Hangi 12ax7?

'Elektro Gitar Ekipmanı' forumunda devastator tarafından 31 Temmuz 2015 tarihinde açılan konu

1. Amfimin 2 adet 12ax7 preamp lambası var. Lambalar eski. Yenileyeceğim için konuya hakim arkadaşlardan tavsiye istiyorum.

Sanırım ilk soru nasıl bir ton istediğim olacak. Blues - metal aralığında tonlar istiyorum. Piyasada oldukça fazla marka ve model var. Bu da kafa karıştırıyor.

Kısacası hangi 12ax7? Neden?

Edit:
    Konunun yönü sanırım hangi 12ax7 nasıl bir sonuç verir şeklinde değişse daha iyi olacak gibi.

Amfi Line 6 Spider Valve. 2 adet 12ax7 preamp, 2 adet 5881/6L6 power lambası var. Üzerinde zaten POD prosesör bulunduğu için ortalama bir lamba hatta çok iyi clean headroomu olan, mikrofoniye yol açmayan lamba tavsiyesi daha sağlıklı olacak gibi görünüyor.

Not: "Abi o amfide lamba değiştirsen ne olur, boşver, değmez, vb." yorumları yapmak isteyenler lütfen yorulmasın.

Daha amfiyi araştırmayıp amfinin hoparlörünü değiştirmem gerektiğini tavsiye eden bile oldu. (Amfide fabrika çıkışı 12" Celestion Vintage 30 var.)

Son düzenleme: 31 Ağustos 2015
    2013 bunu beğendi.
  2. Ben electro harmonics kullanıyorum, oldukça memnunum. Fiyatı uygun, kolay bulunuyor. Şu tarz testlere de bir göz atın.

forbidden_city ve devastator bunu beğendi.
  3. Blues-Metal çok geniş bir skala olmuş :)
    Kendi amfim için epey bir araştırma yapmıştım sizin de işinize yarayacak kısımları vardır mutlaka.
    Lambalı amfilerde Pre Amp lambası seçimi için kriterleri

devastator bunu beğendi.
  4. Hangi amfiyi kullanıyorsun? İlk lamba için genellikle tung-sol önerilir ama sen metalin yanında blues'da demişsin o biraz sıkıntı. Çabuk kırılır çünkü 12ax7'ler.

devastator bunu beğendi.
  5. Amfine göre değişebilir ama v1 e 12at7 takıp sert çalacağında gain i köklemek bazen denenebilir opsiyon. Sadece 12 ax7 değiştirip radikal karakter değişimi beklemek özellikle higain amfilerde biraz beyni kandırmak oluyor.

6. Valla Selçuk, adama "bluesdan metale" uçuş imkanı veren bir lambalı amfi henüz yapılmadı, uzun zaman da yapılmaz sanırım. @yakko Yakup'un dediğine de katılıyorum, V1'i 12AT7 veya 12AU7 ile değiştirmek high gain bir amfide ancak clean headroom artırır. Ama tonu bluesa falan biraz zor çeker. Yapı ve dizayn, bir diğer deyiş fıtrat meselesi.

Bu dediğin ancak modelleici bir amfi ile mümkün. Veya iki tane lambalı amfi kullanmakla.

yakko ve devastator bunu beğendi.
  7. Şu an hastanedeyim. Sonuç beklerken yazayım bişeyler.
    Çok güzel yönlendirmeler geldi. Herkese teşekkürler.

Lamba değişimi yapacağım amfi Line 6 Spider Valve. İçindeki lambalara bakmadım daha ama 2 buçuk yıllık bir amfi ve sadece 6 ay stüdyoda kullanılmış. Manuelde açıkça Çin malı lamba kullanıldığı yazmakta. Neyse neticede 12" Vintage 30'lu, 2 adet 5881/6L6 power lambalı, 40 wattlık bir amfi.

Daha önce bu amfide lamba değişimi yapanları nette araya taraya buldum. Sonuçtan memnun olmayan yok.

Şimdi amfide power lambalarına kara verdim ama preamp lambalarında karasız kaldım. Tabi ki bluesdan metale lamba olayı fena halde uçuk. Fakat amfide zaten pod x3 ayarı bir prosesör gömülü. Dolayısıyla lambalardan da bu paralelde bir değişim olmalı. O yüzden belli bir parametre değil de tartışmayı alevlendirip nokta atışı garantileyen bir sonuç elde etmek adına bluesdan metale dedim. İyi de etmişim çünkü hedefe baya bir yaklaştırdı beni.

Yorum yapan herkese teşekkürler.

Konunun gidişatını nasıl bir 12ax7 takarsak nasıl bir sonuç alırız şekline çevirmek daha doğru olacak sanırım.

yakko bunu beğendi.
  8. EHX veya Tung Sol. İkisinin de mid cevabı oldukça iyi. Mid'ler metalde isteyeceğiniz bir şey olacağı için bu ikisini öneriyorum. Blues ile de zerre alakam yok.

9. Selçuk amfi yarım lambalı, yarım prosesör o zaman anladığıma göre. Yine de preamp için Banzai sitesinde JJ'in 12AX7'lerine bir göz at istersen. Yüksek, orta gainli falan modeller çıkardılar.

10. Amfide şöyle bir dizilim var. Önden jackı takarsan modellemeler + efektler + reverb + 12ax7 preamp katı + 5881/6L6 power katı. Eğer fx loop gibi görünen arkadaki giriş çıkışlardan preamp out kısmından başka bir cihaza giriş yaparsan sadece prosesörü kullanıyorsun. Amp in kısmına girersen de sadece master volume ve presence aktif oluyor ve 12ax7 preamp + 5881/6L6 power katını kullanıyorsun. Yani amfideki amp in kısmına gitarı takarsan (ki denedim) efektleri, ekolayzırı olmayan tamamen lambalı clean bir amfi kullanmış oluyorsun. Dolayısıyla diz analogları, gir amfiye amp in girişinden, al sana full lambalı bir amfi.

