Basgitarını Göster Ey Türkrokçılar :)

Ken Smith BSR5MW ve Yamaha TRB 5F perdesizim.
Ken Smith BSR5MW-Yamaha TRB5.jpeg

CONKLIN GT7. O zamanlarda Dingwall Hand made basgitarımı bu basgitarla takas etmiştim. Yunanistandan bir koleksiyoner, benim Dingwall u seri numarası 4000 olduğu için çok istemişti. Aklıma hep giden Dingwall'u getirir :)
Conklin GT7 3.JPEG

Peki o halde eskiden çaldığım bas gitarları yayınlamaya başlıyorum. Şuanda elimde olan basgitarlarım bunlar. Ayrıca bunlar benim bireysel baslarım.Burada paylaşmak istesem Maruszczyklerden bir sürü foto paylaşabilirim. Basları tanıtmak için ayrıca başka bir konu açmıştım zaten.Bunun da basçıların yararına olacak bir aktivite olduğunu düşünürsek bence gayet mantıklı.Peki şimdi soru şu bu durum neden sizi rahatsız etti.
Bas gitarlarla ilgili pek bilgim yok, yanlış anlaşılmak da istemem ama konu sanki Bas gitar göstermek/görmek değil de Maruszczyk markasının reklamını yapmak için açılmış gibi.

Fontu büyüttüm, rengi kırmızı yaptım ve kalınlaştırdım biraz; umarım anlaşılmıştır, iyi günler.

Son düzenleme:
Hocam yatik fret ne ise yariyor hep merak etmisimdir?
Selam. Fanned fret aslında el pozisyonuna göre elin şeklini alıyor. Ayrıca bu fret çakma stilinin, tellerin tansiyonu üzerinde olumlu etkisi olduğu söyleniyor.Ayrıca Kalın Sİ telini de uzatan bir sistem.Bu sayede daha kifayetli bir Sİ teli olduğunu düşünüyorlar. Fakat ben tüm bunların bir faydasını görmedim :) Sİ telini seviyordum fakat şuan çaldığım MARUSZCZYK Frog Omega headless'ın si teli bana daha oturaklı geliyor. Ayrıca şöyle bir dezavantaj yaşamıştım ve satma sebebim de buydu, normal standart basları çalarken ellerim yabancılık çekmeye başlamıştı.

Selam. Fanned fret aslında el pozisyonuna göre elin şeklini alıyor. Ayrıca bu fret çakma stilinin, tellerin tansiyonu üzerinde olumlu etkisi olduğu söyleniyor.Ayrıca Kalın Sİ telini de uzatan bir sistem.Bu sayede daha kifayetli bir Sİ teli olduğunu düşünüyorlar. Fakat ben tüm bunların bir faydasını görmedim :) Sİ telini seviyordum fakat şuan çaldığım MARUSZCZYK Frog Omega headless'ın si teli bana daha oturaklı geliyor. Ayrıca şöyle bir dezavantaj yaşamıştım ve satma sebebim de buydu, normal standart basları çalarken ellerim yabancılık çekmeye başlamıştı.
Teşekkür ederim hocam. Sormusken headless gitar ne ise yarar neden kullanilir onu da sorayım icimde kalmasın :)

Teşekkür ederim hocam. Sormusken headless gitar ne ise yarar neden kullanilir onu da sorayım icimde kalmasın :)
Selam tekrar, headless modası sanırım 80'li yıllarda başladı. Kafalı gitarlar ile headlesslar arasında bazı sound farkları illaki oluyor. Mesela iyi tasarlanmış bir headless, denge ve ergonomik olarak bence diğer baslara nazaran çok daha avantajlı. Fakat bunun yanısıra birçok basgitarist, bu görüntüyü pek sevmeyebiliyor. Ayrıca headlesslarda eğer manyetikler doğru konumlandırılmışsa, ilginç bir sound farkı oluyor.Biz buna bas gırlıyor diyoruz :) Bunun dışında sol eldeki rahatlık ve akordun çok zor bozulması da iyi yapılmış bir headless'ın avantajlarından. Bazı headlesslarda double ball denen çift tarafında yuvarlak olan teller kullanılır. MARUSZCZYK'lerin böyle bir zorunluluğu yok. Standart teller de, double ball tellerin de kullanılabildiği bir sisteme sahip. Ayrıca set-in denen sapın gövdeye girmesi ile oluşan bir construction'a sahip olduğundan sapla ilgili kolay kolay problem yaşatmıyor. Ayrıca motor kullanan arkadaşlar varsa headless'ı motorun arkasında taşımak çok daha kolay. Uçakta da inanılmaz rahatlık oluyor eğer kabin içinde taşınıyorsa. Mesela benim arabam küçük. Basgfitarımı bagaja koymam gereken durumlarda headless bagaja sığıyor :)

İncelemenin hepsini izleyemedim o yüzden olan bir şeyi söylüyorsam kusura bakma. Yutubda çekik gözlü bir adam var onun bas gitar değerlendirmeleri baya iyi. Aynı şeyi her turlu çalıyor baya bilgi verici oluyor. Rengi çok hoşmuş gitarın bu arada.

Geri