Hoş Tasarımlı Ekipmanlar

adettentir ben gitarimi degil de gitar gosteriyorum.
Avrupali butik gitarcilari desteklemek adina Berlin Holy Grail fuarindan cok orijinal bir gitar
Vuorensaku Mr Deadwood 2016 Stained Nitro
original.jpg
Sevgili @Bopcat eski gitarları ben de severim, ve hatta bayılırım bilirsiniz. :)
Beğeninize de saygım var, ancak gövde ağacının seçiminde (alınan kısım anlamında) ciddi bir sorun görüyorum...
Ağacın yapısal durumu ve sap boyunca paralel devam eden su yolları düzgün görünüyor, ancak, budaklardan dolayı gövde ağacının su yollarında yer yer kesintiler söz konusu... Ağacın titreşiminde ve sesin iletiminde zaaflar yaratabilir.
Sevgiyle, UV:)

Sevgili @Bopcat eski gitarları ben de severim, ve hatta bayılırım bilirsiniz. :)
Beğeninize de saygım var, ancak gövde ağacının seçiminde (alınan kısım anlamında) ciddi bir sorun görüyorum...
Ağacın yapısal durumu ve sap boyunca paralel devam eden su yolları düzgün görünüyor, ancak, budaklardan dolayı gövde ağacının su yollarında yer yer kesintiler söz konusu... Ağacın titreşiminde ve sesin iletiminde zaaflar yaratabilir.
Sevgiyle, UV:)
sevgili UV
o budak isinden ben anlamam ben ama bu arkadas cok isinin ehli biri.
arastirip geri doneyim mi size dusundugun kadar onemli mi diye?

sevgili UV
o budak isinden ben anlamam ben ama bu arkadas cok isinin ehli biri.
arastirip geri doneyim mi size dusundugun kadar onemli mi diye?
Rica ederim, hiç önemli değil azizim...:)
O arkadaş gitar yapmayı şüphesiz ki çok iyi bilen biridir, siz öyle diyorsanız...(y)
Ben sadece ağaçtan anlarım biraz...biraz da gitardan...;)
Belki de ağaç çok eski ve değerliydi ve ağacın başka bir yerinden alma imkanı olmamış olabilir, kim bilir?..
Sonuçta, siz beğenmişsiniz... Teknikaliteden daha önemlisi görsellik bir yerde...
Rahmetli annem uzun yıllar önce sigara içerken : "Boşver be oğlum dumanı doğru çıksın yeter!.. derdi. (sigara sağlığa zararlıdır.)
Gönüller şen olsun diyelim kardeşim.:)

Rica ederim, hiç önemli değil azizim...:)
O arkadaş gitar yapmayı şüphesiz ki çok iyi bilen biridir, siz öyle diyorsanız...(y)
Ben sadece ağaçtan anlarım biraz...biraz da gitardan...;)
Belki de ağaç çok eski ve değerliydi ve ağacın başka bir yerinden alma imkanı olmamış olabilir, kim bilir?..
Sonuçta, siz beğenmişsiniz... Teknikaliteden daha önemlisi görsellik bir yerde...
Rahmetli annem uzun yıllar önce sigara içerken : "Boşver be oğlum dumanı doğru çıksın yeter!.. derdi. (sigara sağlığa zararlıdır.)
Gönüller şen olsun diyelim kardeşim.:)

rica ederim.
internet uzerinde yabanci kaynaklarda agacin budakli olmasinin gitar ya da herhangi baska bir entrumana etkisi ile ilgili hic bir yazi yok.
diger yandan standart olarak budakli bir agac olarak birdeye maple denen su akcaagac turu geldi.
Sizce de bu budak midir yoksa baska birsey mi?
Birdseye_Maple.jpg

eger bu da budaksa, bildigim tek bir sey var onu aktarabilirim.
sap ve kalvyede kullanilmasi onerilmez cunku guclu degildir ama akustik ozellikleri ust seviyededir dolayisiyla aksine govde de gerek akustik gerek solidbody gitarlarda bildigim en degerli agac turu bu.
keza benim yillardir kullandigim akustik jazz kasam da bu sekilde.

rica ederim.
internet uzerinde yabanci kaynaklarda agacin budakli olmasinin gitar ya da herhangi baska bir entrumana etkisi ile ilgili hic bir yazi yok.
diger yandan standart olarak budakli bir agac olarak birdeye maple denen su akcaagac turu geldi.
Sizce de bu budak midir yoksa baska birsey mi?
Birdseye_Maple.jpg

