Sinemada Küfür

Arkadaşlar, neredeyse bütün forumu okudum. Doğr olanı tartışmak güzel ancak altyapısız olamaz olmamalı. Anladığım kadarıyla sinemada küfür olmamalı diyen yok. Yerinde kullanılmalı diyenler var. Dili iyi kullanmak da zaten iyi senarist ve kötüsünü ayıran temel öğelerdendir.

"Sanat; asla kötüyü göstermez" Doğru Türkçe, doğru yaşam... Ancak çok büyük yazarlar ve yönetmenler; kötüyü öyle kötü tanıtır ki, böyle kötü döremezsiniz. Nazım Hikmet'in muhteşem eseri Bİr Şimal Kilisesi'de şeytanı oynadım. Bir kadının saçlarından tutup fırlatıyordum. Bu küfürden daha doğru bir davranış mı?

Cadde(Türk yapımı) diye bir film var izledinizmi bilmiyorum, ama bir film de bu kadar küfür duymamıştım hiç! mesela o filmdeki küfür beni çok rahatsız etti hatta filmi yanlız başıma izlememe rağmen. Yerinde olunca güzel oluyor ama saçma sapan yerlerdede boş küfür etmek film de edepsizlikden başka birşey olmuyor.

Bence kesinlikle bunun en güzel örneklerinden bi tanesi safak sezerin "Damacana" filmi. Okadar gereksiz küfürler varki filmde inanilmaz... Gerci birde su acidan bakinca, günümüzde Ha s..tir kelimesi merhaba nasilsin gibi birsey oldu, o zaman sadece sinemada degil günümüzdee bazi seylerin nekadar düsüste oldugumuzu rahatlikla görebiliriz...

Küfürün aşırıya kaçmaması gerekir öncelikle. Sanat yapılırken çok küfür kullanılmaz ama yerinde kullanılması ve izlerken güleceğimiz bir sinema filmi fena olmaz.
Küfürde aşırıya gidildiğinde ise hiç izlenilecek gibi değil yani...

Sinema nihayetinde gerçek hayatı yansıtan ve doğallığı ön planda olan sanatsal bir çalışma...Biz sanki normalde hiç küfür etmiyor muyuz da sinema gibi gerçeği , doğruyu bize göstermeye çalışan bir oluşumda küfür olmasını garipsiyoruz...Asıl olmazsa garipsemeli...Bir insan çok sinirlenince küfür ediyorsa sinemada da sinirleneni oynıyan adam gayetde güzel küfür eder...

aynen katılıyorum.ben sinirlenince küfrediyorum şaşırınca ediyorum e abi izlediğim filmde adam da gerektiğinde etmeli.nasıl ota b*ka küfür edildiğinde bu ne ya diyorsak küfür edilmemeye çalışılan filmlerde de ne bu resmiyet,kasıntılık diye düşünüyor insan

yeri geldiğinde güzel oluyor...bir arkadaş yukarlarda bi yerde söylemiş '' argo türkçeye zenginlik katar'' diye...
mesela ''Ada zombilerin düğünü'' filminde küfür çok ama çok az aşırıya kaçmış pek rahatsız etmiyor...

Geri