F/p Olarak Sx Mi? Başka Bir Gitar Mı?

Hindistan üretimine laf atacak arkadaşlar bi çekilsin. Çekildiniz mi? Tamam başlıyorum...

3 senelik gitarım Jackson JS32'yi bir süredir değiştirme durumuna gelmiş bulunmaktayım. Bazı arkadaşlarda benim gibi özdeşleştiği gitarını pek satmak/ayrılmak istemez. Fakat yeni ton arayışına girdiği zaman bütçe zorunluluğundan mütevellit mecbur kalıyoruz. Gitarın işçiliği gayet iyi o kadar zamandır sap ayarına bile ihtiyaç duymadım ki akort bile kaçırmıyor hala.
Kastettiğim sorunu ele alacak olursak clean tonda ki arayışım daha doğrusu single hissiyatı.

tumblr_moedtdQIbr1qcfymlo2_r1_1280.jpg
Fotoğraf bana ait değil ama gitar birebir aynısı. (Gitarist değilde alıcı gözüyle bakınca harbiden şekil duruyormuş gitar :D)

PRS Anısı :

Bir süredir PRS Custom SE24 gitarlara bakıyorum push pull özelliği ve PRS tonu hoşuma gidiyordu. Geçen hafta İstanbul'dayken Do-Re'nin iki mağazasına da gittim Anadolu yakasında ki gitar resmen ağlıyordu son perdeye biri küçük tornavida ile girmiş herhalde ki kazınmış. Nedendir bilmem fakat alt tellerin olduğu perde pozisyonunda beyaz lekeler de vardı. Yani pek 2000 TL verilecek bir gitar değildi. Tunelde ki mağazaya gittiğimde de aynı modelde push pull özelliği yoktu şaşırdım. Aynı şekilde iki gitarda da switch aynı farklıydı biri bildiğimiz Gibson tipi diğeri Ibanez tipinde ki gibiydi fakat push pull olayının bununla alakası yok switch farklı kombinasyonlarda da olsa farketmiyor ikinci el de satanlara da sorduğumda bilgisinin olmadığını söylediler. İnternette de bu konuda bilgi bulamayınca ikinci eline de 1500-1600 TL vermek zorunda olmak gitardan beni soğuttu.

PRS-SE-Custom-24-in-Tobacco-Sunburst-1.jpg prs-se-custom-24-tri-color-sunburst-653662.jpg

Meksika Fender Şekli :

Bu kez Fender'lere bakmaya karar verdim her ne kadar 21 perde sorunu olsa dai bütçe sorunu olduğu için Meksika Standard'ta karar kıldım. Ama bu seferde bir süre sonra humbucker arayacağım için Hot Rails takmak isteyeceğim. Ortalama bir ikinci el meksika standard + humbucker manyetik en az 1700 TL'yi bulacak. Jackson'dan Fender'e direk geçiş yapacağım için perde sayısı, klavye veya manyetik farkı benim için dezavantaja dönüşebilir. Bu yüzden de bütçeyi bu kadar zorlamanın bir anlamı yok diye karar kaldım.

fender-guitars-0144602502-0.png SHR-1.jpg

SX'lerin F/P Cazibesi :

Yine döndüm dolaştım bi SX'lere göz gezdireyim dedim kafamda ki onlarca koalisyon ve kombinasyondan Fiyat/Performans bakımından değecek bir şey yarattım. Vazgeçemediğim Jackson'ı satmak zorunda kalmayacağım. Fender kısmında bahsettiğim perde sayısı, klavye veya manyetik farkı benim için dezavantaj olmayacak çünkü gitarımı satmadan ikinci bir gitara sahip olmuş olacağım. Hatta istediğim o single tonu 300-350 TL gibi bir fiyata kapatıp ekstra bir manyetik gerekmeden bir aksilik olmadığı sürece bir kaç ay sonra ikinci el bir lambalı Laney Cub'lerden birine sahip olabilirim(Drive'ı pedallardan almayı düşünüyorum.). Şu anda amfi modellemesi MS Shakti twin'i di box ile kullanıyorum.

sx-sst-alder-na-elektro-gitar-24485-13-B.png cubamps.jpg

Karar! :
Bu 3 alternatiften en sonda yer alan SX Strat en avantajlı olan gibi görünüyor. İkincil bir gitar, istenen ton, hafifliği ve şekli ile her yere taşıma ve kısa bir süre sonra alınması muhtemel lambalı amfi ile çok paralar harcamadan kazanılacak ekstra güzel bir ton gibi artı yanları var. Fender kısmı ise bütçe zorlayıcı ve tatmin edici olmayabilir hatta pişmanlık hissi yaşatabilir. PRS'i zaten şu anda elemiş bulunmaktayım bilginizin olması için yazdım.