eger bu da budaksa, bildigim tek bir sey var onu aktarabilirim.
sap ve kalvyede kullanilmasi onerilmez cunku guclu degildir ama akustik ozellikleri ust seviyededir dolayisiyla aksine govde de gerek akustik gerek solidbody gitarlarda bildigim en degerli agac turu bu.
keza benim yillardir kullandigim akustik jazz kasam da bu sekilde.
Budak -genel tabiri itibariyle- ağacın dalının çıktığı yerdeki düğümlenme noktasıdır...
Bir çeşit enerji alanı düğümlenmesi de diyebiliriz belki (node).
Doğu felsefesinde de enerji uzmanları, chiropractorlar ve tamamlayocı tıp uzmanları homeopatlar hastalığı değil hastayı tedavi ederken bu enerji noktalarını hesaba katarlar bildiğim kadarıyla...
Bu açıdan - birds eye maple- ağacın kendi su yollarının kendine özgü biçimlenmiş halidir diyebilirim kendimce... Yoksa budak değil!..
Budakta kırılma yoksa yine de kabul edilebilir belki... Ancak kesitte kırılmalar var, fay hatlarındaki kırılmalar gibi...
İlk defa babamla iskandinav tipi koltuk yapmaya başladığımızda yaklaşık 6 yaşındaydım... Ve şu anda neredeyse 58 yaşındayım...
Uzmanım diyemem ama ağacı severim ve az çok tanırım...:)
Şöyle diyelim... Ben gitar yapacak olsam bu arkadaşın kullandığı ağacı (seçim yerini) kullanmazdım.:)

Budak -genel tabiri itibariyle- ağacın dalının çıktığı yerdeki düğümlenme noktasıdır...
Bir çeşit enerji alanı düğümlenmesi de diyebiliriz belki (node).
Doğu felsefesinde de enerji uzmanları, chiropractorlar ve tamamlayocı tıp uzmanları homeopatlar hastalığı değil hastayı tedavi ederken bu enerji noktalarını hesaba katarlar bildiğim kadarıyla...
Bu açıdan - birds eye maple- ağacın kendi su yollarının kendine özgü biçimlenmiş halidir diyebilirim kendimce... Yoksa budak değil!..
Budakta kırılma yoksa yine de kabul edilebilir belki... Ancak kesitte kırılmalar var, fay hatlarındaki kırılmalar gibi...
İlk defa babamla iskandinav tipi koltuk yapmaya başladığımızda yaklaşık 6 yaşındaydım... Ve şu anda neredeyse 58 yaşındayım...
Uzmanım diyemem ama ağacı severim ve az çok tanırım...:)
Şöyle diyelim... Ben gitar yapacak olsam bu arkadaşın kullandığı ağacı (seçim yerini) kullanmazdım.:)

evet knot deniyormus budak kelimesine ingilizce
mobilyalarda cila/boya emmesi konusunda sorun yarattigi icin ve dayanikli olmadigi icin kullanilmazmis
ensturman saplarinda da yine dayaniklilik sebebiyle.
govdelerde sap ile govdenin birlestigi noktada olmadigi surece arti veya eksi bir etkisi olmazmis.
boylelikle herkes bilgilendi :)
kullanan da artistligine kullaniyor belli ki
yani haklisiniz iki tnae ayni kalitede agac varken uzerinde budak olani kullanmak akil kari degil
belki cok ozel bir agacti
belki de hipster kaygilarla kullanildi

evet knot deniyormus budak kelimesine ingilizce
mobilyalarda cila/boya emmesi konusunda sorun yarattigi icin ve dayanikli olmadigi icin kullanilmazmis
ensturman saplarinda da yine dayaniklilik sebebiyle.
govdelerde sap ile govdenin birlestigi noktada olmadigi surece arti veya eksi bir etkisi olmazmis.
boylelikle herkes bilgilendi :)
kullanan da artistligine kullaniyor belli ki
yani haklisiniz iki tnae ayni kalitede agac varken uzerinde budak olani kullanmak akil kari degil
belki cok ozel bir agacti
belki de hipster kaygilarla kullanildi
Kimbilir?o_O
Hareket noktam şu aslında...
Gitarda ahşabı kullanma amacımızla ilgili biraz...
Sesi iletmedeki tınısı, akustiği ve yumuşaklığı ve biraz da duruşu ile ilgili...
Eğer ahşabın su yolları(hala böyle deniyor mu bilmiyorum aslında) olmasaydı, ve hele yıllanarak kurumuş ahşabın içindeki nem boşalmamış olmasaydı sesi iyi iletebilir miydi? Ya da neden gitar seçiminde kurumuş ve kaliteli ağacın seçimine bu kadar önem ve dolayısıyla para veriyoruz? Sonuçta donanım için harcanan rakamlar üç aşağı beş yukarı aynı(kaliteli olanları)...
Yer hareketlerinden örnek vermek gerekirse ; fay hatları enerjinin aktarılması ve yayılımını sağlayan yollardır, ve bunlardaki kırılma sonucunda oluşacak kopukluk enerjinin iletilmesini o noktada durduracaktır...
Taş ile tahta arasında yoğunluk/özgül ağırlık arasından ciddi farklar olmasına rağmen prensibin aynı olduğunu düşünüyorum.:)

Geri