Wiring Şeması Sorunsalı

'Müzik Teknolojileri ve Kayıt Forumu' forumunda Zengin Muhendis tarafından 6 Temmuz 2015 tarihinde açılan konu

 1. Arkadaşlar proje gitarımı tamamen bitirdim tüm ayarları yaptım sayılır ancak bu devre bağlantı olayı 2 gündür sinirimi bozdu. Biraz yardım almam lazım. Elimde şemalar var. 1 adet dimarzio 1 adet seymour duncan 1 volume ve 3lü switch olarak bağlayacağım. Dimarzio ve seymour arasında tek fark birinde switche kırmızı kablo diğerinde siyah kablo gidiyor. Adam gibi ses gelmiyor jak ı takınca. Kullandığım şemalar ve gitarın durumunu belirten fotolar aşağıda. Bir yardım edin sorunum ne :)
  image.jpg
  image.jpg
  image.jpg
   
  HasanB bunu beğendi.
 2. Durum çok karışık :D sinyal kablosuyla ilgili bir sorun olabilir potun ortadaki ekine bağlamayı denesene bana da olmuştu ben öyle çözmüştüm sorunu bide dimarzio ile seymour duncan kablo renkleri farklı
  image.jpg
   
 3. Kablo rengi olayını hallettim onlarda sıkıntı yok şuan. Şu ikinci attığım resimde iki tane solder var potun üzerinde. Ben iki bare iki yeşil kablo ve slevee diye geçen jak girişine giden kabloyu topluca lehimledim. Bunun etkisi olabilir mi? Bi de hangi kabloyu ortaya bağlayım anlamadım :D
   
 4. Hocam potansın sol bacağından switche giden kabloyu yanlış yere (şaseye) bağlamışsın gördüğüm kadarıyla. Potanstan switche giden mor ve turuncu kabloyu değiştirmen gerek.
   
  HasanB ve Zengin Muhendis bunu beğendi.
 5. İlk öyle yapmamıştım hocam ama 2. attığım resimde şaseye bağlamış sanırım. Ona bakıp öyle yaptım. Bir düzelteyim onu bakayım:)
   
  HasanB bunu beğendi.
 6. Diagramdaki gösterim ters olmuş :) Kalın demirli olan şase, iki bacaklı olan da manyetiklerden gelen sinyali potansa ileten kablonun bağlanacağı yer.
   
  Zengin Muhendis bunu beğendi.
 7. peki hocam toprakların hepsini tek bir yerde toplamam doğru mudur ? yani volume potunun üzerinde hepsini birden toplamam.
   
 8. Hocam neredeyse müzik markete götürüp onlara yaptıracaktım beni masraftan kurtardın çok sağol. Taş gibi oldu sıfır dip gürültüsü. Toprak hattını claw a değil de direk floydun bloğuna yaptım çok daha azaldı dip gürültüsü :)
   
  insanatomystic bunu beğendi.
 9. Tek bir yerde toplamanın bir sakıncası yok. Aşağıdaki resimdeki gibi cebin içini ve kapağın arkasını komple iletken bir levhayla kaplayıp toprağı oraya da bağlarsanız dip gürültünüz daha da azalacaktır.
  ActiveElectronics.jpg
   
  Zengin Muhendis bunu beğendi.
 10. Ben rahatladım vallahi :)
   
  HasanB ve Zengin Muhendis bunu beğendi.
Yükleniyor...

Bu Sayfayı Paylaş