..(sonradan eklenmiştir)

ben requiem for a dream i izledikten sonra o kadar fazla etkilenmemiştim.çoğu kişinin aksine trainspottig i tecih ederim.aslında böyle bir kıyaslama ve ya filmleri tercih konusu haline getirmenin(ki zaten ortak noktaları uyuşturucu dışında alakasız filmler) anlamı yok ya..ama bir çok kişinin yapmış olduğu "trainspottingden daha iyi" düşünce aktarımlarına karşı cevap niteliğinde olmuş olsun..

filmle ilgili düşüncelerim;anneyi drama sürükleyen şey aslında uyuşturucu niteliği taşıyan kullandığı haplar değil,yalnızlığıydı..ve filmde tüm gidişatını takip edebildiğimiz dibe çöküş sadece bu hikayeydi..diğerleri,annenin çocuğunun kolunu uyuşturucu yüzünden kaybetmesi,çocuğun sevgilisinin uyuşturucu bulabilmek için bedenini satmak zorunda kalması ve çocuğun siyah arkadaşının uyuşturucu satıcılığı sebebiyle özgürlüğünü kaybetmesiydi ki bunlar ilk dram gibi içeriği fazla doldurulmuş nitelikte değil sonuç nitelikliydiler..tüm bu yaşanan sonuçların dramatik ağırlığı,sertliği ve de izleyenlere yaptıkları etki film için çok iyi yorumunu getirtebilir ki film zaten iyi bir film ama çok da iyi bir film değil bence..

acaip etkilendim.uzunca bi sure sahneleri aklımdan çıkmadı.birde soundtrackle birleşince adamin moralını bozmaya birebir.valla filmin son 15 dakıkasını izleyemedim.yemedi.zaten içimi kararttı yeterince.trainspotting i tercih ederim.en azından daha eglenceli.rfad son derece basarılı.filmdeki çöküş izleyenede yanısıyor.

ben filmi seyretmeden 1 yıl önce fln dinlemiştim müziklerini ve itiraf etmeliyim filmi ilk seyrettiğimde müziklerinden etkilendiğim kadar etkilenmemiştim. o kadar da ağır gelmemişti. ama sonra düşündüm de o ağırlık görselliğe anca bu kadar taşınabilirdi, daha fazlasını ne çekmeye ne izlemeye kimsenin gücü olmaz sanırım. iki ay boyunca walkmanimden çıkmamıştı o albüm. o dönem neden o kadar depresif olduğumu albümü dinlemeyi bıraktıktan sonra anlamıştım!!! insanoğlu birşeylere bağımlı olmadan (müzik, tv, uyuşturucu, çikolata veya bir insan) yaşayamaz kapitalizm de insanoğlunun bu özelliğinden gücünü alan bir düzendir uyuşturucu ve medya da bu düzenin en gözde araçlarıdır. film bana direk bunu düşündürdü. asıl hoşuma giden, filmin ahlak dersi vermeye çalışmaması. yani kötünün karşısında iyiyi gösterip bakın siz de böyle yaparsanız iyi olursunuz mutlu olursunuz deyip parmak sallamamış. bakın gerçek bu demiş ve çekilmiş. düşündükçe, seyrettikçe, dinledikçe üzülüyorum. darren aronofsky ve clint mansell büyük adamlar!!! :taptim

yok ya vcd filan nasıl ulke burası dostta gene isyan etmeye basladım "nasıl olmaz yaa" diye...zaten trainspotting de yok.allahtan divx var...bi gece trainspotting krizimiz tuttu.aramadıgım yer kalmadı.yok yok.dvd şirketi satısa vcd halınde sunmuyormuş

trainspotting in vcd si var ama iğrenç olduğunu düşünüyorum illa vcd leri türkçe yapmışlarya sçmışlkar içine allahtan requiem for a dream inde yok :D trainspotting de spud a sersem sick boy a sapık demişlerdi haha sevişme sahnesini kesmişler falan

En çok etkilendiğim filmdi sanırım film bitti ama ben bir saat öylece televizyona bakmışım. O gün etkisinden kurtulamadım. Süper filmdi zaten bu yüzden bu kadar etkilendik.

süper muhtesem kesinlikle ama kesinlikle izlenmesi gereken bir film. belki 10 kez izlemisimdir. her defasinda da aglamisimdir. çekimlerine söylenecek birsey yok özellikle madde alirlarken ne aldiklarini tam olarak göstermeyip etkileriyle belirtmelerine bittim. bu konudaki en ii film transpottingin özendirici etkisi olmas1na ramen bu filmden sonra kimsenin kimyasallara el süreceini zannetmiyorum.

Geri