Gitar Boyatmak

Merhabalar. Elimde bir SX strat mevcut. Masrafı tahminen ne kadar olur boyatmak istersem? Bu gitarı bir mobilyacı boyayabilir mi? 300 liralık gitar için 150 lira masraf yapmak istemiyorum açıkçası sadece boyaya, satıp farklı bir renk de alabilirim gerekirse :)

İyi birşey istiyorsan fiyatları şöyle söyleyeyim:
Akrilik boya + vernik + sertleştirici + tiner 90 lira
Pasta + cila 43 lira

Eğer bir luthier e boyatmayacaksan mutlaka otoboyacıya boyat. Mobilyacı da denedim oto boyacı da:) bi 40 50 lira da otoboyacıya versen yapar.

Ancak fabrika finish olması için ciddi anlamda her prosesi tam anlamıyla kitabına göre yapmanız lazım. Atlayacağınız ufacık bir şey bile yüzeyi bozacaktır:)

Sonuç olarakeğer sadece renk değiştirmek istiyorsanız. Gidip yenisini alın daha ucuza gelir. Ama yok ben bu tarz işlerle uğraşmak istiyorum derseniz ki ben bu kategorideydim, cidden eğlenceli ve bir o kadar da uğraştırıcı bir iş.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
İyi birşey istiyorsan fiyatları şöyle söyleyeyim:
Akrilik boya + vernik + sertleştirici + tiner 90 lira
Pasta + cila 43 lira

Eğer bir luthier e boyatmayacaksan mutlaka otoboyacıya boyat. Mobilyacı da denedim oto boyacı da:) bi 40 50 lira da otoboyacıya versen yapar.

Ancak fabrika finish olması için ciddi anlamda her prosesi tam anlamıyla kitabına göre yapmanız lazım. Atlayacağınız ufacık bir şey bile yüzeyi bozacaktır:)

Sonuç olarakeğer sadece renk değiştirmek istiyorsanız. Gidip yenisini alın daha ucuza gelir. Ama yok ben bu tarz işlerle uğraşmak istiyorum derseniz ki ben bu kategorideydim, cidden eğlenceli ve bir o kadar da uğraştırıcı bir iş.
Açıkçası stokta beyaz olmadığı için Candy Apple Red almıştım, şimdi de siyah veya değişikli ilginçli bir renk düşünüyorum. Boyanın kalitesi aslında çok ilgilendiğim bir konu değil, eskimesi, yıpranması hoşuma bile gider. Ama beyaz gömleğimi de çalarken boyayıp mahvedecek birşey istemem açıkçası.

Açıkçası stokta beyaz olmadığı için Candy Apple Red almıştım, şimdi de siyah veya değişikli ilginçli bir renk düşünüyorum. Boyanın kalitesi aslında çok ilgilendiğim bir konu değil, eskimesi, yıpranması hoşuma bile gider. Ama beyaz gömleğimi de çalarken boyayıp mahvedecek birşey istemem açıkçası.

Yok gömleği boyayacak kadar kötü olması imkansız:) Boyamaya karar verirseniz elimden geldiğimce yardım ederim. Aklınıza takılan her şey sorabilirsiniz. Vaktim oldukça cevaplarım.

Yok gömleği boyayacak kadar kötü olması imkansız:) Boyamaya karar verirseniz elimden geldiğimce yardım ederim. Aklınıza takılan her şey sorabilirsiniz. Vaktim oldukça cevaplarım.
Kendi kendime bu işe girişebileceğimi pek zannetmiyorum malesef, hem okul hem iş dolayısıyla ne vaktim oluyor, ne de öğrenci evinde bu tarz işlere girişebileceğim yerim oluyor :)

Ben herhangi bir mobilyacıya gidip 50-60 liraya böyle düz, çok rezil olmayan bir şekilde boyatmayı planlamıştım. Hatta boyanın yıpranması dediğim gibi benim için bonus olur. Böyle birşey yapmam mümkün müdür acaba?

