Laptop Fan Temizliği Yapanlar?

Herkese merhaba :)
Yaklaşık 2,5 yıl önce aldığım laptop'a bu günlerde fan temizliği yapmayı düşündüm. Laptop soğutucusuyla kullandığım için zemine temas etmedi çoğu zaman. Fakat bu günlerde hava sıcak olduğundan mıdır bilinmez biraz ısınıyor. Siz fan temizliğini ne kadar sürede bir yapıyorsunuz?

Şuan Lenovo z510 kullanıyorum. İçerisinde fan tozu temizleme diye bir program var. Çalıştırdığınızda 15-20 saniye aralıklarla 2-3 dakika boyunca fanı hızlı çalıştırıyor. Başta fanı temizleyeceğine inanmamıştım, yine de içinde toz bırakır sanıyordum. Ancak içerisini açıp baktığımda tertemizdi fan.

Bir de bilgisayar GTA5 gibi oyunlarda normalden daha çok ısınıyor doğal olarak. Şöyle söyleyeyim, cs:go oynarken 50-55 derece sıcaklık görülürken (ekran kartında değil, genel olarak), GTA5te 75-80 dereceye kadar çıkıyor (görüntü kalitesine bağlı olarak). Çok ısındığında da fan temizlemeyi çalıştırıyorum arada, daha hızlı soğutuyor.

Normalde ise, 4-5 ayda bilemediniz 6 aylık periotlarda alt kapağı kaldırıp fanı temizlemek caizdir. :D

1 yıl ve 6 ay arası kullanıma ve ortama bağlı olarak yeterli olur sanırım. Ben 6 ayda bir zevkine söküp takıyorum :) Söküp takma işlerine aşina değil isen önce youtube veya pdf şeklinde Disassamble "laptop marka modeli" şeklinde arama yap. yoksa kasanın plastik dişli tutma kısımlarını zorlayıp kırabilirsin.
Bu arada sadece fan değil de soğutucu ızgara bloğunun girişindeki biriken artıkları da temizlemek caizdir :)

1 yıl ve 6 ay arası kullanıma ve ortama bağlı olarak yeterli olur sanırım. Ben 6 ayda bir zevkine söküp takıyorum :) Söküp takma işlerine aşina değil isen önce youtube veya pdf şeklinde Disassamble "laptop marka modeli" şeklinde arama yap. yoksa kasanın plastik dişli tutma kısımlarını zorlayıp kırabilirsin.
Bu arada sadece fan değil de soğutucu ızgara bloğunun girişindeki biriken artıkları da temizlemek caizdir.
Hatta becerebiliyorsanız, fana bağlı olan bakır çubuğa (adı gelmedi aklıma :D ) termal macun sürmek de caizdir. Denendi, işe yarıyor.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Bu arada sadece fan değil de soğutucu ızgara bloğunun girişindeki biriken artıkları da temizlemek caizdir :)
Daha önce sökmedim :whistle::) Youtube'dan baktım ama baya zor benim PC'nin sökülmesi. Ekran haricindeki bütün parçaları ayırmak gerekiyor fanı temizlemek için :unsure: Windows 10 yükleyeceğim bir hafta içinde, temiz olsun makine diye düşündüm ama gözüm yemiyor açmayı ya :unsure::unsure::unsure:

Şuan Lenovo z510 kullanıyorum. İçerisinde fan tozu temizleme diye bir program var. Çalıştırdığınızda 15-20 saniye aralıklarla 2-3 dakika boyunca fanı hızlı çalıştırıyor. Başta fanı temizleyeceğine inanmamıştım, yine de içinde toz bırakır sanıyordum. Ancak içerisini açıp baktığımda tertemizdi fan.

Bir de bilgisayar GTA5 gibi oyunlarda normalden daha çok ısınıyor doğal olarak. Şöyle söyleyeyim, cs:go oynarken 50-55 derece sıcaklık görülürken (ekran kartında değil, genel olarak), GTA5te 75-80 dereceye kadar çıkıyor (görüntü kalitesine bağlı olarak). Çok ısındığında da fan temizlemeyi çalıştırıyorum arada, daha hızlı soğutuyor.

