1500 Tl Ye Kadar Elektro Gitar Önerisi

'Elektro Gitarlar' forumunda Maquayn tarafından 14 Temmuz 2015 tarihinde açılan konu

1. Merhaba 1500tl civarı bir para biriktirdim. Biraz her daldan çalan birisiyim. Yani biraz zor olsa da metaldan bluesa kadar uycak bir gitar arıyorum. 24 perde olmasını kesinlikle istiyorum. PRS'ler biraz bu işe uygun gözüktü ama istediğim modelleri türkiye'de satılmıyor (se standard 24), bundan dolayı 2. el piyasısında yok. PRS custom 24'unda boynu kalın olduğunu öğrendim onun için çok içime sinmedi. Epiphone'lara karşı biraz önyargım var ve düşük gibson modellerinin sustaini çok düşük. Fenderle ne kadar metal kaldırır bilmiyorum. Ibanez, Jackson, Schecter gibi gitarlar ne kadar bluesa iner bilmiyorum ama sanırsam ibanezin buna uygun modelleri var ama pek bilmiyorum (arz700 gibi belki). Özellikle Cort'ları hiç bilmiyorum. Yamaha Pacifica biraz uygun gibi ama adamlar motor felan üretiyo güvenemiyorum :D washburn ve charvel felan filan derken iyice kafam karıştı. Bu bütçedeki önceki forumları okudum ama kendim cevaplayabileceğim ve daha güncel yorum almak istedim. ayrıca 2. el link atabilirsiniz

2. Bugüne kadar gördüğüm en "komik" yaklaşım, kusura bakmayın da. Neden mi? Yamaha Pac 611 kullanıcısıyım, heavy metalden blues'a kadar çok geniş bir ton aralığı var.
    Bir de şu yönüyle bakalım, Samsung diye bildiğimiz teknoloji devinin aynı anda hala meyve-sebze üreticiliği yaptığını biliyor muydunuz? Hatta piyasaya ilk öyle çıktığını? Ya da Nokia denen telefon firmasının aslında mobilya ve beyaz eşya üreticisi olduğunu? O yüzden "adamlar motor üretiyor" güvenemiyorum demek çok komik bir yaklaşım. Bir örnek daha vermem gerekirse, Harley Davidson. Adamlar motor üretiyor ama piyasadaki en kaliteli botlar da onların. Verdiğim Samsung, Nokia, Harley Davidson ürünleri arasında hiç bir bağ yok. Ama gördüğün gibi üretiyorlar.
    Yamaha düşünüyorsan da, kesinlikle Pac611 denemelisin. Seymour Duncan humbucker sayesinde istediğin sert tonları alırken, hem split etme özelliği ile daha soft, hemde saptaki Seymour Duncan p90 ile daha bluesvari tonlar elde edebilirsin.

3. yok ben orda zaten kötülemek için demedim, espiri niyetliydi de zaten ben sadece çok uzun süredir bu işin içinde olmadığım ve çok farklı gitarlar denemediğim için bilmediğimi göstermek için dedim. Zaten Yamaha gitar konusunda kendini kanıtlamış bir marka... teşekkürler tavsiyen için

4. @Can Temtek O iki Yamaha aynı firma mıymış ya, ben aynı ismi kullanan farklı markalar sanıyodum :D:D Gerçi öyle bi şey olamaz herhalde :D

5. fender strat hss'ler var onlara bi bakmanı tavsiye edebilirim. (hem blues hem metal tonu) ama gitarı denemedim, çok ta bilmem içini dışını. daha sert bişeyler arıyorsan ibanez alabilirsin. Yngwie Malsteen da strat gitarı var bilirsin :), bi bak istersen ama onun serisi biraz pahalı olabilir.

düzenleme: şu alttaki linki de inceleyebilirsin.

http://goo.gl/q58PKS

Son düzenleme: 14 Temmuz 2015
  6. Hocam o gitar 7.000 lira ne yaptın sen? :) İkinci ele yönelmeni tavsiye ederim. Geçenlerde bir tane Schecter Blackjack vardı uygun fiyata. Metal için tavsiye ederim açıkçası.

