Heavy Metal Için Aktif Manyetik Mi Pasif Manyetik Mi Nedenleri Ile Birlikte Lütfen.

'Elektro Gitarlar' forumunda Serhat tarafından 24 Temmuz 2015 tarihinde açılan konu

1. Heavy metal tarzı müzik yapmak biri sizce aktif manyetik mi pasif manyetik mi tercih etmelidir ? Tartışmaya ve bilgilendirilmeye açık bir konu nedenlerinide yazın lütfen.

2. Öncelikli olarak, manyetikler hatta amfiler hakkında genel bilgin var mı yok mu bu önemli. Aksi takdirde söyleyeceğimiz-yazacağımız bazı şeyler Marsça gibi gelebilir. Ben bildiğini farz ederek yazacağım.

Eğer, amfinin lambaları bir hayli zorlayıp fazladan gürültülü ve distortion ağırlıklı bir ton arıyorsan, clean tonlar o kadar mühim değilse aktif manyetik kullanabilirsin.

3. Ben açıkçası pasiften yanayın sadece kendim için değil manyetik konusundaki fikirleri merak etmiştim sitedekilerin benimle alakalı bir durum yok

4. Kişisel fikrimi soruyorsan, ben genelde pasif manyetik kullanırım. Clean tona da önem veririm zira. Pasif manyetiklerin gitarların ve amfilerin renklerini daha iyi yansıttıklarını düşünüyorum. Buna istisna olaraksa Seymour Duncan'ın Blackouts manyetiklerini görmekteyim. EMG'ler bana itici geliyor. İnatla her gitarda kamyonvari garç garç bir ton veriyorlar ve clean soundlarda da kötüler. Blackoutslarsa tam tersi, cleanlerde de drive da iyiler ve daha esnekler.

Tabii bu işin "hangisi tercih edilmelidir?" diye bir sorusu olacağına da inanmıyorum. Zira pek çok şey zevk ve renk meselesi. Manyetiklerde aktif veya pasif olmalarından ziyade, metal için düşünürsek mıknatıs çeşitleri, bass mid veya tiz ağırlıklı olmaları, metal dışında düşünürsek artı olarak sarım türleri gibi noktaların daha fazla önemli noktalar var bence.

5. Haklısın

6. Aslında yeni çıkan EMG serileri 81-60 arası serideki bazı alışagelmiş alışkanlıkları değiştirecek gibi. JH set ile gelen gitarım normal 81-85'e göre çok farklı. Daha ataklar, scooped değiller ve clean seslerde cam gibi berraklar.

Klasik EMG manyetikleri uzun zamandır kullanıyorum ve gayet memnunum (Tabi stok haliyle değil 18V modu ile). Preamp voltajını arttırarak tuşeye biraz daha hassas olmasını sağlıyor. Tabi çıkış gücü de buna göre artıyor. Ama JH setini denedikten sonra bir daha almam sanırım. Ya 56-66(numaralarda yanılıyor olabilirim) ya da JH set tercih edebilirim. Diğer set JH lara göre daha düşük çıkışlı ve biraz daha upper mid yoğunluklu imiş.

Manyetik sorusuna yönelik ise aranan klasik heavy metal tonu ise JCM800 + Seymour George Lynch manyetik seti olabilir. Orta çıkışlı bir manyetik ve ingiliz karakterli başka bir amfide iş görebilir tabi :D Bir ara stüdyoda EVH gitar çalmıştım, EVH köprü manyetiği de gayet hoşuma gitmişti. EVH'nin sitesinde modeli yazıyor ama fiyatı biraz pahalı... :D

7. Aktif manyetikler, kalıp olarak "mid-scopped" olarak tarif edilen "mid'ler bakımından tıraşlanmış" karakterde ve biraz da kompresyonlu olur. Bu da "bence" bir kusur; çünkü tonu belirleyen şey nihayetinde büyük ölçüde mid bölgesi ve aktif manyetiklerin karakteri, kullanıcıyı amplifikatöre daha çok bağımlı kılıyor sanki.

Pasif manyetik candır :)

8. Üniversite zamanlarında Megadeth-Maiden ve benzeri gruplara cover yapan bir grup kurmuştuk.Bir süre Cort Evl K-6 kullandım. Daha sonra uzun süre Jackson RR24 kullandım. İki gitarın da stock manyetiği EMG di. Jackson kullandığım dönem tavsiyelere uyup TB-4 takmıştım. O gün farkettim ki tuşe namına hiç bir şey kazandırmamış EMG ler bana. Belirli seviyeye sıkıştırılmış tonu veriyor. Tabiki keyif meselesi. Piyasayı bu kadar sallayan bir manyetiğe işe yaramaz demek saçmalıktan başka bir şey olmaz. Ama aralarından birini seç dersen, 10 gitarım olsa 10 una da TB-4 ü takardım :D (yorumlarım emg 81-85 için geçerlidir.)

