Bu Tip Gitar Ile Metal Müzik Olur Mu?

Tartışmanın anlamadığım kısmı şu, adam metal müzik yapacam demiş aktif emg manyetikli gitar göstermiş ardından biri yok epiphone lespaul diyor diğeri sg ile de metal yapılır diyor bunu neden tartışıyorsunuz ? Tabiki lp sg ile metal yapılır sx strat ile de yapılır fakat adamın gösterdiği gitar çok daha iyisini yapar
SX'le çaldığınız bir metal parçasını buraya medya olarak koymanızı istiyorum. Kimse Single stratla metal yapılmaz demedi. Verdiğiniz cevabın oldukça saçma olduğunu düşünüyorum. Konuyu açan arkadaşımız Les Paul kasa bir gitar ile metal müzik yapmak istediğini söyledi. SX ne alaka? Açıklayın bana bunu. Ama ilk önce bir üslubunuzu düzeltmeyi öğrenin bence.

SX'le çaldığınız bir metal parçasını buraya medya olarak koymanızı istiyorum. Kimse Single stratla metal yapılmaz demedi. Verdiğiniz cevabın oldukça saçma olduğunu düşünüyorum. Konuyu açan arkadaşımız Les Paul kasa bir gitar ile metal müzik yapmak istediğini söyledi. SX ne alaka? Açıklayın bana bunu. Ama ilk önce bir üslubunuzu düzeltmeyi öğrenin bence.
Arkadaşın demek istediği şu bence, eğer sen SX Strat sahibiysen, gitarını çok seviyorsan ve 1000 liralık 1500 liralık gitarları çalmaktansa elindeki gitarı kullanmayı tercih ediyorsan manevi sebeplerden ötürü(evet bir gitara manevi olarak bağlanılabileceğine inanıyorum), ona single EMG manyetikler, veya Humbucker manyetikler(havuz şeklinde manyetik bölgesi o gitarlarda genelde bildiğim kadarıyla, uygun pickguardla takılabilir), bir ESP kalitesi yakalayamasan bile, 100 bin kişiye konsere çıkmayacaksan fazlasıyla tatmin edecek kadar metal yapılabilir. Gitar müziğe uygun değil diye birden alev almaz.

efenim niye sx ile metal parçası çalıp buraya koyiyim ki sx gitarım bile yok ? orda demek istediğim her gitarla metal yapılır fakat aktif manyetikli veya en azından metale daha yatkın gitar önerilebilirken gidip niye epiphone les paul öneriliyor ? Yanlış anlaşılmasın emg nin topuklarını yalamıyorum, aktif manyetiklerden de nefret ederim bana göre değil fakat arkadaşın kendisi ritim gitar çalacağım ve metal yapacağım dediği için aktif manyetikli gitar bana epiphone dan çok daha mantıklı geliyor.

Yani anladım zaten mesajını. Böyle bir şey yazma ihtiyacı neden duymuş acaba?

Ben de bu mesajına anlam veremedim, ben kimseye hakaret etmedim, iki üstte mesajım var, başkasıyla benim hakkımda konuşuyormuş gibi mesaj atmanın anlamı da yok, ne yazdığını görebiliyorum

Metal müzik için skala da önemli.Örneğin les paul ve türevleri 24.75 skala.Aynı akord düzeninde teller daha gevşek kalıyor ve tonda daha yayvan ve koyu oluyor.Strat ve süperstratlar 25.5 skala daha sıkı ve tiz bir ton sunuyor buda metal müziğe daha uygun .Metal müzik için sabit köprülü süperstratlar daha iyi seçim bana göre.

hocam epiphone lp alıp customarlı güzel bu arada manyetik modifiyesi yaparsan canavar gibi de metal tonu alırsın.aynı şey sgler içinde geçerli.Maun gövdeli gitarlar sert müzik için herzaman biçilmiş kaftandır.

Hocam şuanda Bias ve benzeri programlar ile single bridge manyetiğinden bile şahane tonlar alabiliyorsun. Teknoloji güzel şey. Kasası hoşuna gittiyse, çalımını- klavyesini de beğenirsen. Hemen hemen her gitar her yola gelir artık. Şu gitarla şu yapılır bununla bu yapılır diye bakmıyorum artık olaya:)
Aynen katılıyorum. Artık her türlü gitarla her türlü müzik yapılabiliyor.
Iron Maiden'dan Sepultura'ya kadar bir çok grubun gitaristi hala Fender strat ile hafifinden sertine metal çalıyorlar. Albert King Flying V ile blues çalıyor.
Yok gitarın şekliymiş, rengiymiş, manyetiğiymiş hepsi hikaye. Önemli olan niyettir. :)

Olmaz olur mu bee.
O gitar maun gövde ve EMG aktif manyetik. Yani sert metal için. Bu özelliklere dikkat etmen gerekiyor. Aynı markanın alt bandı olan LTD lere bakabilirsin.

Videonun adını hatırlamadığım için bulmam baya zor oldu ama buldum sonunda :D

Hemen hemen her gitarla çok benzer tonlar çıkarılabilir yeterli ekipman olursa diye düşünüyorum.

Tam olarak demek istediğim şey bu :) eskiden herşey analog olduğundan insanların beynine bu şekilde yerleşmiş. Dijitalde iki eq ayarları ile oynayıp hemen hemen her tonu yola getiriyorsun.

Geri