Gibson SG Standard vs 1961 Reissue

Önümüzdeki ay içerisinde bu iki gitardan birisini edineceğim fakat hangisini alacağıma tam karar veremedim. 61 Reissue modeli sap ile gövde birleşim şekli açısından daha rahat gözüküyor fakat manyetikleri vintage karakterli. Manyetikleri değiştirmek sorun olmaz ama iki gitar arasındaki fiyat farkını (eBay için konuşursak ortalama 300$) hakeden / haketmeyen unsurlar nelerdir? Eğer bu iki gitardan birisine ( veya ikisine de :LOL: ) sahip olan veya daha önce kullanmış / denemiş arkadaşlar varsa değerli yorumlarını bekliyorum :)

iki ana fark var, biri krom vs nikel hardware. diğeri de küçük pickguard. nikel daha vintage correct kabul edilir ve kroma göre daha güzel yıllanır (matlaşır). bir de kısa bir süre üretip kesecekleri için değeri biraz (hakikaten biraz) daha farklı olur ileride.

1961, gibson'ın les paul'ü kafasına göre yeniden şekillendirip piyasaya sürdüğü yıl. les paul'ün bundan haberi yok, bi müzik mağazasının önünden geçerken görüp hemen gibson'dan kendisinin imzasını gitardan çıkarmalarını rica ediyor. gibson da gitara solid guitar'ın kısaltması olan sg diyerek devam ediyor. olay bu.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Benim gönlüm 61 Reissue dan yana. Hardware veya manyetikler çok da sorun değil aslında. Dediğim gibi hoşuma gitmediği veya ihtiyaçlarımı karşılamadığı sürece değiştirebilirim.

Kullanılan malzeme ve işçilik bakımından bir farkları olup olmadığı bilmiyorum. Gidip canlısını görmek de pek mümkün değil haliyle tünelde falan. Takıldığım tek nokta o 300$ ı daha faydalı birşeyler için kullansam daha mı iyi olur kısmı.

SG yapı itibariyle hassas bir gitar. İnce bir gitar olduğu için sap gövde bağlantısında çatlamalar, kırılmalar vs. oluyor. 61 reissue da long neck tenon kullanıldığı ve daha iyi ağaçlar kullanıldığı için bu sorunun oluşma ihtimali çok daha düşük. İyi malzeme, daha iyi işçilik, iyi sesi de getirdiği için bence maddi imkânın varsa kesinlikle reissue almanı tavsiye ederim. Reissue serileri bence standard serilerden birkaç gömlek üstün.

janmoreye demiş ki:
SG yapı itibariyle hassas bir gitar. İnce bir gitar olduğu için sap gövde bağlantısında çatlamalar, kırılmalar vs. oluyor. 61 reissue da long neck tenon kullanıldığı ve daha iyi ağaçlar kullanıldığı için bu sorunun oluşma ihtimali çok daha düşük. İyi malzeme, daha iyi işçilik, iyi sesi de getirdiği için bence maddi imkânın varsa kesinlikle reissue almanı tavsiye ederim. Reissue serileri bence standard serilerden birkaç gömlek üstün.

bildiğim kadarıyla custom shop değil bu reissue

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Evet custom shop değil. Fakat yine de standarddan ayrıcalıklı olduğunu düşünüyorum ve seçimimi bu yönde kullanacağım gibi. Yorumlarınız için teşekkürler :)

Whiskas demiş ki:
Önümüzdeki ay içerisinde bu iki gitardan birisini edineceğim fakat hangisini alacağıma tam karar veremedim. 61 Reissue modeli sap ile gövde birleşim şekli açısından daha rahat gözüküyor fakat manyetikleri vintage karakterli. Manyetikleri değiştirmek sorun olmaz ama iki gitar arasındaki fiyat farkını (eBay için konuşursak ortalama 300$) hakeden / haketmeyen unsurlar nelerdir? Eğer bu iki gitardan birisine ( veya ikisine de :LOL: ) sahip olan veya daha önce kullanmış / denemiş arkadaşlar varsa değerli yorumlarını bekliyorum :)

manyetikler birbirine çok benzer o konuda şüphen olmasın classic 57 yi çok seveceksin vintage deyip geçme overdrive a geeelll :LOL: :LOL:

490 serisi classic 57 lerin mid frenkanslarının biraz gazlandığı bir manyetik birbirlerine çok benziyorlar zaten

secks demiş ki:
janmoreye demiş ki:

bildiğim kadarıyla custom shop değil bu reissue
İlginç, şimdi kontorl ettim değilmiş. Eskiden öyleydi ama, ilginç Gibson politikalarından biri olmalı bu da.Bu modeli tavsiye edeyim o zaman.
http://www.gibsoncustom.com/flash/products/designer/SGStandard/SGStandard.html

Custom biraz tuzluya kaçabilir açıkçası o kadar bütçem olsa zaten SG değil de biraz daha para çıkarak LP Custom almayı düşünürüm :)

Şu anki gitarımdan gayet memnunum zaten, tek şikayetim ağırlığı. Hazır değiştirmişken de Epiphone vs yerine Gibson'a yöneldim. Ama bu demek değil ki LP den vazgeçerim :) İleride elime para geçtiğinde alacağım ilk alet yine LP olur.

Yok o kadar da değil, 1500$ civarı bir 61 reissue alabilirim. Amerika'dan gelecek olan arkadaşın da zahmetine değsin bari :)

sadece nitro boyası biraz daha ince atılmış bir sg std'dir kendisi, küçümseme sakın. normalde sadece 170$ daha ucuzdur sg std'dan, üretimi bittiği için bu kadar ucuz, her an tükenebilir. ;)

bende gitar alıcağım zamanlar incelediydim baya güzel bi model faded lar üstelikte ucuz..ama boyasının çabuk aşındığı için yakınan bi dünya insan vardı forum sitelerinde falan...tabi kimisi bu aşınmayı gayet güzel buluyor..zaten gitarın espiriside o faded:)

Biraz komik olacak sırf o koyu vişne rengine bile hasta oluyorum :) Bir de inlay farkı var tabiki. Ha kozmetik unsurlara o kadar fark vermek mantıklı mıdır diyeceksiniz ama sonuçta bir terslik olmadığı sürece uzun zamanlar beraberimde olacak gitarın tam istediği özelliklerde ve görüntüde olmasını istiyor insan :)

Whiskas demiş ki:
Biraz komik olacak sırf o cherry rengine hasta oluyorum :) Bir de inlay farkı var tabiki. Ha kozmetik unsurlara o kadar fark vermek mantıklı mıdır diyeceksiniz ama sonuçta bir terslik olmadığı sürece uzun zamanlar beraberimde olacak gitarın tam istediği özelliklerde ve görüntüde olmasını istiyor insan :)

inlay farkı yok, special ile karıştırıyorsun

edit: baktım da asıl ben karıştırıyormuşum :)

İşte imkansızlıklar ve çaresizlikler arasında yitip gittiğimiz an :)

Türkiye içinde bu bahsettiğimiz modelleri gidip deneyip görme imkanı olsa karar vermek daha kolay olurdu tabi. Böyle uzaktan sadece boyasına, manyetiklerine falan bakıp almak başlı başına bir zorluk. Bir de 1den fazla model işin içine girince gidip bir uzun sap bağlama alıp türkü çığırası geliyor insanın :)

Eheh evet biraz solakların yarasına tuz basmak oldu bu ama en azından sen kurtarmışsın paçayı :)

Bu arada tünel veya başka bir yerde hiç sıfır veya 2. el sg gören oldu mu?

Geri