Boss Gt8 Ile Bullet For My Valentine Ve Türü Tonları..

'Elektro Gitar Ekipmanı' forumunda yakupnwo tarafından 5 Temmuz 2015 tarihinde açılan konu

 1. Selamun aleykum başlık biraz tuhaf oldu ama :) ben bundan 2 ay önce boss gt 8 aldım çok önerdiler analog tonlarına yakın diye fenada değil ama ne yapıyorum ediyorum eq ayarlarıyla bile oynuyorum bullet for my valentine tonları ve ona yakın tonlar alamıyorum sürekli oynuyorum hem karışık hemde bazen çok berbat seslerde verebiliyor yani. metalcore tonları istiyorum ama bir türlü yapamadım internettede bulamadım google amca yardımcı olmadı yardımlarınızı bekliyorum.
   
 2. Şimdi pek hatırlamasam da yardımcı olmaya çalışayım. Boss gt-8 aslına bakıldığında duruşu ve yaptığı iş ile gerçekten fena sayılmıyacak bir alettir. Hatta vakti zamanında opet gibi gruplarında sanırım kullandığı bir pedaldı. Neyse, bence Boss gt-8 in bir kaç dezavantajından birisi aletin üstündeki kontrol panelinin fazlasıyla karışık olması ve aleti bilgisayara takmak için usb değilde midi kablosu gerekli olması. zaten bunu gören boss firması gt-10 u çıkararak bunları değiştirdi.

  Benim bildiğim .syx uzantısı olan hazır patchleri indirebiliyorsun. Kulak ile elden analog şekilde yapmak biraz zorlar adamı. Ama bunu hazır patch indirerek giderebilirsin. Neyse çok uzatmayalım, ilk iş bir tane midi kablosu alacaksın. Bilgisayara bağlayacaksın. Oradan işine yarayacak .syx dosyalarını bulacaksın. Mesela şurada paylaşmışlar bak istersen

  Boss GT-8 / GT-10 Patch Paylaşımı -

  MyGitar.com Gitar Forumları
   
 3. çok teşekkür ederim banada çok iyi olduğunu söyledikleri için almıştım ama hayal kırıklığına uğradım.. gerçi ayarlamayı yapamamışımdırda... hangi siteden indirebilirim patchleri? birde midi kablosu sadece yetiyormu? ses kartına ihtiyaç yokmu? onu bossa atmak için napmam lazım tam olarak ayrıca biraz değil çok çok karışık ben hayatımda böyle alet görmedim. yani gördümde bu en karışıklarından :))
   
 4. yok aslında karışık değil ortalama 1 ayda kendini güzelce ele veriyor. Aslında turkrock formlarında konu açma konuyu araştır. Bir arkadaş bayağa onun profu olmuştu. Herşeyini yazmıştı. Ben eski bir kullanıcıyım. Lakin,
  -ses kartına ihtiyaç yok
  -sadece çift başlı midi kablosu kafi
  -tonu bilgisayara yüklüyorsun, bilgisayardan .syx dosyası indiriyorsun(istediğin tonu) sanırım gt-8 in wah pedalını bir kez indir kaldır yapınca o seçtiğin tonu içe alıyordu. Durum bu.

  ayrıca her pedal ilk zamanların da biraz kafa karıştırır.
   
 5. Haklısın, çok teşekkür ederim peki kendi yazdığımız prosesorun içerisnde olan tonlardan yola çıkarak ne derece bir ton yazabiliyoruz en iyi ne sonuç veriyor?
   
 6. gt-8 Amfi modellemeleri açısından başarılı bir alet değil. 2 kere lıp sattım zamanında. tonlarımı hep amfiden aldım. Prossesörü delay chorus gibi amaçlarla kullandım.
   
 7. GT-8 aslında diğer prosesörlerden daha karmaşık değil. Diğerleri gibi birçok fonksiyon bir tuşla ayarlanmıyor, her bir ayarın kendi düğmesi var. Bu aslında kolaylık bence. GT-8'i bilgisayardan kontrol edebilirseniz çok daha pratik hale gelir ve beliniz ağrımaz. Bunun için GT-8'i MIDI yolu ile bilgisayara bağlamalısınız. İki yolu var;

  1- MIDI in-out fonksiyonu olan ses kartınız varsa ucuz basit iki MIDI kablosu satın alıp GT-8'in MIDI giriş çıkışlarını ses kartına bağlarsınız ve ücretsiz ''GT-8 floorboard'' yazılımını bilgisayarınıza kurarak tüm fonksiyonlara kolayca erişebilirsiniz.

  2- Ses kartınız yoksa bir ucu USB diğer ucu iki MIDI olan (örn. M-audio'nın kazık fiyatlı kablosu) kablolardan satın alıp yine GT-8 floorboard ile bilgisayardan kontrol edebilirsiniz.

  Yalnız şu var ki bu yöntem sadece GT-8 ile bilgisayar arasındaki veri alışverişi için. Ses bağlantısı için R ve L analog çıkışları ya da digital out'u ses kartına (veya anakartın line girişine) bağlamalısınız.