TurkRock ailesi olarak görüşleriniz benim için önemli. Marka ön yargısı nedeniyle iyi ve kötü yanları nedeniyle beraber bildirirseniz sevinirim.
Fotoğraflarla anlatıma destek verdim. Umarım detaylı ve anlatılabilir bir biçimde anlatabilmişimdir.

Garip, PRS'ler iyi gitarlardır oysa ki. Sana elde kalanlar veya vitrin ürünleri denk gelmiş olabilir. İkinci ellerinde dahi bahsettiğin kusurlara rastlamadım. Talih diyelim.

Strat istiyorsan, bir adım ileri gidip deneyerek alma şansın varsa ikinci el SX Ash da önerebilirim. Daha az modlama ister, malzemeleri 57 ve 62'lere göre daha sağlam.

Meksika Stratlara (kendi adıma) güvenemiyorum pek. Meksika alınacaksa, işçilik ve ton kalitesi açısından Standartın üstü modellere, reissuelara göz dikmek daha doğru geliyor bana.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Çokta vitrindekilerin denk geldiğini sanmıyorum açıkçası. Ama 31 Temmuz'da yurt dışından gelecek bir kısım PRS daha varmış.

Yani ikinci el olduktan sonra sorun yaratacağını sanmıyorum. Ama yine bir kaç model arasında gidip geleceğim SX'ler de.

Pek Fender piri değilim açıkçası daha önce Squierleri çalmışlığım var sadece. Öncelikle çok iyi bir gitar değil fakat F/P olayının bende yeri büyük :D

Fender açısından ben de hiç uzman sayılmam. Sağda solda denediğim kadarı ile konuşabiliyorum ancak. Son yılların Squierlarını da yüksek modeller haricinde (onlar da ucuz değil hani) çok güvenilir bulmuyorum. SX'in 57 veya 62'sini Squier'a defalarca tercih ederim.

Merhaba.

Elindeki gitar kesinlikle güzel bir gitar. Bir kaç farklı modelini denedim ve Hindistan üretimi diye dışlanacak ve rahatsızlık verecek birşey bulamadım. Ama ne anlatmak istediğini de gayet iyi anlıyorum.

Envayi çeşit strat kullandım, aldım, sattım, modifiye ettim yıllarca. İyi çalan birisi değilim ama gitardan iyi anladığımı düşünüyorum. SX eskiden muhteşemdi. Yani ilk 2000 başlarında çıkan seriler. Kesinlikle modifiye edilince Amerikan stratlara bile kafa tutarlardı. Tabi modifiye deyince gitar zaten Meksika stratların fiyatına yanaşıyor.

Şimdi günümüz SXlerine gelince kesinlikle deneyerek almak lazım. 57 ve 62ler hiç de iyi gitarlar değil. Ancak 10 kadar deneyip seçmek lazım. Yalnız Jackson'a alışan için kapkalın bir sap zorluk çıkartacaktır. Benim tavsiyem 1. alder, 2. ash olan modelidir. Fakat burgular yaramaz değişmeli (+75-100 TL. 2. el), köprü yaramaz, blok çok kötü, sustain sıkıntısı var değişmeli (+100-150 TL. 2. el) Manyetikler idare eder fakat kulağı nüans ayıran fazla dayanamaz değiştirmek ister işte o noktada da en az 2 SX alacak manyetiklere gözünü diker ve astar yüzünden pahalıya gelir.