Normalde ise, 4-5 ayda bilemediniz 6 aylık periotlarda alt kapağı kaldırıp fanı temizlemek caizdir. :D
o program oldukça ilginçmiş :D ben bir kaç kez elektrikli süpürge ile dikkatlice dışarıdan temizlemeye çalıştım. Alt kapağı kaldırarak fana ulaşamıyoruz işte benim PC de. Baya bi sökmek gerekiyor. 50'ye yakın vida var fana ulaşmak için. Gözüm yemedi pek. :notworthy::notworthy:

Elektrikli süpürge ile fan temizliği olmaz. Basınçlı hava veren bir aletle (kompresör) tozu atmak gerekiyor. Bu hava tutma işini yaparken diğer elinizin parmağının ucuyla fanın dönmemesini sağlayın. Bu içindeki bilya mekanizmasının bozulmasını önleyecektir. Sürekli açık kalan bir bilgisayar ise iki üç yılda bir işlemcinin üstünden soğutucuyu ayırın ve termal macun kalıntılarını temizleyip, yeniden macunlayın.

Sürekli çalışan ve tozlu ortamlarda kullanılan bir bilgisayarda üç beş ayda bir temizlik iyidir. Normal yaşanan bir evde senede bir yeterli olacaktır. Bilgisayarınızı halının, yorganın üstünde kullanmayın.

Dizüstü bilgisayarınızı sökmekten korkmayın.

Laptop'u sökmeden önce elektrik adaptörünü ve pilini çıkarın ve 15 20sn kadar açma-kapama düğmesine basılı tutun. Ardından önce alttaki vidaları sökün. Genellikle kademeli bir şekilde yapılır bu aletler. Sökmeden önce youtube da "laptopun modeli dissassemble" gibi aramalar yapın. Meraklı çok insan var, adamlar sökerken videoları çekip yüklüyorlar. Çok eğitici oluyor bir yandan.

Sökme işleminde bir yeri kanırtmak zorunda hissederseniz kanırtmayın! Cihazı biraz daha inceleyin, cihazın iman gücüyle değil ince işçilikle birleştirildiğini hiç unutmayın. Mutlaka bulursunuz.

Vidaları grup grup ayırın. Hepsini aynı yere toplamak iyi bir fikir değil...

Açtığınızda gerekmedikçe özellikle entegrelerin üstüne dokunmayın. Dokunmak isteyeceksiniz biliyorum ama siz yine de temkinli olun.

Toplarkende aynı nazik çalışma prensipleri geçerli. Hiçbir parça garç diye diğerine geçirilmez. Ekran panelinin ön çerçevesi ya da bazı geçmeli parçalar hariç diyenler olabilir, fakat onlar bile yumuşak hareketlerle takılabiliyor. Siz yine de sakin çalışın.

Eğer zorlamak zorunda hissediyorsanız yanlış yapıyorsunuz demektir. Youtube en büyük dostunuz unutmayın!

Söküp taktığınız her alet, tornavidanızın değdiği her cihazla daha bir başka bağ kurarsınız. Satın aldığınız bir eşyadan daha fazlasına dönüşür.

Her Turkrock erkeğine Bosch şarjlı tornavida ve matkap seti öneririm. Mutlaka bulundurun.

Sökün takın, bozun yapın, malzemeye acımayın.

Başarılar ve iyi şanslar.

arada bir şirkete götürüp basınçlı hava tutuyorum. ev kullanıcısıyım, sürekli altlıkta kucağımda duruyor. yine de hava emdiği için toz da doluyor.

sonuç? :D
küçük çaplı toz bulutu

1-2 hafta önce yaptık arkadaşla ilk fan temizliğini, oyunlarda sıcaklığı 90 dereceyi geçen ekran kartım şu an maksimum 64'ü gördü, fps artışı oldu, yani demek istediğim hemen yapın rahatlayın. Benimkini temizlemek için her parçasını sökmek gerekti, biraz zamanınızı alabilir ama sonuca değer :)

Geri