Piyasanin Durumu

Yine kurlar tavan. Piyasa inanilmaz durgun. Ne distributirler ne magazalar ne de 2. Elde kullanicilar urun satabiliyor. Bir yanda siyasi belirsizlik diger yanda sicak catismalar..

Bu basligi bir ongoru ve genel paylasim icin aciyorum. Biraz magazalari gezdim haftasonunda. Hicbir hareket yok. Aylardir ayni ilanlar duruyor siteler ve forumlarda. Ederinin yarisina satmadikca (kar amaci gudenler aliyor zaten bu urunleri) kimse satis yapamiyor. Bu sartlarin nasil ilerleyecegini dusunuyorsunuz? En son tahminlere gore yil sonu dolar kuru icin beklenti 3 TL bandi.

Bu zamanda alim yapilir mi? Urun satilir mi? Konusalim, dertleselim istedim..

Sevgiler,
Oramiral

Piyasa her bakımdan berbat emlak piyasası da böyle oto piyasası da enstruman ekipman vs piyasası da... daha da kötü olur bir sene içinde bankacı bir tanıdık bankadaki borçları vs kapat hiç bir yere borcun kalmasın kenarda dolar yada euro olarak mutlaka birikmişin olsun dedi şuan herkesin alım gücü düşmüş durumda kimse birşey alamaz oldu millet birbirinden çalmaya birbirini dolandırmaya başladı yapabilen yapıyor dolandırıyor vur kaç yapıyor ortadan kayboluyor ticaretle uğraşan bilir bir kaç yıldır özellikle inşaat sektöründe böyle ticarette de aynı rakam büyük veya küçük olsun farketmiyor, kimse kimseye güvenemeyecek durumda alacak olan alamıyor satacak olan satamıyor daha ne kadar kötü olacak bu durum merak ediyorum

Seçim sonrasında hükümet kurulamayınca dolar fırladı, sizin dediğiniz gibi piyasalar durgunlaştı. Erken seçil olması muhtemel, 2016 yılının Ocak ayında piyasalar eski haline döner. Ama bu sırada dolar inşallah 3 TL bandında kalır. :)

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Borclanma konusunda dogru soylemis bankaci tanidiginiz. Zaten ekonominin suni buyumesinde son 10 yil icindeki krediler en buyuk etken. Araba, ev, elektronik, kiyafet vb ne varsa kredi, kredi karti vb borclanma turevleriyle almak aliskanlik haline geldi. Gunun sonunda hane halki gelirinin uzerinde bir tuketim olustu. Gelirin artmadan borcun azalmasi ixin giderin dusmesi lazim. Bugunun enflasyon ve ucret sartlarinda bu nasil mumkun olabilir? Tum bunun isiginda ulkem muzisyeni bir tarafta para kazanma cabasi, bir tarafta distributor magaza karlari bir tatafta dovizle artan fiyatlarla ugrasiyor. Hakikaten isimiz zor ve uzun bir sure kolaylasmayacak gibi. Dilerim muzisyen dostlarimiz ihtiyac nedeniyle yok pahasina urun satmak zorunda kalmazlar. Zevk icin alim satim ertelenebilir. Ama ihtiyac baska bir mevzu...

Piyasa her bakımdan berbat emlak piyasası da böyle oto piyasası da enstruman ekipman vs piyasası da... daha da kötü olur bir sene içinde bankacı bir tanıdık bankadaki borçları vs kapat hiç bir yere borcun kalmasın kenarda dolar yada euro olarak mutlaka birikmişin olsun dedi şuan herkesin alım gücü düşmüş durumda kimse birşey alamaz oldu millet birbirinden çalmaya birbirini dolandırmaya başladı yapabilen yapıyor dolandırıyor vur kaç yapıyor ortadan kayboluyor ticaretle uğraşan bilir bir kaç yıldır özellikle inşaat sektöründe böyle ticarette de aynı rakam büyük veya küçük olsun farketmiyor, kimse kimseye güvenemeyecek durumda alacak olan alamıyor satacak olan satamıyor daha ne kadar kötü olacak bu durum merak ediyorum
Evet dediğiniz gibi inşaat ve otomobil sektörü resmen 'çöktü'. Zaten siyasi iktidarsızlıklarda ilk vurgunu bu piyasalar yer. Şahsi fikrim şuanda bir ürün satacaksanız -ki satmanız oldukça zor- fiyatı düşük tutun. Hükümet kurulup piyasalar eski haline dönünce fiyatınızı yükseltin. Ama asla sıfır bir ürün almayın şuanda.

Dolar ve Euro kurları yüzünden tünelden 0 pedal alamıyor insan... 15-20 liraya aldığım dunlop teller şu an 30 lira. Siyasi belirsizliğin biz gitaristlere bile ucunun dokunacağı hiç aklıma gelmezdi...