Gelelim humbucker köprüyü split etmeye. İşte o noktada hep gözden kaçan şudur. Öncelikle split edince strat dizilimi için ortada ve saptaki singlelardan daha cılız bir ses çıkar. 2 humbucker varsa seste yarıya yakın bir düşüş olur ve pedalları, prosesörü o sese göre ayarlamak gerekir ki bu canlı çalan kişi için alternatif bir loop oluşturmak anlamına gelir. Prosesör kullanılıyorsa single pozisyonuna göre preset ayarlanır iş biter ama analog pedallar varsa iş sıkıntılı olur ve bu rahatsız eder. İkincisi, ben daha split edilince strat gibi ton veren bir tane bile humbucker görmedim duymadım. O işi yapan bir tane bilirim o da Seymour Duncan SH-3 Stag Mag. Onda da humbucker kullanımı hard rock ötesine geçmez. Metal tonları için yetersiz kalır. Bunu zaten Seymour Duncan firması da açıkça manyetiğin tanıtım sayfasında yazmış.

Peki ne yapmalı?

Bence 2. gitar şart. Yani o Jackson'ın yanına sadece single tadı için bir strat ama illa ki bir strat olmalı. Şöyle şıkır şıkır tonlar veren 3 single manyetikli bir strat. Bütçeye bakıp ikinci gitara yer açmak bence tek çözüm.

Merhaba.

Elindeki gitar kesinlikle güzel bir gitar. Bir kaç farklı modelini denedim ve Hindistan üretimi diye dışlanacak ve rahatsızlık verecek birşey bulamadım. Ama ne anlatmak istediğini de gayet iyi anlıyorum.

Envayi çeşit strat kullandım, aldım, sattım, modifiye ettim yıllarca. İyi çalan birisi değilim ama gitardan iyi anladığımı düşünüyorum. SX eskiden muhteşemdi. Yani ilk 2000 başlarında çıkan seriler. Kesinlikle modifiye edilince Amerikan stratlara bile kafa tutarlardı. Tabi modifiye deyince gitar zaten Meksika stratların fiyatına yanaşıyor.

Şimdi günümüz SXlerine gelince kesinlikle deneyerek almak lazım. 57 ve 62ler hiç de iyi gitarlar değil. Ancak 10 kadar deneyip seçmek lazım. Yalnız Jackson'a alışan için kapkalın bir sap zorluk çıkartacaktır. Benim tavsiyem 1. alder, 2. ash olan modelidir. Fakat burgular yaramaz değişmeli (+75-100 TL. 2. el), köprü yaramaz, blok çok kötü, sustain sıkıntısı var değişmeli (+100-150 TL. 2. el) Manyetikler idare eder fakat kulağı nüans ayıran fazla dayanamaz değiştirmek ister işte o noktada da en az 2 SX alacak manyetiklere gözünü diker ve astar yüzünden pahalıya gelir.

Gelelim humbucker köprüyü split etmeye. İşte o noktada hep gözden kaçan şudur. Öncelikle split edince strat dizilimi için ortada ve saptaki singlelardan daha cılız bir ses çıkar. 2 humbucker varsa seste yarıya yakın bir düşüş olur ve pedalları, prosesörü o sese göre ayarlamak gerekir ki bu canlı çalan kişi için alternatif bir loop oluşturmak anlamına gelir. Prosesör kullanılıyorsa single pozisyonuna göre preset ayarlanır iş biter ama analog pedallar varsa iş sıkıntılı olur ve bu rahatsız eder. İkincisi, ben daha split edilince strat gibi ton veren bir tane bile humbucker görmedim duymadım. O işi yapan bir tane bilirim o da Seymour Duncan SH-3 Stag Mag. Onda da humbucker kullanımı hard rock ötesine geçmez. Metal tonları için yetersiz kalır. Bunu zaten Seymour Duncan firması da açıkça manyetiğin tanıtım sayfasında yazmış.

Peki ne yapmalı?

Bence 2. gitar şart. Yani o Jackson'ın yanına sadece single tadı için bir strat ama illa ki bir strat olmalı. Şöyle şıkır şıkır tonlar veren 3 single manyetikli bir strat. Bütçeye bakıp ikinci gitara yer açmak bence tek çözüm.

