Araç Sigortası Acil Yardım

'Forum Meydanı' forumunda BloodAnthem tarafından 14 Temmuz 2015 tarihinde açılan konu

 1. Merhaba arkadaşlar.1.5 ay önce 0.7 promil alkolle bir araca arkadan vurdum.Alkollü olduğum için sogorta arabanın hasar bedelini benden alacak.Vurduğum aracın piyasada 2.500 tl olan hasarını servis 7.000 tl yazmış v3 sigorta bunu benden isteyecek.Ancak adil olmadıklarını biliyorum ve bu paraya itiraz etmek istiyorum.Nasıl bir yol izleyebilirim bilen varsa yazarsa çok sevinirim.
   
 2. Geçmiş olsun Mustafa, %100 sen kusurlu olduğunda bile senin trafik sigortan karşı tarafın masraflarını karşılaması gerekiyor, sen de kendi arabanı cebinden yaptırıyorsun. Alkollü olunca karşı tarafı da mı sana ödetiyorlarmış ilk defa duydum. Buna itiraz edebilir misin tam bilmiyorum ama hasar bedeline itiraz etmek istiyorsan karşı tarafın experinin tuttuğu rapora itiraz etmen gerekecek, yeni bir experin araca bakması lazım.
   
 3. Benim sigorta servise ödemeyi yapmış.Sigorta zaten karşı tarafın hasarını ödetiyor kasko gibi değil.Ancak alkollü olduğum için bunu benden talep ediyor.Halksigorta experi gitmiş ancak araba tamir edilip sahibine veripmiş.Şimdi yeni eksper nasıl değerlendirecek ya da ben dava mo açacağım onu merak ediyorum.
   
 4. Avukat olan arkadaşlar varsa bir yardımcı olurlarsa ne yapabileceğim hakkında çok sevinirim.
   
 5. Sigorta şirketi 7000 TL yi servise ödediyse ona itiraz etmek zor olabilir, ama zaten parayı senden alacaklarını düşünüp parayı cebe atmak için servisle anlaşıp hasarı fazla gösterdilerse bunu kanıtlaman gerekecek. Karşı taraftan araca yapılan işlerin listesini almayı dene ya da aracın kazalı halinin fotografları varsa bunları yeni expere göster. Exper de 7 bin liranın çok altında masraf hesaplarsa o sana yapman gerekenleri söyleyecektir zaten.
   
 6. Resimler mevcut.Sigortaya dava açma durumum olabilir diye düşünüyorum.
   
 7. yapacağınız işlem şöyle:
  Noter kanalı ile para talep eden yere ihtarname çekip hasar tutarına itiraz edeceksiniz ve ihtarnamede bilirkişi talebinde bulunacaksınız.( notrelerde bu konu ile ilgili örnek bulabilirsiniz).Bu sizi ilgilendiren kısmı
  birde sigorta şirketi tarafından olaya bakarsak;
  sigorta şirketleri hasar ödemesini karşı taraftan almak üzere yapmaz.Ödemeyi kendileri yaptıkları için eksper gönderir ve eksper aracılığı ile pazarlık yaparak en düşük fiyata aracı tamir ettirir.Dediğiniz rakam neye göre fazla önce onu araştırın derim.bazen dışarıdan çok az görülen darbe aracın içinde veya kasasında ciddi hasarlara neden olabiliyor.
  Örnek; bizzat yaşadığım bir olay aracın yan iki kapı arasına gelen darbe sonucunda dışarıdan çok az hasar görülmesine rağmen aracın şase si eğildiğinden araç hurdaya çıkmıştı.
  geçmiş olsun tekrar..
   
 8. Açabilirsin diye düşünüyorum. Mahkeme aracın yapıldığı yerden faturayı ister, experler yolsuzluk olduğuna kanaat getirirlerse gereken yapılır tahminimce.
  Mesela trafik sigortasından yapılan aracın değişen parçalarına yan sanayi parçalar takılıyor. Orjinal parça takılıp farkı da senden isteyemezler. Böyle şeyler yapıldıysa itiraz edebilirsin.
   
 9. Para talep için zarf yolladıklarında noterden ihtarname çekeceğim.Daha sonrasında bilirkişi yeni incelemede bulunabilir ama tamir ettirilmiş aracın neresini inceleyecek o kafama takılıyor.Birde elbet mahkeme açma hakkım vardır noter yerine dava açıp mı bilirkişi istesem diye düşünüyorum yani oluyor mu böyle birşey?
   
 10. Bilir kişi servise giderek kesilen fatura ve araçtaki değişen parçalara elle,gözle inceleyerek bakar,yapılan tamiratı tespit eder,piyasa en düşük fiyatlarını bulur ve rapor yazar.Adı üstünde bilirkişi.. aracın yapılmış olması şayet bir haksızlık varsa bu haksızlığı gizleyemez.bence önce notere gidin çünkü masrafı az.Mahkemeyi kaybederseniz ekstra masraf çıkabilir.Fakat bu olaydan bir sonuç alamazsınız diye düşünüyorum
   
 11. Önce halksigortanın parayı talep etmesini bekleyip daha sonra noter yoluyla bilirkişi isterim.Dediğiniz gibi araştırılsın.Ben kaybedecek bile olsam biraz süre kazanmış olurum 7.000 tl bi seferde ödeyecek durumda değilim şu aralar.
   
Yükleniyor...

Bu Sayfayı Paylaş