Gitar Ve Ekipman Yardımı

'Elektro Gitar ve İcra' forumunda vaibey tarafından 8 Temmuz 2015 tarihinde açılan konu

 1. Abilerim-kardeşlerim, dün elimdeki tüm ekipman ve gitarımı elden çıkarıp bir yenilenme işlemi başlattım. Sattığım gitar Epiphone Les Paul Custom. Amfi ve prosesörümü söylersem heralde ban yerim o yüzden hiç girmiyim o konuya.
  Derdim şu, ne kadar iyi gitarım da olsa ekipman çöp olduğu için gitardan istediğim tadı anca stüdyolarda alabiliyordum. Şimdi elimde gitarla ilgili birkaç seçenek var.

  DBZ Premier Barchetta STFR (Bu gitarı hiç elime almadım, özellikle deneyimli birinden yorum almak isterim)
  IBANEZ RGT42DX - NECKTRU KORE -
  Epiphone Les Paul Custom EMG 81/85
  Schecter Hellraiser c1 fr EMG 81/85

  --- Hepsi 2.el ----

  Aralarındaki en pahalı gitar Hellraiser ve benim de kalbim ondan yana ama bütün paramı gitara basıp tekrar aynı şeyleri yaşamak istemiyorum. Bütçemi 1500 olarak düşünebiliriz. Sizce hangi gitarı seçmeliyim ya da başka öneriniz varsa onları da duymak çok isterim. Gitarımdan zevk alabileceğim bir prosesör veya ses kartı önerinizi özellikle bekliyorum. Şimdiden çok çok teşekkür ederim
   
 2. Selamlar. IBANEZ RGT42DX klavyesi çok rahat elinizde kayıyor resmen. Floyd rose sistemi (Edge Zero III) akort sorunu yaratmıyor genellikle. Ancak gitarda stok olarak gelen inf1 inf2 manyetikler sizi pek tatmin etmeyebilir ancak kendi kişisel zevkinize göre yapacağınız manyetik modifikasyonlarıyla halledebilirsiniz. Benim önerim eğer imkanınız varsa Schecter Hellraiser olacaktır.Manyetikler EMG 81-85 olduğu için ton aralığı daha geniştir IBANEZ RGT42DXe göre.DBZ gitarlar da işçilik ve kalite konusunda üst düzeydedir. Alıp da memnun olmayan görmedim. Bu konuda daha donanımlı olan arkadaşlar da söyleyecektir tabi önerilerini benim diyeceklerim bu kadar. ( eyyorlamam bu kadar :D ) İyi forumlar dilerim.
   
 3. Ibanezin edge floyd rose'undan bir kere dilim yandı ama gitar üstünde DİMARZİO AİR NORTON VE D-SONİC manyetikler var, beni çeken bi o kısım var. DBZ yi de uygun bi miktara kapatma imkanım var yani kalan parayla orta halli bir prosesör/ses kartı alabilirim. Çok teşekkür ederim yorumlarınız için, kesinlikle değerlendireceğim
   
 4. Tarz nedir? Yelpaze geniş ise ses kartı ve AmpliTube tarzı programlara da yönelmeyi düşünebilirsin. Bu kısımlar uzmanlık alanım değil ama, içinde hem amfi hem de analog pedal modellemeleri barındıran programlar mevcut.
   
 5. Tarz genel olarak metal. Tek isteğim kulağıma dijital bir distortion sesi gelmemesi. Temiz sesler alabileceğim bir alet istiyorum. Eğer önerebileceğiniz marka/model varsa not almak isterim
   
 6. Ses kartı benim uzmanlık alanım değil maalesef. Sağlam bilgi için forumları deşmek gerek. Ama ses kartı ve programlar eşliğinde alınan sonuçlar benim bayağı dikkatimi çekti. Thomann sitesinde 75 euroya kadar ses kartları var. Dezavantajı, kargonun 30 euro olması.

  Grup, sahneye çıkma durumları varsa eğer, Line6'nın POD serisi prosesörleri de öneririm. Direk miksere girerek dahi iyi sonuç alınabiliyor.
   
 7. Anladım. Sanırım gitar olarak DBZ yi alıcam. POD konusunda kararsızdım açıkçası. Yorumunuz üstüne sanırım denemem gerektiğine kadar verdim. Çok teşekkür ederim
   
 8. DBZ'yi denemeden girişme derim. Elindeki Epi hayli iyi bir gitar zira. Ses kartı olsun, POD olsun bunlar modelleme üstüne kurulu teknolojiler olduğu için gitarın manyetik çıkışı falan çok mühim bir detay değil.
   
 9. Dostum, seçenek olarak sunduğun gitarların hepsi çok farklı kalitede ve farklı fiyatlarda. Uzun süredir Dbz kullanıcısıyım ama bu alternatifler arasında Schecter bana daha çekici göründü açıkçası. Ancak, Dbz' yi çok çok uygun bir fiyata alma şansın varsa kaçırma derim. Geçmiş yıllarda Ibanez' in de orta üstü bir gitarını kullandım ve beni pek tatmin etmemişti, o yüzden Ibanez konusunda yorum yapmak istemiyorum. Epiphone ise bana göre bu seçenekler arasında en vasat olanı. 1500 tl öyle sınırda bir rakam ki... iyi bir amfinin yanına vasat bir gitar ya da iyi bir gitarın yanına vasat bir amfi almak zorunda kalman çok muhtemel.
   
 10. Schecter i alırsam uzun bir süre para toparlamaya çalışıp ekipman alıcam. DBZ Premier Barchetta STFR araştrdığıma göre iyi bir gitar ve bana gerçekten çok komik bir fiyata gelicek. Bu da şu avantajı doğuruyor düzgün bir prosesör veya ses kartı. Amfi almak çok istiyorum ama apartmanda kullanmak sıkıntı yaratıyor. 15W lık bir amfi ne kadar tatmin eder sesi açamadıktan sonra diye düşünüyorum. Sizce nasıl bir kombinasyon yapmalıyım Schecter i alıp beklemeli miyim yoksa DBZ yi alıp ekipman arayışıma devam mı edeyim?
   
 11. Epiphonu güzel bir kârla dün sattım. Elime o sayede biraz daha para geçtim açıkçası. Kötü mü ederim DBZ yi almakla?
   
 12. Eksik yazmışım diyeyim ben ona. "Önceden bilmediğin, çalmadığın hiçbir gitarı iyice denemeden alma" olarak düzelteyim onu :)
   
  vaibey bunu beğendi.
 13. Dbz gerçekten fiyatının çok üzerinde bir gitar ama üstadın da dediği gibi denemeden kesinlikle alma. Ben almadan önce gitarı bildiğim için gözüm kapalı aldım, sürprizle karşılaşmadım. Eğer daha önce hiç çalmadıysan mutlaka dene çünkü Dbz çok karakteristik ve kendine has bir gitardır. Denediğinde seni de tatmin ediyorsa hiç kaçırma al ve kalan parayla da diğer ekipmanlarını alırsın. Bana göre düşük seste hiçbir amfi yeteri kadar tatmin etmiyor. Driveları çatır çatır duymadıktan sonra hiç kıymeti yok.
   
  vaibey bunu beğendi.
Yükleniyor...

Bu Sayfayı Paylaş