  Ev içi kullanacağınızı düşünerek, GT-8 amfiye bağlanabilir ama en iyisi biraz iyice bir çift hoparlör alıp GT-8'i stereo olarak bilgisayardan dinlemek. Bu şekilde kullanırsanız hem daha doğal bir ton alırsınız (GT-8'de output line-phones seçilmeli) hem de bir Cubase gibi bir DAW da kullanarak sayısız vst yazılımları ile kombinasyon yapabilirsiniz. Örneğin Gt-8'in preampını kullanıp, kabin modellemelerini kapatıp Redwirez gibi bir yazılımdan farklı bir kabin modellemesi seçebilirsiniz.

  Ancak bu işlere acemi iseniz bence şimdilik sadece GT-8'i tanımaya başlayın. Bence GT-8 cidden güzel alet ve halen son derece kullanışlı. GT-10'u geçiyorum direk, Gt-100'den ton olarak belirgin derecede kötü değil. Genel Boss sound'u denilen ton hakim hepsinde. Seveni var sevmeyeni var.

  Çok tabii ki bu paraya metal tonlarında asla bir Mesa ya da Marshall lambalı amfinin organik kütür kütür tonlarını alamayacaksınız ama bunu iyice bir şekilde taklit edebileceksiniz. Modelleme=taklit.
   
 8. Yalnız şu var ki bu yöntem sadece GT-8 ile bilgisayar arasındaki veri alışverişi için. Ses bağlantısı için R ve L analog çıkışları ya da digital out'u ses kartına (veya anakartın line girişine) bağlamalısınız.

  şu kısmı anlamadım şimdi mid kablosu aldım pcye bağladım, mid kablosu dışında başka birşeye ihtiyaç varmı?
   
 9. MIDI kablosu ses sinyalini iletmez demek istiyorum. Eğer ses kartınız yoksa bir adet stereo büyük erkek jack-dişi mini stereo jack dönüştürücü alıp bunu GT-8'in kulaklık çıkışına takıp, iki mini stereo jack uçlu kablo ile bilgisayarın line girişine bağlayabilirsiniz.
   
 10. nasıl yapılacağı hakkında hiçbir fikrim yok yardımcı olurmusunuz?
   
 11. 1- Bunu http://urun.gittigidiyor.com/bilgis...-disi-to-6-3mm-civi-jak-jack-ceviri-169106558 (herhangi bir elektronikçi satar, en ucuzu 1 TL en janjanlısı 20-30 TL)

  2- ve bunu 6 ft - 3.5mm to 3.5mm Auxiliary (Aux) Audio/MP3 Cable Adapter (bildiğin iki ucu stereo mini jack kablo, evde vardır muhtemelen)

  satın alıp, 1 numaralı alet GT-8'in phones çıkışına, 2 numaralı kablo ise 1 numaraya ve bilgisayarın line girişine. Voila! GT-8'in stereo keyfini bilgisayar hoparlörlerinden almaya başladın.

  Yannız GT-8'deki ''Output select'' tuşuna basıp output lines/phones seçmelisin ki kabin simülasyonları açık olsun.

  E artık Boss'un sitesinden GT-8 manual'ı indirip güzelce okursun.
   
 12. 1- Bunu http://urun.gittigidiyor.com/bilgis...-disi-to-6-3mm-civi-jak-jack-ceviri-169106558 (herhangi bir elektronikçi satar, en ucuzu 1 TL en janjanlısı 20-30 TL)

  2- ve bunu 6 ft - 3.5mm to 3.5mm Auxiliary (Aux) Audio/MP3 Cable Adapter (bildiğin iki ucu stereo mini jack kablo, evde vardır muhtemelen)

  satın alıp, 1 numaralı alet GT-8'in phones çıkışına, 2 numaralı kablo ise 1 numaraya ve bilgisayarın line girişine. Voila! GT-8'in stereo keyfini bilgisayar hoparlörlerinden almaya başladın.

  Yannız GT-8'deki ''Output select'' tuşuna basıp output lines/phones seçmelisin ki kabin simülasyonları açık olsun.

  E artık Boss'un sitesinden GT-8 manual'ı indirip güzelce okursun.
   
 13. ben daha önce ses sistemime bağlamıştım pcnin, 2 sindende var da bu şekilde atıyormu tonları mid kablosundan pcden ton atmayı tam anlayamadım :S bugün marshall 50dfx aldım 4 cable method ile bağladım tonlar aynı hiç değişen birşey yok gerçi olamazda :D aklım uçtu ton yazamıyorum heleki eq ayarını hiç yapamıyorum çoğu şey eq ayarında sanırsam bu anlattığın şekil mid kablosunu pcye bağlamayı gereken malzemeleri de yapacağım işlemleride söylesen çok minnettar kalırım kardeşim! Allah razı olsun.
   