Kendi kendime bu işe girişebileceğimi pek zannetmiyorum malesef, hem okul hem iş dolayısıyla ne vaktim oluyor, ne de öğrenci evinde bu tarz işlere girişebileceğim yerim oluyor :)

Ben herhangi bir mobilyacıya gidip 50-60 liraya böyle düz, çok rezil olmayan bir şekilde boyatmayı planlamıştım. Hatta boyanın yıpranması dediğim gibi benim için bonus olur. Böyle birşey yapmam mümkün müdür acaba?
Dediğim gibi, mobilyacı yerine oto kaporta boyacısı çok daha iyi yapar. Gitarı komple zımparalayıp boyayı kaldırman lazım. Daha sonra 400-600-800-1000-1200 zımpara yapıp dolgu verni süreceksin. Arkasından oto boyacıya vereceksin araba boyar gibi boyayacak.dolgu verniği en önemli kısmı. Yoksa gitar boyayı emiyor.

Dediğim gibi, mobilyacı yerine oto kaporta boyacısı çok daha iyi yapar. Gitarı komple zımparalayıp boyayı kaldırman lazım. Daha sonra 400-600-800-1000-1200 zımpara yapıp dolgu verni süreceksin. Arkasından oto boyacıya vereceksin araba boyar gibi boyayacak.dolgu verniği en önemli kısmı. Yoksa gitar boyayı emiyor.
Peki toplam masrafım ne kadar olur tahminen?

ben de gitarımı ağacına kadar zımparaladım kumaş boyasıyla boyadım, sadece clearcoat istiyorum üstüne. Şimdi vernik için otoboyacıya aldığımız boya ile gidip 50 lira mı veriyoruz yoksa 50 liraya işi hallediyorlar mı ?

edit: zımpara verniğini kendim atacağım

Bak bu gitarı mobilya boyacısına boyattım.
image.jpg

Bunu da oto boyacıya,
image.jpg image.jpg

Aradaki fark bariz. Eğer özel bir renk istemiyorsan , oto boyacıda bulunan bir renk istiyorsan 40 50 liraya yapar. Gidip konuşman- pazarlık yapman lazım.

ben de gitarımı ağacına kadar zımparaladım kumaş boyasıyla boyadım, sadece clearcoat istiyorum üstüne. Şimdi vernik için otoboyacıya aldığımız boya ile gidip 50 lira mı veriyoruz yoksa 50 liraya işi hallediyorlar mı ?

Üstüne doğru tip verniği seçmek en önemlisi onu seçtikten sonra otoboyacıya gidip sadece tabanca ile vernik atmasını isterseniz para bile almayabilir. Biraz esnafın insafına kalmış. Ben 3 gün sohbet ettim, işten erken çıkıp gittim işin inceliklerini gösterdi falan. Adamın üç gününü almama rağmen 40 lira aldı yeter dedi:) dürüst yardım sever birini bulursanız pek bişey tutmaz. Oto sanayide biraz dolaşınca elbet bulursunuz:)

Bu arada kumaş boyası için gereken verniği bilmiyorum tam. O konuda iyi bilen birine danışın yoksa pul pul olup dökülüyor. Gitarın içine sıçıyor.

teşekkür ederim :) biraz araştırdım kumaş boyası veya dye denilen şeyle önce boyanır, zımpara verniği atılır en son vernik atılırmış. Bu arada turuncu gitarın rengine bayıldım

Dolgu verniğini ne kadar güzel yaparsanız son kat vernik de o kadar iyi olacaktır. Akrilik vernikler ağaçta kullanılacaksa bir bariyer gerekiyor. Fabrikasyon gitarlarda son kat akrilik/poliüretan vernikten önce polyester dolgu verniği uygulanır.

Ben boyle cok gitar boyattim emin ol kaportacilar mobilya boyacilarindan iyi boyayamaz cunku calistiklari malzeme agac degil metal adam dilinden cok rahat anlar ne istedigimi bilir pisman olmazsin ben cok arastirdim bu isi

Geri