7. Gitarla 2 sene önce tanıştım. Ancak bu iki senede gitarı çalmakla birlikte daha çok aksamları (gövde, sap, klavye,manyetik,burgu,vs) üzerine yoğunlaştım. Tecrübelerimi şöyle aktarayım:
    1. Fender gitarlar gövde, sap ve klavye yapısı itibariyle çalımı kolay geldi bana. Klavyede radius 12inch ise bendlerde zorlandım, 9.5 inch bend konusunda daha rahat geldi. (Genelde hep tersi söylenir, belki bu bana özgüdür.) Ancak Fender Heavy Metal kaldırmaz. Ama illaha Fender alacağım diyorsan benim piyasada gördüğüm en uygun fiyatlı ve heavy metale giden Fender 3000.- civarı "Mexico Dave Murray Strat".
    2. Epiphone Les Paul kullandım, sapı kalın geldiği için ve 14. perde sonrası hem bendlerde hem tuşede beni zorladığı için memnun kalmadım. PRS'e gelince PRS SE245 kullandım. Epiphone'a göre çok daha rahat sapı var. Senin "SE Standard" dediğin, PRS'in Endonezya'da ürettirmeye yeni başladığı gitarlar. Hem "finish" hem de aksam olarak Kore üretimlerinden daha düşük kalitededir diye düşünüyorum. Bence 1500.- bütçeni de göz önünde bulundurarak kore PRS SE Custom'ı düşünmelisin.
    3. Ibanez de kullandım. Ancak Basswood gövde bence blues'un olmazsa olmazı sıcak tonları götürüyor.
    4. Bence heavy metal'in günümüzdeki amiral gitarı Schecter'dir diye düşünüyorum. Ibanez, Jackson ve LTD arasından kolayca sıyrılıyor. Hepsini deneyerek Blackjack almıştım.
    5. Bir alternatif olarak sunayım: 2500.-'ye Floyd rose Mexica Standard Fender Strat'lar var. Bir tane alıp köprüyü Seymour Duncan'ın single görünümlü aktif pick up'ını taktırabilirsin.
    Umarım yardımcı olabilmişimdir;
    İyi günler.

8. Hocam Charvel DC 1 ST öneririm.Fiyatı 1800 lira ama ikinci el bulabilirsin sanırım.Şahsi gitarım olarak söyleyebilirim ki Metal ve Blues tonları gerçekten harika.Bakmanı öneririm.

9. Sahibinden'de biri 1000TL'ye satıyordu.

10. Isine gelirse al bence sonucta arada 800 tl fark var.

11. Yalnız Charvel DC-1'in üzerinde emg 81-85 var. Sert manyetikler bunlar, biraz sert tuşe ile clean tonda bile distortiona girebiliyor. Blues için daha soft manyetiklere ihtiyaç var bence. HSS bir gitar işini görecektir, böylece ara tonlar falan güzel olur.

Bu arada başlık sahibi 11 gündür aktif olmamış ama biz burada yazıyoruz :D

hackeiommi ve ebsrepic bunu beğendi.
  12. Evet manyetikler fazla sert bu yüzden clean tonlar bile acayip :D Ama güzel gitardır.

13. İbanez s470 i kesinlikle öneririm ikinci el olarak almıştım her tonlar elde edilebiliyor daha sonra metal türe yatkınlığım basınca emg ile takviye yapmıştım bir süre sonrada satmıştım. Bi deneyin derim incelemelerime falan bakın

14. Aynı marka :) Motorlarının üzerindeki amblemlerinde de iç içe geçmiş 3 tane diyapozon var... Diyapozon diyince diyapozonla, telefonla gitar akord ettğimiz günler aklıma geldi :D

15. Bu arada dün eklemeyi unutmuşum ibanez in sa120 modellerinide öneririm kesinlikle

16. Cort KX custom ile her tarz yapabilirsin. 1000 TL civarlarında oluyor

17. Schecter gitarlara nedense guveniyorum. Hic elimi surmeme ragmen. Özellikle @Babbazulla'nin sattigi gitar, her tarzin ustesinden gelirim diye bas bas bagiriyor sanki. Daha ucuz yollu kacacak olsaydim Prs Se, sonra da Cort M Custom veya M900 bakardim. Daha da ucuz son care dersen M 600.

Babbazulla bunu beğendi.
  18. Ahah tatildeydim, teşekkürler tartışmayı canlı tuttuğun için :)
    Şöyle toparlıyım, kanaatim coil tapi olan bi hh gitarların işimi göreceğini düşündüm. Böyle olunca ilk düşündüğüm epiphone lp standart plustop pro ve custom pro. Bir de bu gitarları daha kolay elden çıkarabilirim. Bu iki gitar arasında yorum yapabilcek varsa kesinlikle bekliyorum. Başka coil tapli hh bir sürü gitar var. Daha önce bahsettiğimiz prs'lerde var, galiba bir sürü schecter'lerde de var. Cort gitarlarda da olabilir. Ama galiba bir epiphone daha temiz iş olcak gibi.

19. Ben yine geleneği bozmadan kendi gitarım olan Cr Custom'ı öneriyorum :) Bir araştırmanı öneririm dostum. Sonradan coil tap yapılabiliyor diye biliyorum.

20. Furkan haklı, fiyat performans olarak Epiphone'dan çok daha iyileri var.

Furkann bunu beğendi.

Bu Sayfayı Paylaş