Blackstar Ht5r Vs Peavey Valveking Mh20

'Elektro Gitar Ekipmanı' forumunda Wasp tarafından 14 Temmuz 2015 tarihinde açılan konu

 1. Böyle arada kaldım. Arada fiyat farkı da var. Peavey'e birde kabin almak lazım falan. Peavey 20 5 1 şeklinde çalışıyor cleanleri hoşuma gitti aslında iki amfide hoşuma gitti. Bilemedim. Peaveyi kabinsizde kullanmak var evde kulaklıkla falan. Böyle garip avantajları var. Doğrudan kayıt falan.
   
 2. Peavey denemedim ama, Blackstar dan uzak dur diyebilirim.
   
 3. Neden uzak durayım onuda açıklar mısın?
   
 4. Eskiden ht-5rh amfisi sahibiydim, oldukça güzel amfi, emulated output özelliği küçük çaplı yaptığın kayıtları çok kolaylaştırıyor, clean tonu oldukça başarılı bir amfi, drive tonu ise bence daha iyi olabilir, tam bir lambalı tadı verdiğini açıkçası söyleyemem..
  Peavey amfisine gelirsek, valveking yerine yeni çıkan 6505 MH amfisini almanı tercih ederdim. hem clean, hem crunch, hemde high gain kanalları mevcut.. ve blackstar'a göre daha fazla lambalara sahip (2x EL84 power tubes and 3x12AX7/ECC83 preamp tubes)
  Peavey :: 6505 MH

  Bence iyice araştırıp, hatta deneme şansın olursa bir müzik dükkanında dene derim bu iki amfiyi. Birde youtube'da demoları izleyebilirsin bu amfiler hakkında (y)
   
 5. 6505 clean kanalını 2 sn çalıp geçmişler youtubeda güvenemedim. Ayrıca onun 2. elide :D
   
 6. Aynen pek clean kanalının üzerinde durmamışlar youtube'da ama bu izlediğim videoda biraz da olsa amifinin özellikleri açıklanmış ve clean kanalı üzerinde kısa bir sürede olsa durulmuş ;


  2.el 'ine tabi doğal olarak daha rastlamadım piyasada 6505mh'in o da muhtemelen yeni yeni satışı olduğundan dolayıdır. Yalnız valveking'in de gain tonlarını aşırı sevdiğim söylenmez. Blackstar'ı yine tercih ediyorum vlaveking'e göre ama 6505 mh'de daha fazla drive potansiyeli var.
  Dediğim gibi çalcağın tarza bakar biraz. Artık pedallerle bile mümkün amfi tonları almak. Mesela Tech 21, fly rig 5 ve rk5 modellerini sürdü piyasaya, onları bile direk ses kartına bağlayıp çalabiliyorsun kabin veya amfi olmadan :)
   
 7. Peaveyle bende biraz haşır neşır oldum.Bence HT-5R a göre çok daha başarılı bir amfi.Çok tecrübeli olmadığım için çok fazla yorum yapmak istemiyorum ama istiyorsan Marshall Dsl-5C ' ye bir bak.
   
 8. Blackstar kullanmadim ama elimde hala peavey micro 20 mevcut, ev için yada grup içi prova hatta iyi bir kabin ile daha büyük yerlerde bile rahatça kullanabilirsin.
   
 9. Bencede bu civarlarda peavey tercih etmek en mantıklısı olur hem ev hem grup için güzel bir kabinle iyi iş çıkarır.
   
 10. Youtubeda izlediğim kadarıyla tonu hoşuma gitti. Özellikleride hoş. 2 kişi var biri indirim yapmıyor öbürüde askıya almıştı en son bakalım onlarla bişey yapamazsam abdye giden olcak ordan sıfırını daha ucuza getirtirim.
   
 11. Peavey HT5 ile kıyas bile edilmez bence. HT-5'in tek avantajı daha versatil kaçması. Ama ton ve işçilik olarak Peavey daha üstün. Eğer Peavey'in tonu hoşuna gidiyorsa, amfiyi az çok tanıyorsan düşünmeden onu al. Kabin olayı bir şekilde hallolur. İstersen halletme, kendi kendine kuracağın baskıya kendin dayanamaz, ilk maaşı kabine basarsın :)
   
  J-P ve Wasp bunu beğendi.
 12. Sorunlu bir alet ve hi-gainde başarılı bulmuyorum. Üstelik gereğinden fazla koyu bir tonu var. ISF falanda hikaye, öyle yok İngiliz tonu, yok Amerikan tonu arasında gezebilirsin diye lanse ediyorlar fakat alakası yok. Sadece biraz daha koyu bir ton veya tersini yapmaya yarıyor ve asla yeterli değil. EQ su ise, Bass çok hassas olmasına rağmen Treble ve Middle lar tam tersi. Yani ben hiç memnun kalmadım kimseyede tavsiye etmiyorum.
  (Yazdıklarım kişisel görüşlerimdir)
   
