2. El Usb Ses Kartı Alırken Tavsiyeleriniz

Merhabalar.
200 - 250 TL. bütçem var. 2 girişli bir usb ses kartı alacağım. 2. elde bu fiyata fiyat/performas açısından ne önerirsiniz? neden önerirsiniz?
İlk defa ses kartı kullanacağım için nelere dikkat etmem gerektiğini de tam olarak bilmiyorum. Yakın zamanda bir kaç başlık açılmış. İnceledim ve kafamda birşeyler şekillendi.
Örneğin 250 TL. civarı fiyata yakın Focusrite Solo, Roland Tri-Capture, M-Audio modelleri, vb. gibi kartlar buldum.

Edit:
Focusrite Scarlett Solo aldım. Yakında fırsat buldukça deneme kayıtları yapacağım. Darısı başlığı takip eden diğer kart arayıcılarına...

2. Edit:
Hadi ses kartını hallettik diyelim. Peki hangi programla kayıt almak daha kolay ve daha sağlıklı?

Ben benim Mobilepre'yi arkadaştan 200 kağıda aldıydım ama ucuza vermiş sanırım. Bulabilirsen öneririm. Ben tüm kayıtlarımı onla aldım şimdiye kadar abi. Okuyorum sürekli clipping sorunu falan. Bunda hiç öyle bir sorun yok. Bulabilirsen tavsiye ederim.

Focusrite tri-capture var idi fakat steinberg ur 22 ye geçiş yaptım. Gitar girişinde preamfi olmaması nedeni ile boşta şuan. Satmayı isterdim de yalan söyleyip satmak istenem. Ama mikrofon girişinde preamfi var. xlr - çivi jack kablo ile mikrofon peamfisinden yararlanabilirsiniz.

Biraz daha bütçenizi zorlayarak Focusrite 2i2 almanızı öneririm, memnun kalacağınıza eminim, solo modellerinin çıkışları balanssız olduğu için referans monitör bağlamak istediğinizde verim alamayabilirsiniz, ama 2i2'nin çıkışları balanslı trs'dir.

Selcuk abi bence m-audio focusrite vs gibi bilinen driver problemi yasatmayacak urunler ile baslayabilirsin. Edirol de tavsiye ederim. M audionun fast track serileri is gorur nitelikteler.

en az iki adet preampli inputu olmasina dikkat et. mumkunse firewire al.

+48 yani phantom power destegi olmasina dikkat et. lakin condenser mikrofon icin sart.

Bence behringerden falan uzak dur. Basin agrimasin.

Selcuk abi bence m-audio focusrite vs gibi bilinen driver problemi yasatmayacak urunler ile baslayabilirsin. Edirol de tavsiye ederim. M audionun fast track serileri is gorur nitelikteler.

en az iki adet preampli inputu olmasina dikkat et. mumkunse firewire al.

+48 yani phantom power destegi olmasina dikkat et. lakin condenser mikrofon icin sart.

Bence behringerden falan uzak dur. Basin agrimasin.
Zaten önceliğim Focusrite ya da M-Audio. Bütçemi esnetme şansım da var. Max. 250 TL. Civarı bakınıyorum.

M-Audio fast track 2 için yorumlarınız var mıdır? Bütçeye en yakın ürünlerden birisi.
@devastator dostum,
Bütçe meselesi ekipman seçiminde maalesef çok etkili bir konu. Siz de gördüğüm kadarıyla halen bunun zorluklarını yaşıyorsunuz.

Fasttrack serisi M-Audio'nun üretimden kalkmış olan bir serisidir. Şu anda M-Track serisini üretiyorlar. Eğer M-Track serisinin driver'ları Fasttrack serisinde çalışmıyorsa ( ki çalışacağını pek tahmin etmiyorum ) ; bunun anlamı yakın bir gelecekte drver problemini yaşayacağınızdır. Kaldı ki M-Audio firması driver desteği konusunda biraz vukuatlı bir firmadır.
Fasttrack serisi konusunda söyleyebileceğim ikinci husus ; kartlarda yer alan konvertörlerin kalitelerinin çok düşük olmasıdır. Bunun da anlamı ; karttan elde edeceğiniz sound performansının düşük olacağıdır. Gerçi bu konu biraz da beklentilerle ilgilidir. Ancak bu meselenin zaman içerisinde sizde bir tatminsizlik yaratması kuvvetle muhtemeldir diye tahmin ediyorum.

Dolayısıyla size kişisel tavsiyem ; mümkünse bütçenizi bir miktar daha arttırıp farklı alternatiflere yönelmenizdir.

Geri