Piyasanın çöküş trendine girmesinin temel nedeni pazarımızda sıfır-kullanılmış alım kullanılmış satım - tekrar alım döngüsünde buharlaşan alım gücüdür. Tekrar satılamayacak çerçöp dandül enstrüman ve ekipmanlar yüzünden, bu malları ihraç eden ülkeye kaçan nakit bir yana, kredi kartına taksitlendirmeyle, senetle vb. çöpe vadeli ödeme yapıldı. Ucuzlugun pahalı sonucu bu işte, mal para etmiyor, başka bir mala veya nakte dönmüyor. Piyasa çöpe boğuldu, nakit eridi, kredi kartları doldu. Mevcut siyasi, ekonomik sorunlar da darı ekti.

Aslında ambarguitar'sın dediği olay bilgi düzeyi az olan alıcılardan kaynaklanıyor. Biraz bilgi düzeyi yüksek olan kullanıcılar gidip 0 enstrüman çok zor alırlar. Dükkanlar'ın şansı bilgisiz güruh. Yoksa o fiyatlara o ürünleri imkanı yok satamazlar. Bu o ürünler o fiyatları hakedip haketmediği açısından bakmamak lazım sadece müzik enstrümanı bir araba gibi %85 likit bir varlık değildir. Değerinde paraya çevirmen uzun sürebilir . O yüzden 2. elde fiyat düşer bu düşüşler bir rekabet yaratır. Satıcı ne kadar likite ihtiyaç duyarsa fiyat o kadar düşer. Daha önce defalarca yazdım kenarda nakitiniz olsun güzel fırsatlar yakalarsınız.

Seçim öncesi ve sonrası diye bir şey yok.Sanki seçimden önce dolar 1,2 tl'ydi de ben mi farketmedim:cool:
Ülke sistematik olarak bazıları için yaşanır,bazıları için yaşanmaz bir hale getirildi.

Müzik enstrümanı kullanılmış hali ile bile arz/talep dengesi gözetilerek en azından akılcı bir takas yolu ile kendisinden daha değerli başka bir enstrümana, ekipmana dönüştürülerek kayıpsız değerlendirilebilir. Ayrıca değerli bir enstrümana zamana içinde muhakkak değer kaybı yaşar gözüyle bakmak da doğru değil. Ülkemizde sıfır olsun benim olsun mantığı yerleşik ancak bu enstrüman ekipman bilgi birikimimiz ve kullanım kültürümüz ihracatını bir yana bırakalım sadece iç piyasasının hacmi ile bizim pazarımızı yutabilecek bazı batı ülkelerinde kabul görmüyor.

Açıkçası otomobil vb. daha alınır alınmaz değer kaybetmeye başlayan ve marka modeline göre birkaç yılda %50'den fazlası buharlaşan
bir meta ile ederinden alınmış (alırken kazık yenmemiş) çerçöp olmayan sıfır enstrümanı değerlendirmek doğru değil. Antika otomobil veya antika enstrüman gibi zaten değerli yatırımlardan bahsetmiyorum. Sıfır enstrüman şişirilmemiş fiyattan alınmış, çerçöp olmayan bellli bir talep potansiyeline herzaman için haiz bir enstrüman ise değer kaybı yaşından öte kullanıma bağlı olacaktır.

Şişik fiyatlama gaz kaçağı gibi alım gücü buharlaştırıyor. Ülkeye dadik ürün sokmak marketimizden nakit buharlaştırıyor. Alıcılar ne aldıklarını neden aldıklarını çok fazla düşünmüyor, ürün araştırması sıfıra yakın diyelim. Alıcı şişik fiyattan dandik ürün aldığında o an için satıcı keyiflense de sürekli ekmek yiyebileceği bir alıcıyı harcamış oluyor. İkinci el piyasasında iteleme öteleme ve getirisi güvensizlik böyle temelleniyor.

İteleme öteleme kazıklama dolandırma zararlıları ikinci el piyasamızı da açmaza sokuyor. Kurdaki yükseliş bunlar kadar vurucu değil.

Ticaret anlayışımız temelde sorunlu, sakat. Eğitim amaçlı olarak kullanılması gereken bir Yeşilçam filmimiz de var bu konuda, bakınız : YOKSUL
1980'lerden günümüze hep aynı.

İthalatçı, üretici, mağaza işletmecisi, tezgahtar, reklamcı, alıcı, teknik servis, usta vb. unsurları ile bu market bir bütün ve atılan her kazık, itelenen ötelenen her dandik mal hepimize zarar veriyor. Firmalar dükkanlar artan bir hızla kapanıyor, nedeni kurdan çok sorunlarla boğulmuş iç piyasamızın artık bu sorunları ileriki yıllara öteleyemecek kadar güçsüzleşmiş olması.