Hocam dediğin gibi coil split olayını pek sevmiyorum ben de. Arkadaş single tonlarına yaklaşmak istiyorum demiş ancak anladığım kadarı ile strat tonlarını kasdetmiş. Bir kaç tane coilsplit gitar denedim ama hiç birinden hacimli ton alamadım. Bir strat neck tonunun yanına yanaşamıyorlar. Bu nedenle eğer ki coilsplit gitar alırsa, coilsplit arkadaşı kesmeyecek ve ilerde yine strat alacak :D

Sx strat düşünürsen kesinlikle deneyerek alman gerekecek. Hatta ikinci el güvenilir birinden alman daha mantıklı olur. Çünkü muhtemelen alacağın arkadaş aralarından seçip almış olacaktır.

Gelelim modifiye olayına. Köprü komple çöp. 100-150 arası meksika köprü alırsın ikinci el. Bi tusq üst eşik alırsın. Bir de burgu kaldı. Ben aliexpress de dolaşırken 5 $ a burgu seti gördüm. Bu ne len dedim aldım. Gitara o burguları taktıktan sonra gitar akort kaçırmaz oldu :D f/p ın dibine vurmuş adamlar. Tavsiye ederim. Mükemmel kaliteli şeyler değil ama iş görüyor ve shipping free 5$ :D

Küçük bir detaya değinmek istiyorum. Prs lerin model yıllarına göre değişiklik olabiliyor. Araba gibi düşünebilirsiniz, 2010 model 2014te güncellenmiş olabilir. Örneğin do-re den se245 cherry sunburst sipariş ettiniz kullanıyorsunuz. Fakat kendi sitesinde cherry sunburst yok, acaba sahte mi? Hayır, geçen sene o renk seçeneklerini kaldırdılar ve yeni seçenekler eklediler. Yani satılan tahminen 2013 model bir gitar.

Eski PRS SE custom 24'lerde (toggle switch'li ve gövdesi yuvarlatılmamış olan) coil split yok. Ancak bilen birisi 1-2 saatlik bir operasyonla coil split takabilir. Ve kendi PRS SE'lerime taktığım split potunu neredeyse hiç kullanmadığımı da ekleyeyim.

Bu gitarlarda sap manyetiğini split edip strat tonu alırım diye düşünüyorsanız, hayal kırıklığı yaşayabilirsiniz. Bence temel sebepler de sap humbucker'ının çıkışının düşük ve gövde ağacının maun olması.

@Zengin Muhendis vallahi hocam satayım diyorum iki gün sonra vazmı geçsem diyorum. Genelde bu kararsızlıklar hüsran ile sonuçlanıyor. O yüzden iyi bir seçim yapmak gerek. AliExpress olayına gelirsek orası benim sürekli sponsorumdur :D Gitar parçalarına daha önce bakmıştım bir kaç kez gayet ucuz, SX'ten sonra bir kaç kargo getirtmek muhtemel :)

@devastator split olayı hariç anlattıklarınız birebir kafamda olan şeylerdi bazı konularda da fikir sahibi oldum. İkincil bir gitar olan SX'e humbucker değil başka bir manyetik takmayı düşünürüm büyük ihtimalle. Manyetiğe kadar olan modifiyeler atlatılır şeyler manyetik kısmında maddi açıdan biraz dişi sıkmak gerekecek. Değerli görüşleriniz içi teşekkürler :)

@O.2. Elbette dediğiniz gibi olabilir fakat mağaza yetkilisinin konu hakkında bilgisinin olmaması, her denenen gitarda iç açıcı olmayınca malesef böyle bir başlık açıp sizin fikirlerinizi almak istedim.

@aiyiadam PRS'i tek gitar olarak düşünüyordum zaten fakat olay anlattığım gibi o yüzden başka gitarlara yönelmiş bulunmaktayım.

çalamadım ama fikir verir sana.Manyetikler;köprü dimarzio evo neck sap ise dimarzio super distortion.Gitar lespaul kasa maun gövde rosewood klavye.Amfi plexi modellemesi gain 12 civarı ekolayzır düz sayılır ve ara sıra ts ile boost ettim.Sondaki fuzz tonu yine bu pedaldan gelmekte sadece amfinin gainini arttırdım burada.

Sx sıfır alırsan modifiye etmek isteyceksin yine masraf, modifiyeli bulursan bir süre götürür. Ben bu süreç sonunda daha önce PRS kullanmış biri olarak aşağıdakini seçtim. Bir bak derim.
Pluton Music
Saygılar.