9. Doğal ses istiyorsan, daha sıcak tonlar istiyorsan Pasif.
    Tuşeyi önemsemiyorsan, sesin dijitalleşmesini önemsemiyorsan Aktif.
    Ekipmanınızı bilmiyorum ama 100$ anfide pek farklarını hissetmezsiniz ama 1000$ anfide farkkettirir.
    Ayrıca gitar ile amfi arasında kullanılan drive ve efektler ne kadar fazlalaşırsa aktif veya pasif manyetiğin arasındaki farkı anlamanız zorlaşır.
    Heavy Metal için tercih yapsam; ritm gitar için aktif tercih ederim, Solo gitar için pasif tercih ederim.
    Ama hep heavy metal çalmayacağım ve genel rock tarzlarını da düşünerek, pasif tercih ederim.

10. Steve Lukather amcamız da aktif EMG kullanır fakat jazzın , bluesun , hard rock'ın , duygusalın dibine dibine vurur. Piyasada pek yok ama EMG'lerin HSS setleri çok güzel sonuç veriyor.

Slaytanic bunu beğendi.
  11. Hocam istersen, Steve Lukather ekipmanına aşağıdaki siteden incele, kendisinin de pasif manyetikler kullandığını ve onların doğal bulduğunu göreceksin. Bir tane aktif manyetikli gitarı var ama albüm kayıtlarını onunla mı yaptı, benim için soru işareti. Metaliicanın ilk 3-4 albümünde Kirk Fender strat kullanmıştır. Hala Iron Maiden strat kullanmıştır. Günümüzde albümlerde hala Gibson kayda girer.
    Aktife karşı değilim, ama ton denince lambalı anfi ile transtörlü anfi gibi ayırırım.

12. Şunu unutmamalısın ki aktif manyetiklerin ton aralığı oldukça dardır.

13. Steve Lukather'ın pek çok gitarı var ve kayıtlarda da pek çok gitar kullanır. Siteye v.s. bakmama gerek yok ki linki göremedim :) Aktif manyetikli gitarlarla verdiği pek çok konseri vardır . (bknz.youtube)

14. Bende kendisini severim. Sitesi aşağıda, daha önce ekipmanına bakmıştım. Anfisi, pedallar ve gitarlarını paylaşmış. İlgini çekebilir...
    Steve Lukather Official Website - Gear

15. O güncel ekipmanı. Dimarzio manyetiklere geçmiş ama çok uzun yıllar emg kullandı.
    Çok sevdiğim iki konserini ekleyeyim. İzlerseniz EMG ler ile çeşit çeşit yardırdığını görebilirsiniz.

Hissiyat mevzusuna gelince zaten arkadaş başlığı Heavy Metal diye açmış. Yani manyetiğin HM hissiyetını vermesi mevzusu var. EMG ler bu konuda çok fazla kullanılan manyetikler. Demekki görevini hakkıyla yapabiliyor. Örneğin benim için HM demek Judas Priest demek. Buyrun cayır cayır HM.

16. Ayrıca SL ile yapılmış güzel bir röportaj var . Şöyle bir şey demiş abimiz ;

How important are the EMG pickups to your sound?
    We tried other pickups in the prototype I used for “Never Walk Alone” on my second solo album,Candyman. That was a really good-sounding guitar but for some reason wasn’t responding like the EMGs. It didn’t have active pickups. I’m a big EMG guy; they’ve been good to me, too. Some people love ’em and some hate ’em, but for me they’re perfect.

Tamamını okumak ve görsel şölen için ;
    http://www.vintageguitar.com/3660/steve-lukather-2/

17. EMG'nin Steve Lukather, David Gilmour gibileri yaptığı istisnai manyetikleri, bence konunun selameti için bu başlığa taşımayalım. Onlar gerçekten istisnai çalışmalar. Ben ki Gilmour'u çok seven adamım, ama kullandığı set için kafamda soru işaretleri var.

18. Bildiğim kadarıyla sonradan set oldu bu manyetikler önceden standart manyetikler kullanıyorlardı en azından lukather için böyle diye biliyorum.

19. Maksat metalci kardeşlerin dikkatlerini dağıtmayalım :)

20. tunckk

tunckk

912
    1,174
    9,005
    Müzikle ilgili herşeyde olduğu gibi manyetikte zevk meselesi . Kişisel tercihim Emg ve Blackouts. Her iki manyetigide seviyorum. Emg de tercihim 81-60 yada 81-85 .
    Evet aktif manyetikler tuseye o kadar hassas değil ama istenen heavy metalse bence her zaman aktif manyetik. Zaten heavy metal parcalar öyle virtüöz vari degildir ki. Yani tamam tuse önemli ama bir Vai yada Govan icra etmiyeceksin yani tuse önemini biraz yitiriyor heavy deyince. Heavy de güçlü çıkışlar lazım yaldir yaldir cayır cayır olmalı bence. Hatta ve hatta bizlerin yerlere göklere sigdiramadigimiz lambalı amfilerin yerine transistorlu amfiler kullanan birçok profesyonel metalci var. Amaç tuse olsa onlarda lambalı tercih ederlerdi. Inş. yazdıklarım yanlış anlasilmaz, tekrar belirteyim elbette tuse ve tuse hassasiyeti önemli ama heavy söz konusu olunca işler biraz değişiyor.

Bu Sayfayı Paylaş