 14. 4 cable method mu, gayet iyi. Sen Eq'yu boşver. GT-8'de iyi ton ayarlayabilmek için olabildiğince basit ve sade başlamak gerekir. Güzel bir clean ton istiyorsan mesela seç JC-120 ya da twin clean seç, biraz reverb, istersen biraz da delay tamam. Daha sonra kulak zevkine göre küçük değişikliklerle devam et. İlerleyen zamanlarda herşey oturacak kafanda. Analog setup gibi düşünmek gerekir, ama hiç analog setup ve efekt kullanmamış birisi için prosesör de haliyle karışık gelebilir. Hep basit düşün; drive için seç BG drive ya da ms gain zevkine göre, dilersen üzerinde overdrive pedal koy, drive değerini abartma (50-60'ı geçmesine gerek yok), sonrasında delay belki. Hiçbir parametre abartılı değerlerde olmasın. GT-8'in çoğu hazır preseti çöptür ama bazıları harikadır ve iyi bir başlangıçtır, onları modifiye edebilirsin. Bu şekilde başlarsan kötü ton alman imkansız. Ayrıca hiçbir zaman arkadaki level düğmesi yarıyı geçmesin.

  GT-8 PC MIDI bağlantısı sadece GT-8'i bilgisayardan kontrol edebilmen ve hazır presetleri kolayca yükleyebilmen için. Bir kolaylık ama olması şart değil. Ya MIDI in-out olan ses kartı ya da MIDI-USB kablolardan gerekiyor. Sonrasında GT-8 Fxfloorboard yazılımı ile kontrol edebileceksin. Bu donanımı edindiğinde gerekirse yine yardımcı olurum.
   
 15. Anaolg setup dizmemiş, amfi kullanmamışsanız herhangi bir prosesörü anlayamassınız. GT-8 se çok karışık gelir. Durum oyle ise Benim tavsiyem Bir preamp+ Drive reverb chorus gibi pedallarla başlamanız.
   
  antbalci bunu beğendi.
 16. çok teşekkür ederim aslında dediğin doğru bazı tonları çok iyi, daha önce ben kullandım prosesor digitech rp70 im vardı az çok anlıyorum ama bu alet bi hayli karışık. bu ms gain bg drive çok çok kötü tonlar inanılmaz benim şuan bu prosesorum digitech rp 70ten farklı değil :D dediğin modda gidecem fakat ne kadar kurcalarsam kurcalıyım değişmiyor bu amfiden önce 10 watlık amfiye bağlıydı dedim belki ses ondan bukadar kötüdür. yok değişen pek birşey yok ses daha çok gürleşti hacimleşti falan ama ton yapısı hala aynı birde 4 cable method damı kalsın alet yoksa değiştirimmi? birde birşey daha soracam şimdi ben beğendiğim tarz müziğin veya grupların tonlarını indirip atabiliyormuyum? öyle bir imkan varmı?

  benim ihtiyacım olan sadece bu değilmi MIDI-USB
   
  Son düzenleme: 11 Temmuz 2015
 17. daha önce digitech rp70 kullandım, ayrıca analog alacak param yok :D
   
 18. Uzun bir süre gt-8 kullanıcısı olarak şunları söyleyebilirim. Öncelikle Gt-8 çoğu sitede bahsedildiği üzere öyle çok karmaşık bir alet değil. Oturulup adam akıllı kurcalandığında en fazla 2-3 gün içerisinde aşina olunabilecek bir alet. Fakat Gt-8 in amfi simülasyonu açısından ne kadar başarısız bir alet olduğunu bir tane ms shakti edinince anladım. Arada dağlar kadar fark var. Simülasyon haricinde diğer efektler hiç fena değil. Fakat sadece efekt için processor kullanmanın gereksiz olduğunu düşünerek aleti sattım üstüne bir ms shakti ve ts9 edindim. Kafam rahat :)

  Edit: Gt-8'de gitar tonu ayarlama konusunda başarısız olduğumu düşünerek yaklaşık 70 liraya bir midi kablo edindim, internetin altını üstüne getirip alete birçok ton attım. Fakat çözüm olmadı. Elde ettiğim tonlar, ya benim yazdıklarımla eşdeğerdi, ya da daha kötüydü. Sizin de benzer sonuç alacağınızı düşünüyorum :)
   
 19. yapma yaw napcam ben yaw ben bu aleti analog tonlarına yakın ses verdiği için gt 10dan daha iyi olduğunu düşünerek aldım zuhal müzikte çalışan biri bana önerdi adam 4 yıl kullanmış, belkide attığın tonlar başarısızdır olamazmı illaki vardır ya güzel ton yokmudur
   
 20. Gt serisinin modeli yükseldikçe tonlarının dijitalleştiği doğrudur. Yani zuhaldeki adam doğru söylemiş, Gt-8, Gt-10'a göre analog tonlarına daha yakındır. Ton atma konusunda ise dedalarca farklı farklı sitelerden denedim. Olumlu sonuç alamadım. Denemekte fayda var hocam, belki olumlu sonuç alırsın.
   

Bu Sayfayı Paylaş