Yurt Dışından Gitar/gitar Parçaları Almak Ve Gümrükten Geçirmek

'Müzik - Genel' forumunda TRM tarafından 19 Temmuz 2015 tarihinde açılan konu

 1. TRM

  TRM

  Merhabalar.Yurt dışı yeri geldiğinde fiyat yeri geldiğinde çeşit olarak daha cazip geliyor.Daha önce hiç yurt dışından alış veriş yapmamış olduğum için aklımda 'hangi vergiler verilir veya hiç vergi vermeden gümrükten geçebilir mi, ödeme nasıl olur, hangi şartlarda ürün gümrükte kalır' vs. vs. gibi sorular var.Bu soruları yanıtlayacak, başka dikkat edilmesi gereken konular varsa onlar hakkında bilgilendirecek tecrübeli arkadaş varsa yardım edebilir mi ? :)
   
 2. Bildigim kadariyla 75 dolarin altindaysa vergiye tabi olmuyor. Eger ustundeyse %18 gümrük vergisi eklenerek sikintisiz bir sekilde ulasiyormus. Bende daha hic yapmadim sanirim belli bir kilo siniro da var.
   
  TRM bunu beğendi.
 3. Gümrükten geçmesi aynı üründen göze batacak şekilde ve 30 kilo ve 1.500 euro üzeri getirmediğiniz sürece çok da sorun değil. Ben öyle bir Strat topladım. Parçaları tek bir yerden almak kargo açısından iyi oluyor tek kargo bedeli ile çok parça toplamaya bakın. Gitar alacaksanız case'i olsun ve 1.500 Euro'yu geçmesin. Ürünlerinizi aldığınız ülkenin devlet postası ile takipli olarak gönderilmesi de önemli. Ptt aracılığı ile teslim alıp takip de edebilirsiniz.
   
  TRM bunu beğendi.
 4. Her parçayı bir akrabanın adına adresine satın al 75i geçmeyecek şekilde :D
   
  TRM bunu beğendi.
 5. TRM

  TRM

  kargo aşamasını biraz daha detaylı anlatır mısınız ?
   
 6. Aldığınız ülkenin devlet postasını kullanın. Örneğin Amerikan'dan bir ürün aldınız USPS Priority Mail International seçeneği ile gönderimini isteyin. Karşılığında Takipli olarak PTT'nin sitesinden kontrol edebilirsiniz. Gümrüğe girerse de kullanımı yasak ürünlerin ve kişisel kullanımın dışında abartılı aynı ürün getirmediğiniz sürece vergisini ödeyip İstanbul içinde İkitelli'den alabilirsiniz. Şehirdışına nasıl bir prosedür uygulanıyor bilemiyorum. Her ülkenin devlet postası farklı fakat mutlaka takip edilebilir bir seçenek olsun ve PTT ile alın kargonuzu.
  Kargo için başka bir şeye dikkat etmenize gerek yok. Takipli ve Devlet postası.
   
  TRM ve kutay bunu beğendi.
 7. Hocam aliexpress ten sipariste de ayni durum mu soz konusu istanbulda kapina kadar getiriyorlar diye duymustum dogru mudur acaba?
   
 8. Hiç alışverişim olmadı. Bilemiyorum
   
 9. TRM

  TRM

  Kargo için başka bir şeye dikkat etmenize gerek yok. Takipli ve Devlet postası.[/QUOTE]
  Sorduğum diğer kişiler usps ile aldığımda daha fazla kargo ücreti ve vergi ödeme olasılığının yüksek olduğunu, western union ile gönderimini istememi aynı takip olayını o şirkette de olduğunu söyledi.Western Union'da devlet şirketi yanılmıyorsam.Bu vergi olayı ne kadar doğru veya kargo ücretleri ne kadar fark eder.Yukarıda vergi 75$ altı ürünlerde alınmıyor yazılmış ama başka kişilerin söyledikleri içime kurt düşürdü.Vergi verilmesi illa gerekiyorsa 20$ ila 37$ arası bir ürüne ne kadar vergi verilir.[/QUOTE]
   
 10. Avrupa Birliği ülkelerinden yapılan alışverişlerde gümrük vergisi %18, ABD ve diğer ülkelerden yapılan alışverişlerde ise %20 gümrük vergisi uygulanıyor. Yalnız gümrük vergisi de aldığınız ürünün bedelinin kargo hariç 75€ (dolar değil, avro) ve üzeri olması durumunda uygulanıyor. Daha düşük bedelli ürünler için vergi ödemezsiniz, PTT de kapınıza kadar getirir.

  Ürünü satın aldığınız firmanın sunduğu seçeneklere bağlı olarak UPS gibi özel firmaları da kargo seçeneği olarak kullanabilirsiniz. Bu durumda kargo bedeli daha yüksek olacaktır; fakat Türkiye'ye giriş süresi de kısalır. Yalnız bu firmalarla bazı insanları yaşadığı, olur olmadık bir şey için gümrük müşaviri ayarlamaya kalkmalar, fahiş fiyatlar uygulamalar vs. gibi hoş olmayan tecrübeler var.

  Sonuç olarak, yukarıda da tavsiye edildiği gibi, gönderimi yapan ülkenin devlet posta teşkilatını kullanın: ABD için USPS, Almanya için DHL gibi.
   
  TRM bunu beğendi.

Bu Sayfayı Paylaş