  J-P ve Wasp bunu beğendi.
 13. Blackstar zaten benim gözümde lambalı bile değil. Atmışlar iki tane en uyduruktan lamba. Lambalı amfide tonu Power şekillendirir diye biliyorum ben. Onun da 6L6, 6V6, EL-84, EL-34 gibi adı sanı bilinmiş olması lazım. Ki Blackstar'da bunların hiçbiri yok. Zaten HT-5 alacakken bu yüzden vazgeçmiştim. ENGL İronball alabilmek için para biriktiriyorum şimdi. :)
   
 14. Bu arada bunları kafadan atmıyorum, Gitar Dersi Video'da bir konu açılmıştı. @programci_84 abimiz yazmıştı. Yanlışım varsa düzeltsin.
   
  programci_84 bunu beğendi.
 15. Hybird diyelim işte blackstara :) Piyasada 2. eli çok var ondan ilgimi çekmişti birde ödül falan almış :) Gönlümde peavey var tabi :) Bekleyip onu alacaz artık her işimi görür arka tarafı :)
   
 16. Estağfirullah. O forumda yazmıştım, evet. Zaten Blackstar HT-1* ve HT-5* amplifikatörlerinin full tüplü olmadığını herkes biliyor artık. Yalnız düzeltmem gereken birkaç şey var:
  - Tüplü amplifikatörlerde tonu power katı şekillendirmez. Adı üzerinde, tonu "şekillendirmekten" bahsediyorsak pre katı bu işi yapar. Çünkü ekolayzer, distorsiyon, volüm gibi kontroller buradadır. Ama güç katı da etkilidir tabii: Çıkış trafosu, çıkış tüpleri, hatta çıkış katı dizaynı (A sınıfı veya push-pull oluşu) bile etkilidir. Ama "tonu belirler" diyemeyiz.
  - "Atmışlar iki tane en uyduruktan lamba" tabiri de burada doğru değil. Adamlar pre katında transistörlü distorsiyon devresi yapıp içine bir tane de ECC-83 tüpü sıkıştırmışlar. Çıkış (güç) katı için de, çıkış gücü düşük olduğu için 6L6, EL-34 gibi 20-40W güç bandındaki tüpleri kullanmaya lüzum görmemişler. Hepsi bu.
   
  mtsv bunu beğendi.
 17. peavey tercih sebebidir bence de ancak blackstarı da gömmeye gerek yok. Kendi fiyat aralığında bunca özellik sağlayan amfi yok pek hatta evde ses açamayanlar, kolay yoldan kayıt yapmak isteyenler için rakipsiz bence. Ha tonu da zevk renk, bence de koyu bir tonu var ancak, sonic stomp veya eq pedalı gibi alternatiflerle bunu çözmek mümkün.

  Edit: Blackstarın HT 1 ve 5 serisi hakkında konuşmaktayım, Artisan ve HT venue serileri gayet güzel.
   
 18. Pardon tüplü. :) Power meselesi yanlış anlaşılmış herhalde. 'Şekillendirmek'ten bahsetmiyorum. Tonun şekillendikten sonra tüplere göre renklenmesinden bahsediyorum. (Umarım doğru bir cümle kurmuşumdur.:)) O cümlem yanlış olabilir, haklısınız. Peki bu amfileri (HT-5) VOX'un Valvetronix serisi ile aynı kefeye koyabilir miyiz? Bu serilere hibrit deniyor ama sadece Preampli katında bir tane tüp bulunması (ECC83) bu amfileri tüplü sınıfına sokar mı sizce? (Tonunu çok beğeniyorum bu arada. :))
   
 19. Blackstar'ları VOX ile kıyaslayamam; çünkü kullanmadım ve malumatım yok. Hayatımda epi topu üç amplim oldu ve üçünsüsüyle artık ömürlük yola devam :)

  Tonu şekillendirme işini "yalnızca" tüpler üstlenmişse, o ampliye "tüplü" diyoruz. Ama şekillendirmede tüplerin yanında transistörlü/diyotlu devreler de (kısaca solid state) görev alıyorsa "hibrit" deniyor. Mesela Blackstar HT serisinde aslında tüm sinyal hattı neredeyse solid state; ama araya bir tane tüp sıkıştırmışlar. O yüzden bu ampliye tüplü denemez.
   
  HmzGkgz bunu beğendi.
 20. 2 yıl venue kullandım hiç memnun kalmadim
   

Bu Sayfayı Paylaş