Tavsiye istiyorsan, bu gitarı ben de çaldım ve kesinlikle tavsiye ederim. Üzerindeki ek devre de hiç boşuna yapılmamış, duruma göre her şekilde gitarını ayarlamana olanak sağlıyor. Tonları aşırı lezzetli. Tabi @Shonage gül ağacı kullanıyor, ancak 4. pozisyon hastasıysan eğer benim gibi (pek fikrin yoksa dinle) daha çok maple tuşeyi uygun buluyorum ben. Bu gitarın 5. yani yalnızca sap manyetiğinden gelen tona bayılmıştım ben yanlış hatırlamıyorsam. Değil mi abi?

En son da fiyatını öğrendiğimde, çok şaşırmıştım. Klavyesi, sapı da gayet rahattı üstelik ancak ben tonal açıdan tavsiye ediyorum daha çok.

SX Amerikan ağaçtan yapılan modellerini tercih ediniz.
Sustein'i ve akort problemi yaşadım.
Üst eşiği değiştirdim. Arka kapağı açıp, yayları tutan vidaları daha ileriye doğru sıktım. Köprü daha stabil hal aldı. Tellerin resolansı artı.
Köprü manyetiğini humbucker çevirdim. Şuan çok memnunum.
İlk kez bir gitara harcadığım para ile ilgili bir şüphem yok. Fiyatı göre bence 10 kat kaliteli.
İlk kullanıcılara tavsiye etmiyorum. Çünkü bu bahsettiğim gibi ayarlar gerekebilir.
Elektro gitarları tanıyanlar için sıkıntı yok. Her türlü upgrade cevap veriyor.
Fender değil muhakkak ama gözleri bağlayıp test ettirsen çokta kimse ayırt edeceğini zandetmiyorum.

SX Amerikan ağaçtan yapılan modellerini tercih ediniz.
Sustein'i ve akort problemi yaşadım.
Üst eşiği değiştirdim. Arka kapağı açıp, yayları tutan vidaları daha ileriye doğru sıktım. Köprü daha stabil hal aldı. Tellerin resolansı artı.
Köprü manyetiğini humbucker çevirdim. Şuan çok memnunum.
İlk kez bir gitara harcadığım para ile ilgili bir şüphem yok. Fiyatı göre bence 10 kat kaliteli.
İlk kullanıcılara tavsiye etmiyorum. Çünkü bu bahsettiğim gibi ayarlar gerekebilir.
Elektro gitarları tanıyanlar için sıkıntı yok. Her türlü upgrade cevap veriyor.
Fender değil muhakkak ama gözleri bağlayıp test ettirsen çokta kimse ayırt edeceğini zandetmiyorum.
Selam. Size denk gelmiş o gitar. Daha dün gitarımı bakım için lütfiyeye bıraktığımda denemek için SX STL ALDER ile stüdyoya indim. Ampli Marshall çakmasıydı. Direk Drive katına geçtim. Gain'i sonuna kadar açtım ve ortaya çıkan sonuç inanılmazdı diyebilirim. Sustain fiyatına göre çok iyi bir kere. Clean tonları da tatmin edici. 350 TL'ye böyle bir performans beklemiyordum açıkçası. Ama dip gürültüsü alıp başını gidiyor.

Selam. Size denk gelmiş o gitar. Daha dün gitarımı bakım için lütfiyeye bıraktığımda denemek için SX STL ALDER ile stüdyoya indim. Ampli Marshall çakmasıydı. Direk Drive katına geçtim. Gain'i sonuna kadar açtım ve ortaya çıkan sonuç inanılmazdı diyebilirim. Sustain fiyatına göre çok iyi bir kere. Clean tonları da tatmin edici. 350 TL'ye böyle bir performans beklemiyordum açıkçası. Ama dip gürültüsü alıp başını gidiyor.

Zaten anlatmak istediğim bu. Fabrika'da malzeme montajı sırasında bir Luther ince ayar yapmıyor. sizin elinizi alıp, bazı parçaları sıkmanız gerekiyor. 3 veya 4 tel akort kaçırıyordu. inceledim. Kulakcığı oluşturan vida/somun gibi üstteki parçayı sıktım. akort kaçırma problemi çözüldü. Yayları gerdirince sustein arttı.
Sustein bloğunu kalınını veya titanium olanını hangi fendere taksan onunda performansı artırıyor.

Geri