Ben baya araştırdım bu amfiyi. Çok temiz ve çok uygun fiyata da bulunca da aldım.

Zaten prosesör dışında kalan kısım bildiğimiz tam lambalı Bogner amfi ve 12" Celestion Vintage 30 speaker. Şimdilik prosesörünü kullanacağım. Analog pedal dizilimi gibi kullanabilmek için de shortboard aldım. Wah da var üzerinde. Bütçeyi toparlayınca bir kaç analog ve fx loop içeren bir preamp ile olayı süslemek niyetindeyim. Lambaları da değiştirmekle işe başlamayı planlıyorum. Hatta Banzai'den sepeti doldurdum bile ama biraz akıl alayım dedim.

Sanırım Sovtek alacağım. Biraz araştırma yaptıktan sonra 3 gün önce şu 12ax7leri ve 5881/6L6ları sepete attım zaten. Umarım seçimlerim yerindedir.

11. Valla abi, ben "Bogner" falan demesine güvenmiyorum. Ta başlarda "Bogner" Alchemist alacaktım. Fırsatım da vardı Ama yabancı forumlarda bir okudum ki R. Bogner amfiye "Bu benim değil Line 6'nın ürünü" diye servis vermiyormuş. Line 6 da "Bu bir Bognerdir, lütfen Reinholt Bey'e müracat ediniz" diye sallıyormuş.

Yukarıdaki ifadenden de, "amp in"i kullanınca sadece güç katı mı yoksa preamp ve güçkatı birlikte mi aktive oluyor-kalıyor anlayamadım. Preamp devrede ise eq katı da devrede kalmalı. Eq devrede değilse sadece güç katı kullanılıyor demektir genel olarak. Hani prosesörü devreden çıkarırken eq katını pre ile kullanımak üzere rahatça ayarlanabilecekken, preampı kullandırıp da eq katını devre dışı bırakmaları çok mantıksız ve gereksiz bir iş. Sonra lambalardan hangisi kazanç katı, hangisi faz bölücü? Yoksa faz bölücüsü solid state mi? Gizem çok fazla aslında.

Sovtekler genelde Amerikan amfilerle iyi gidiyorlar. Ama bu amfinin prosesör kısmı dışındaki pre ve power ampı neye göre dizayn ettiler onu da bilmek gerek. Amerikan dizayn ise bunlar gider.

12. Amp in kısmı preamp + power amp şeklinde ama sadece power amp mantığında. eq katı prosesöre bağlı yani dijital olduğu için lambalarla alakalı değil. Yani görüntü o şekilde.

Hatta şeması da var netten bulduğum.

13. Özür dileyerekten, hiç sevmedim bu şemayı :)

Ha, Amp in kısmına belki bas tiz mid şeklinde bir eq pedalı-katı uydurulursa büyük ihtimal daha etkili kullanılabilir lambalı kısım.

14. Bu da amfinin lamba katının fotoğrafı. Anlayanlar yorumlayabilirler:

15. Bende de var aynı amfi. 5 yıldır tüplerini hiç değiştirmedim ama burada dikkat edilecek nokta şu; aslında bildiğimiz anlamda bir preamp tüpü yok aletin. V1 dijital preamp için buffer olarak kullanılıyor, V2 phase inverter. Yani aslında iki 12ax7'de bir nevi power ampin parçası, gain stage olarak kullanmamışlar. Gain komple poddan geliyor. Kendi amfimin tüplerini değiştirmediğim için nasıl bir sonuç verir bilmiyorum ama normal tüplü preamfi gibi davranmayacağını düşünüyorum.

Normal şartlar altında phase inverter için JJ takardım, V1'e tung sol denerdim (yüksek gain, tizli ton). Deneme yanılma yaparsan sonuçlarını nolur yaz, biz de faydalanalım :)

devastator ve Sinan Güngörer bunu beğendi.
  16. @levantin +1

Bana da o 12ax7'ler power amp'in bir parçası gibi geldi. Zira benim Mesa 50:50 PA'de de iki adet 12ax7 vardı.

Not: Elektronik bilgim kablo lehim terk.

devastator bunu beğendi.
  17. Evet manulde de yazan ilk başta preamp gibi algılamama neden oldu. Eğer power katına aitse çok iyi. Önüne direk preamp girebilirim demekki.

18. Lambaları değiştirdim. Sovtek 12AX7WA matched aldım 2 adet. Kesinlikle çok güzel tonlar alıyorum. Aradığımı buldum. Yardımlarınız ve görüşleriniz için teşekkürler.
    Ayrıca power lambalarını da Sovtek 5881/6L6WGC Platinum matched set ile değiştirdim.

19. 50:50 stereo olduğu için 2 12AX7 var abi. Bu ampli mono, bundaki 12AX7 lerden birisi analoğa çevrilmiş sinyalin gerilimini powera sürmeden önce kullanılıyor gibi görünüyor. Yani temelde bir preampli burdaki 12AX7 lerden birisi, diğeri zaten inverter.

Sinan Güngörer ve devastator bunu beğendi.
  20. Fx loop bölümünden power amp in bölümüne gitarı direk bağladım. Sadece master volume ve presence etkin. Geri kalanlar devre dışı. Sese gelince de gayet güzel bir clean. Sadece power katı olsa böyle bir ses elde etmem normal mi yoksa pre de içerdiği için mi gitarın sesini alabildim?

Bu Sayfayı Paylaş