İşletme, firma sahipleri olarak biz genelde kar değil borç yönetiyoruz. Piyasadaki çoğu işletme kar bulamıyor ki yönetsin. Kar edenler varsa onları sözlerime katmadan toparlayayım artık borçlar dönmüyor, geleceğe ötelenmiyor. İflas ve sessizlik.

Yakın zamanda TNT müziğin de kapanacağını duydum. Bilgisi olan var mı? doğru mudur? Özgür çok sevidğim düzgün bir esnaf. Haberi olan var mı?

20 defa yazmışımdır ama yine yazalım. Kapalıçarşıda esnafım. Çocukluk arkadaşım Londara'da ekonomist. Kendisiyle sık sık yazışıyoruz. Dün ilk defa "sigorta primlerinizi ödüyorsunuz ama türkiye diye bir devlet kalmayabilir" dedi. İngilterede yaşayan ve neredeyse ingiliz olmuş bir ekonomist için manzara bu.
Yukarda bir arkadaş falanca şöyle demiş, tl alın demiş. boş laf, manipülasyondan başka bişi değil. bu tip şirketlerden 1 kelime bilgi almak paraynan, adamların parasını çekip çevirdiği müşterileri var, buna rahmen çıkıp tv ye "tl alın, bana güvenin" diyecek ve bu gerçekçi olacak he mi? güldürmeyin beni.

20 defa yazmışımdır ama yine yazalım. Kapalıçarşıda esnafım. Çocukluk arkadaşım Londara'da ekonomist. Kendisiyle sık sık yazışıyoruz. Dün ilk defa "sigorta primlerinizi ödüyorsunuz ama türkiye diye bir devlet kalmayabilir" dedi. İngilterede yaşayan ve neredeyse ingiliz olmuş bir ekonomist için manzara bu.
Yukarda bir arkadaş falanca şöyle demiş, tl alın demiş. boş laf, manipülasyondan başka bişi değil. bu tip şirketlerden 1 kelime bilgi almak paraynan, adamların parasını çekip çevirdiği müşterileri var, buna rahmen çıkıp tv ye "tl alın, bana güvenin" diyecek ve bu gerçekçi olacak he mi? güldürmeyin beni.

Tabi canım onları dinleyin koskoca Goldan Sachs filan. Bizde çok gördük Türkiye'den çıkıyoruz diye bas bas bağırıp alttan gidip hisse alan firmaları. Şu an İMKB'de yabancı yatırımcıların oranı nedir TL dehşet değer kaybında zarara uğrayacak ? Misal Yemeksepeti'ni neden yabancılar alıyor ortada kalmayacak ülkenin firmasını ? Milyon dolarlar zarar edip başkasına ucuza satmak için mi ? Son bir senede kaç tane Türk firması yabancılar tarafından alındı ? Adamlar batan ülkeye özel merak mı duyuyorlar. Neye gülerseniz naparsanız yapın ama işkembeden sallamayın.

Ekonomiye dair bildiğim tek şey Euro ile Dolar'a yatırım yapmanın yatırımcıyı hiç bir zaman üzmeyeceğidir. (Tam ekonomi profesörü gibi konuştum)

Yalnız hakkaten de ay başlarında elime para geçtiği anda dolar tarihi zirve görüyor ben aldıktan sonra da 2 ay önceki yerine dönüyor. Bu ay faizde bekletecem düşünceye kadar :) Bu sefer de gidecek 3tl'yi bulacak.

Aşağı yukarı bir sene öncesinden aldığım dolarlar 2.2 falandı %20 civarı getiri sağlamış. (diğer deyişle, TL %20 çökmüş)

Yaw bir defa tarih boyunca dolar ve euro (zamanın alman mark'ı) tl'ye karşı hep değer kazanırken hangi akıllı(!) gidip tl'ye yatırım yapın diyebilir ki?

Bankada Dolara verilen yıllık faiz %2.3, Euro %1.8.

TL için faiz %12

Sadece bu parametre kimin güvenli liman olduğunu göstermeye yeter. Euro son 2 yıldır yerinde saysa da bence fena bir sıçrama yapacak herkesin ağzı açık kalacak. Nasıl ki Dolar'ın yerinde sayıp EUro'nun coştuğu bir dönem vardı, şimdi tam tersi yaşanıyor. Herkes euro'ya burun kıvırıp dolar'a abanıyor. (ben de yapıyorum bunu yalan yok)

Bence bütün yumurtaları aynı sepete koymamak en garanti yol her zaman olduğu gibi.

Geri