Eli Fazla Terleyen Insanlar Için Gitar Ekipmanları Veya Sap Çeşidi Önerileriniz

'Elektro Gitar ve İcra' forumunda AyKenDuu tarafından 29 Temmuz 2015 tarihinde açılan konu

 1. Merhaba, benim elim nedense hep normalden fazla terler. Özellikle bell biri süre mouse'u tutarsam veya gitar çalarsam devam edebilmek için mutlaka elimi kurulamak zorunda kalıyorum. Ve artık bu canımı çok sıkmaya başladı. Özellikle de gitar çalıyorken . Sizlerin bildiği el terletmeyen ya da az terleten pena, tel vb. ekipmanlar var mı ? Artık her türlü şeye açığım. Ve en önemlisi kısa bir süre içinde bir gitar yaptırtacağım o yüzden hangi sap türü daha az el terletir . Şimdiden teşekkürler.
   
  wolkN ve metaltrrocker bunu beğendi.
 2. Eli çok terleyen biri olarak -yalnızca gitar çalarken değil bende de, genelde oluyor- kesinlikle Elixir diyorum tel adına. Onun dışında önerileri ben de takip edeceğim.
   
  kdogru bunu beğendi.
 3. El terlemesinin herhangi bir sap türü ile azaltılabileceğini düşünmüyorum tıbbi olarak. O yüzden hangi gitarı yaptırırsanız yaptırın, aynı şekilde terleme devam edecektir. Geçen yaz da buna benzer bir konu açılmıştı. Onu da paylaşayım, belki işinize yarar bir şeyler bulabilirsiniz.

  Ellerin Terlemesi
   
 4. Yani şöyle söyleyeyim Rosewood sap kullanıyorum ve bazen elim terlediğinde sap çok kayganlaşıyor.
  Attığınız konuyu okudum fakat orada çok uç örnekler var . Yani durup dururken elim terlemiyor benim :D . Sadece elimi kullanmam gerek durumlar olduğunda normalden fazla terliyor buda ne kadar belli ölçülerde katlanabilir bir şey olsa da artık beni rahatsız çok etmeye başladı.
   
 5. Klavyedir o. Sap baş parmağın dokunduğu kısım. Sap genelde maple oluyor. Ha custom ya da farklı bir gitarınız varsa ayrı tabi :) Klavyenin kayganlaşması bence kötü bir şey değil ama telin çok kaygan olması kontrol kaybına sebep oluyor. Sapta ise kesinlikle kuru olması tercihim hiç rahat edemiyorum. Ancak boyalı boyasız, cilalı cilasız, pek farketmiyor bana açıkçası. Terledin mi her türlü kötü oluyor, azaltma/daha rahat etme gibi bir durum söz konusu değil bence de @Can Temtek 'in dediği gibi.
   
 6. Haklısnız kafam karışmış :D Rosewood yanlış oldu. Durum dediğiniz gibi ise sap için yapacak bir şey yok o zaman :D . Telleri elixir kullanıyorum bu arada memnunum bende.Belki eli terleyen insanlar için tel çıkaran bir firma vardır diye düşünmüştüm ama o da yok sanırım :D . Neyse idare edeceğiz artık . Ama başka önerileri olanlar varsa yeni önerilere , fikirlere açığım.
   
 7. Evde, iş yerinde, sokakta hobi olarak terleyen bir arkadaşı summon ediyorum o halde @cemq
   
  cemq bunu beğendi.
 8. Terletmeyen sap diye birşey yok ama terlediğinde hissi/kayganlığı en az etkilenen benim tecrübem ya çok ince cilalı gitarlar (japon ibanez,amerikan Fender vs.) veya boyalı ama ince zımparalanmış sap (model pek bilmiyorum, ibanez giger serisi böyledir mesela).

  Kavrama önemli, mesela (bana ait olmayan) profil fotomdaki gibi kavrıyorsanız işiniz zor. Sadece başparmak dokunuyorsa V'ye yakın kalın sap (Amerikan Tele) veya ince ibanez saplar bu disiplinde etkili. Disiplin derken, sadece başparmağın dokunması değil aynı zamanda hafif tuşeyi koruyan için daha yardımcı bu da önemli.
   
 9. Ellerin terlemesi durumu bazen can sıkıcı boyutta olabiliyor gerçekten. Özellikle -hangi marka olursa olsun- telleri yeni takmışsam nasıl oluyorsa her zamankinden daha fazla terliyor ellerim benim de. O yüzden bir süre tellerin tazeliğinin geçmesini bekliyorum çok dert etmeden terlemeyi. Ortamın ısı, nem dereceleri de terlemede büyük öneme sahip. Mümkün olduğunca kuru ve yüksek sıkcaklıkta olmayan bir ortamda sakin bir şekilde çalmaya çalışın derim. Heyecan yapmak da terleme de ekstra bir katkı sağlıyor çünkü :D Ayrıca gözlemlediğim kadarıyla maple klavyelerde sanki bu biraz daha belirgin oluyor. Sapın arka kısmı da satin kaplama ise terleme daha az etkliliyor çalımı :)
   
  Zengin Muhendis bunu beğendi.
 10. Çok sağolun . Mümkün olan en kısa sürede sapının arka kısmı satin kaplama olan bir gitar deneyeceğim ;) .
   
  cemq bunu beğendi.
 11. Ben de elleri normalden biraz fazla terleyen birisiyim. 4 gün önce Dean Markley helix serisi 10-46 bir takım tel aldım, maksat farklı tel denemek olsun. Gitarı çaldıktan sonra telleri silmeme rağmen alt 3 tel direk korozyona uğradı beti benzi attı. Elixire geri dönüş yapsam mı diye düşünüyorum.
   
  forbidden_city bunu beğendi.
Yükleniyor...

Bu Sayfayı Paylaş