Distortion Ve/veya Overdrive Pedalı Önerisi

'Elektro Gitar Ekipmanı' forumunda alkaseltzer tarafından 25 Temmuz 2015 tarihinde açılan konu

 1. Merhaba,

  Benim Gibson Les Paul Standard 2012 bir gitarım ve -içinde tube screamer devresi olan- Ibanez TSA5TVR lambalı bir amfim var. Amfimi maalesef evde düşük sesle kullanmak zorunda kalıyorum.
  Birkaç ay önce MXR Distortion III aldım. Fakat gaini biraz yetersiz geliyor sanıyorum. Daha fazla gaini olan (ama kadifemsi ve sıcak ton veren), 70'lerin ve 80'lerin hard rock tonlarını almak istiyorum. Hard rock, glam metal, blues rock, ve classic rock çalmak için distortion ve/veya overdrive pedalı veya pedalları olarak ne önerirsiniz?
  (Belki de yapmam gereken şey, MXR Distortion III pedalımı Fulltone OCD gibi bir overdrive pedalıyla boostlamak? Yoksa daha fazla gain veren başka bir distortion pedalı mı edinmeliyim? Bilmiyorum.)
   
 2. Amfinin içindeki TS ile birlikte 70'ler ihtiyacını karşılaması gerek tek başına. Biraz geniş bir yelpazen de var. Distortion pedalını boşa bir od ile boostlama, istediğin tonu alamazsın. Onun yerine Ibanez Tube King'in OD olanını al. Veya kırmızısına 12AT7 falan tak, onu TS tabanlı bir pedal ile boostla. Daha gerçekçi bir ton alırsın.

  Aslında amfinin sesini açabilsen belki bu tavsiyelere gerek kalmayacak. Ama o da evde zor.
   
  alkaseltzer bunu beğendi.
 3. Rockett Pedals Archer
  Maxon OD9 Pro+
  Boo Instruments Clone Klon

  Barber Electronics DDDC
  JHS Twin Twelve
   
  alkaseltzer bunu beğendi.
 4. Mi audio crunch box hard rock icin ideal bir pedal ihtiyacini gorur,ac dc,deep purple,whitesnake,guns n roses tonlarini rahatlikla alabilirsin ben icindeki presence trimpotunu sonuna kadar kisarak kullaniyorum.Zaten marshall in a box pedallarinin ilkidir.
   
 5. Evet. Keşke amfinin sesini açabilsem... Hatta amfi daha iyi tonlar versin diye yepyeni amfinin lambalarını geçen ay Electro Harmonix marka lambalarla değiştirdim. Ama tabi sesini açamayınca amfi drive olamıyor, kırılamıyor da.
  Şöyle bir şey mi yapmak lazım: 70'ler ve 80'ler için farklı pedallar mı düşünmeliyim?
  Wampler Pinnacle Deluxe, Wampler Plexi Drive, Okko Diablo +, Fulltone Full-Drive 2, Fulltone GT-500 gibi üstünde boostu da olan bir OD/Distortion pedalı edinmek daha iyi olabilir mi?
   
 6. @alkaseltzer biraz daha 70'lere kaymak için kendiliğinden boost olan bir od pedalı iyi fikir. Listedeki pedalların hiçbirini kullanmadım, YouTube videolarına da bakıp sallamak istemem. Ama istisna olrak görüş belirtebileceğim Okko Diablo felaket bir pedaldır,bulursan mutlaka denemelisin.
   
  alkaseltzer bunu beğendi.
 7. Boost falan degil dogrudan guzel bir distortion ihtiyacin var. Wampler Pinnacle'i o kadar da tutmamaktayim. Tech 21 OMG denen pedal cok iyi. Fly Rig tipinde olan degil.
   
 8. Dist. pedallarına od boost genelde shreddy veya amfi tonunu bambaşka yerlere (yüksak gainli) çekmek için kullanılır ama tarifinden bu yaklaşım sana extrem kaçacak gibi görünüyor.

  Tarifin bende hemen ds1 düşündürdü ama amfi marshall crunch sounduna sahip değil, mxr'dan farklı sonuç vermez yani...aslında bu tarz dönüşümleri en güzel boss'un ds1x veya st-2 gibi pedallar hallediyor, ön yargı ile yaklaşmadan youtube'da (özellikle düşük drive hallerini) bir dinleyin derim.
   
 9. Mesa Boogie throttle box deneyebilirsin. Çok sert karakterli bi pedal ama low ve high gain seçeneği var. pink floyddan trivium a kadar ton spektrumu var. Ben şahsen boss ge-7 eq ile beraber kullanıyorum roland 40 XL e takıyorum çok kaliteli sonuç veriyor. Throttle box ağır gelirse bir hafif modeli flux drive ı inceleyeiblirsin.
   
  MetalPose bunu beğendi.

Bu Sayfayı Paylaş