Elektro Gitar Alacağım Sorularım Var

Merhaba arkadaşlar,
Sıfırdan gitar öğrenmek istiyorum elektro gitar almayı düşünüyorum. Yalnız kafama takılan bazı sorular var

Örneğin ;
şu videodaki ton clean mı ?

bu videodaki ton clean mı distortion mı ?

bu videodaki ton distortion mı ?

bu videodaki ton nedir ?
http://alkislarlayasiyo...adan-olusan-parca-00000

ayrıca bu videoda 1.15'teki geçiş nasıl oluyor pedalla mı ton değişimi oluyor?

bu tonların hepsi tek bi gitardan çıkabilir mi?
iki humbucker'dan oluşan manyetikli gitar mı almalı bu sesleri çıkartabilmek için?
bu tonların hepsini çıkartmak istiyorum ben alacağım gitardan

Videolara çok bakamadım birkaç saniyesine bakabildim ama videolarla ilgili sorularının cevabı; evet. Son videoda pedal da olabilir başta distortionda ton ve volumeü kısıp sonra açıyor da olabilir. HH bir gitar daha mantıklı olur bu sesler için. Gerekli ekipman olduktan sonra elbette tek gitardan çıkarılabilir.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
peki benim bu tonları çıkartabilmem için Line 6 PodXT Live falan mı almam gerekiyor.
Örneğin Ending credits'i çalmak istesem gitarı amfiye bağladığımda videodaki gibi çalamayacak mıyım? Yada Nothing else matters'ı
Teşekkürler bu arada cevaplar için

neredeyse tüm amfilerde clean ve distortion kanalları var, ikisi arasında istediğin zaman geçiş yapabilirsin yani evet bu parçaları sadece amfi ile çalabilirsin

Ben sorularima cevap almak icin ilk basta bir muzik magazasina gidip, "bana tum pedallarin ne ise yaradigini ogretin." demistim. Sagolsunlar oradaki boss pedallardan olusan setupta tek tek her seyi gostermislerdi. Bence canli canli duyarak secim en guzeli. Bulundugun sehirde bir magaza varsa gidip sorarsan canli cevabini alirsin bence. Clean ve drive icin ayri ayri gitarlar yok. Daha iyi drive ya da daha iyi clean icin farkli tarz gitarlar var. Ayrica drivein da seviyeleri, turleri var. Ama bu sesi gitarindan degil amfinden/pedallardan ayarlayacaksin. Elektro gitar seciminde baslangic olarak iyi bir amfi daha cok onem arz edecek bence.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Çok teşekkür ederim arkadaşlar peki son bir soru ben Ending Credits çalmak istiyorum. Gitarı Ibanez GRX20 BKN aldım diyelim. 400 TL civarında da bi amfi aldığımı da varsayarsak (Marshall MG15CF 15W gibi) başka ne almalıyım bu tonu elde etmek için?

Başka bir şeye ihtiyacın yok, fakat amfi üzerinde zamanla reverb/delay ve efektler isteyeceksin, bunlara sahip başka bir amfi seçmeni öneririm. Hatta 2. ele yönelebilirsin dolar çok yüksek şu zamanlar sıfır ürün almak pek mantıklı değil

peki benim bu tonları çıkartabilmem için Line 6 PodXT Live falan mı almam gerekiyor.
Örneğin Ending credits'i çalmak istesem gitarı amfiye bağladığımda videodaki gibi çalamayacak mıyım? Yada Nothing else matters'ı
Teşekkürler bu arada cevaplar için
ilk video sadece clean değil. yanında reverb ve flanger efektleri olması lazım. efekt barındıran amfilerle, processorlerle veya pedallarla elde edebilirsin.
Blackstar id core ve line6 pocket pod'da ayar yapmadan direkt "nothing else matters" efekti indirebiliyorsun.

Geri